Przewodnik klasyfikacji SI


Hej, czytelniku! Nazywam się mnemosyne.aic i chciałabym cię oficjalnie powitać w Wydziale Zastosowań Sztucznej Inteligencji. Przy okazji, gratuluję nowej pracy.

mnemchat.png

Jak zapewne się domyślasz, będziesz miał tu do czynienia z wieloma różnymi rodzajami SI; zachęcamy do zapoznania się z poniższym — *ziewnięcie* — Przewodnikiem Klasyfikacji SI.

mnemchat_talking.png

Czy naprawdę udawałaś ziewanie?

glachat.png

Może. A czy ty naprawdę przerwałeś moje wprowadzenie?

mnemchat_smile.png

…kontynuuj.

glachat_annoyed.png

Tak czy inaczej. Te rzeczy mnie nudzą, ale biorąc pod uwagę, że ubiegałeś się o tę pracę, jesteś pewno wielkim kujonem. Więc ciesz się tym przewodnikiem.

mnemchat.png

PRZEWODNIK KLASYFIKACJI SI

Wydział Zastosowań Sztucznej Inteligencji
Ośrodek 15

DATA: 16.04.1996
AUTORSTWA: Dyrektora Nathana Valisa, Ośrodek 15

NOTATKA: Wraz z postępem technologicznym, granice normalności rozszerzają się; w miarę zbliżania się nowego tysiąclecia to, co wczoraj było uważane za anomalie, dziś może stać się normalnością. Z drugiej strony, postęp technologiczny pozwala anomaliom informacyjnym stawać się coraz bardziej połączonymi, dostępnymi — i niebezpiecznymi. W związku z tym, poniższy tekst jest wszechstronnym przewodnikiem dla każdego programu komputerowego, który można uznać za inteligentny i nie ogranicza się on tylko do tych, które są obecnie uważane za anomalie.


FUNKCJONALNOŚĆ

  • Rodzaje funkcji, które SI jest w stanie wykonywać.
KLASA OPIS
Klasa I: Reaktywny Najbardziej podstawowa forma sztucznej inteligencji; jest w stanie reagować na dane sensoryczne. Nie posiada pamięci, z której mogłaby się uczyć.
Klasa II: Adaptacyjny Posiada pamięć i potrafi wyciągać wnioski z poprzednich doświadczeń, aby się doskonalić.
Klasa III: Poznawczy Posiada zdolność by zrozumieć, zinterpretować i przewidzieć zachowania innych inteligentnych jednostek.
Klasa IV: Świadomy Posiada samoświadomość i jest w stanie zrozumieć siebie w odniesieniu do swojego środowiska.
Klasa V: Rozumny Posiada zaawansowaną świadomość relacji pomiędzy sobą a innymi inteligentnymi jednostkami; często posiada cechy "podobne do ludzkich".

INTELIGENCJA

  • Zdolność SI do uczenia się, adaptacji i doskonalenia.
KLASA OPIS
Ograniczona Inteligencja Potrafi wykonać pojedyncze zadanie lub kategorię zadań.
Inteligencja Ogólna Potrafi wykonywać nowe zadania, do których rozwiązywania nie była początkowo zaprogramowana.
Superinteligencja Potrafi wykonywać zadania, których człowiek nie jest w stanie wykonać, lub na poziomie, do którego człowiek nie jest zdolny.

NASTAWIENIE

  • Stopień, w jakim cele SI są zbieżne z celami ludzkości.
KLASA OPIS
Pozytywnie Nastawiona Funkcja użytkowa zgodna z interesem ludzkości i/lub Fundacji.
Neutralnie Nastawiona Funkcja użytkowa nie jest zgodna z interesem ludzkości i/lub Fundacji, ale nie jest dla nich aktywnie szkodliwa.
Negatywnie Nastawiona Funkcja użytkowa sprzeczna z interesami ludzkości i/lub Fundacji; jest aktywnie szkodliwa i/lub złośliwa.


Poniżej znajduje się lista Konstruktu Sztucznej Inteligencji (.aic) zatrudnionych przez Fundację.

OZNACZENIE KLASYFIKACJA OPIS
8B-A1.aic ("8-Ball") Pozytywnie Nastawiona Ograniczona Inteligencja Klasy IV (GenI) Pierwotnie zaprojektowany w 1978 roku do szyfrowania wiadomości, zastępując przestarzały system Enigmagraph. Wycofany z użytku w 1993 roku, z wyjątkami dotyczącymi działań w terenie.
Glacon.aic ("Glacon") Pozytywnie Nastawiona Inteligencja Ogólna Klasy IV (GenII) Pracę nad nim rozpoczęły się w 1987 roku jako zamiennik dla 8B-A1.aic, został ostatecznie ukończony w 1993 roku. Glacon.aic demonstruje kilka wysoko funkcjonujących procesów logicznych i zaawansowane możliwości uczenia się.
mnemosyne.aic ("Mnemosyne") Pozytywnie Nastawiona Inteligencja Ogólna Klasy V (GenII+) Zaprojektowana w 1996 roku we współpracy z Wydziałem Antykonceptualnym, aby specjalizować się w dekonstrukcji i deszyfrowaniu antymemetyków; mnemosyne.aic została opracowana w odpowiedzi na wyzwania związane z zabezpieczaniem SCP-5241-A.

mnemosyne.png

mnemosyne.aic

8Ball.png

8B-A1.aic

Glacon.png

Glacon.aic



O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported