Frazesy i Ty: Film Edukacyjny
ocena: +4+x

(nie, nie na serio, to tylko nieoficjalny przewodnik.)

Lista Frazesów zawsze nieco mnie irytowała, ponieważ uważam że wielu czytelników ją nadinterpretuje.

Lista Frazesów nie jest:

  • Listą pomysłów, za które nie powinieneś się zabierać
  • Listą pomysłów, które masz z automatu minusować
  • Listą pomysłów, które za żadne skarby nie mogą być dobrze napisane

Więc czym jest Lista Frazesów? Ogólnie rzecz biorąc, to spis konceptów które są trudniejsze do napisania od większości innych, szczególnie dla niedoświadczonych w SCP pisarzy. Istnieją liczne powody, dla których pomysły mogą wpaść w te kategorie i spróbowałem wytłumaczyć je poniżej. Kiedy to czytasz, pamiętaj że lista ta to jedynie wskazówki, nie zasady i istnieją wyjątki. Kiepskie pomysły mogą wyjść na dobre z świetnym pisaniem. Rzadko się tak zdarza, ponieważ 99% ludzi piszących o złym pomyśle nie zdaje sobie z tego sprawy i, co za tym idzie, nie opisują go na tyle dobrze, by uzyskał sukces.

Oto Lista Frazesów, posortowana kategoriami, z komentarzem:

Rzecz, Której Na Serio Nigdy Nie Powinieneś Pisać

5. Rzecz, którą widziałeś w TV/ filmie/ anime/ książce/ piosence.

Plagiat, nieważne czy z innego obiektu czy spoza strony, zapewni twojemu dziełu natychmiastowe usunięcie, możesz także zostać zbanowany. Oto ta jedna, jedyna rzecz której naprawdę nigdy nie powinieneś robić.

To powinno być oczywiste, że jeżeli znajdziesz coś przypominającego twój pomył już napisane w SCP, powinieneś znacząco go zmienić.

Pożyczanie czegoś z innych mediów i “skipizacja” tego bez dodawania istotnego "sokoła" nigdy nie wyjdzie na dobre (nawet jako -J). A zatem: Nie opisuj ulubionego żyjątka z Lovecrafta, potwora z D&D lub magicznego przedmiotu jako SCP. Zero Slendermana. Zero pokemonów. Rozumiesz o co chodzi…

Rzeczy, Które Nie Pasują Do Tematyki Strony

1. Rzeczy Które Walczą Za Dobro, Ziomków Którzy Walczą Za Dobro, cholera, wszystkiego związanego z Walką Za Dobro.

Mamy taki zwyczaj nie pisania "ziomków z fajnymi mocami które chciałbyś mieć" lub obiektów zbyt przydatnych. Przybijanie wad nie pomaga. Przeczytaj Więc chcesz napisać humanoida SCP, by dowiedzieć się więcej.

2. Zaginacze Rzeczywistości, ziomeczki zmieniającyce świat siłom muzgu.

12. Rzeczy, które są tak stare i złe, że cała ludzkość nie może ich pojąć, bla bla bla, masz tylko tyle.

Przeczytaj Eldritch Application, żeby zrozumieć dlaczego te przekozaczone(wszechmocne? wszechpotężne?) skipy zazwyczaj nie spisują się dobrze. Mamy też SCP-343, który jest zabezpieczony tylko dlatego że sam chce zostać. Nie potrzebujemy drugiego takiego.

Niezabezpieczalne obiekty mogą być dobre… czasami. Zobaczysz kilka prac, gdzie procedury ograniczają się do "namierzenia i zatarcia śladów". Dodatkowo, "niezabezpieczalny" nie znaczy tego samego, co "niezabezpieczony". Niezabezpieczone są spoko tak długo, jak długo Fundacja pracuje nad nimi w jakiś rozsądny sposób. Pamiętaj, Fundacja naprawdę chce mieć te obiekty zabezpieczone i dysponuje przy tym niemal nielimitowanymi środkami, więc nie leń się w wymyślaniu na to jakichś sposobów.

3. Rzeczy, które każą nam coś robić, bo się wkurzą a tego nie chcemy.

9. Rzeczy, są naprawdę fajnymi ludźmi których wszyscy lubią.

Fundacja zabezpiecza i eksperymentuje na anomalnych przedmiotach/ludziach, nie spełnia ich zachcianek. Jeżeli twoje SCP można sprowadzić do "róbcie czego chce to będzie grzeczny", to robisz coś źle. Z drugiej strony Fundacja nie powinna być szczególnie okrutna wobec obiektów. Pamiętaj, wynagradzanie za bycie grzecznym jest dobre tak długo, jak długo nie przełamuje to zabezpieczeń lub nie zżera zbyt wielu surowców.

18. Rzeczy, które są niezniszczalne po to, by być niezniszczalne. Mamy Zabezpieczać, PRZECHOWYWAĆ, Chronić, Nie Zniszczyć Zniszczyć Zniszczyć. W dzisiejszych czasach nie niszczymy rzeczy tylko po to, by je zniszczyć.

Niszczenie anomalii to domena GOC. Fundacja z natury jest organizacją chomikującą. Chcą całkowicie przebadać te rzeczy, jeżeli kiedyś trzeba było by ponownie je zabezpieczyć. Niszczenie obiektu może spowodować więcej problemów niż jego trzymanie, Fundacja jest zatem ostrożna w tych próbach. Łatwo jest wyprowadzić logiczny powód in-universe, dla którego mieliby pozostawić w spokoju twój obiekt.

21. Zabawnych dodatków o jakiś błazenadach, jakie odwalił personel i jaka straszliwa kara ich spotka, jeśli znowu spróbują. Próbujemy unikać rzeczy tego typu.

Popularnie znane jest to jako "LOLFoundation." Możesz to dostrzec w starszych artykułach, czyni Fundację głupią i nieprofesjonalną, dodatkowo to wielki niszczyciel klimatu.

Pomysły Zrobione Tak Dobrze, że Ty Możesz Napisać (prawdopodobnie) Tylko Ich Kiepską Kalkę.

4. Rzeczy, które robią inne dziwne rzeczy. To oznacza Rzeczy robiące skipy i Rzeczy które po włożeniu czegoś dają to ulepszone.

Mamy SCP-914, SCP-294, SCP-261 i SCP-212. Ciężko będzie ci dodać coś do tego, by nie wyglądało to na kiepską zżynkę.

14. Rzeczy, które prowadzą do jakiś ogromnych bezsensownych wymiarów gdzie tracimy niezliczone rzesze klasy D wysyłając ich tam właściwie to bez powodu.

Mamy SCP-093, SCP-967 i log eksperymentów z SCP-354. Jeżeli napiszesz nowy portal wymiarowy do zbadania, musi być cholernie interesujący by przetrwać.

15. Rzeźb, które ruszają się jak na nie patrzysz. Mamy już jedną i jest lepsza niż to, co możesz napisać.

SCP-173 za jak dobrego lub złego byś go nie uważał, nadal jest pierwszym raportem, i nadal ma ocenę powyżej +1000. Próba poprawienia go: Kiepski pomysł.

17. Rzeczy, które mówią coś losowego co tak na prawdę jest tajemniczym wyciekiem.

SCP-058 robi to lepiej, niż to co zamierzasz napisać.

Przez 99% Czasu To Są Oznaki Słabego/Niechlujnego Pisarstwa

7. Rzeczy, które wykorzystują nadmiar środków/przesadzone zasoby takich jak atomówki czy klasa D. A, i przy okazji, niewidomi strażnicy SĄ nadmiernymi środkami.

Czytelnicy oczekują, że Fundacja wyprowadzi środki zaradcze adekwatne do obiektu, z jakim ma do czynienia. Możesz uznać, że Fundacja posiada nielimitowane zasoby, nie oznacza to jednak że będzie nimi szastać na zbędne procedury zabezpieczające.

8. Rzeczy, które zbyt intensywnie odnoszą się do innych skipów. To oznacza rzeczy, które są lepsze od innych obiektów.

Nawiązania do innych raportów są irytujące dla wielu czytelników, szczególnie jeżeli bez powodu łączą twój (kiepski) obiekt z innym, lepszym.

19. Rzeczy, które wywołały TSUNAMI OCEANU INDYJSKIEGO. Serio, myślę że Fundacja wywołała je jakieś 10 miliardów razy. I dodatkowo przestańcie robić globusy i mapy które zmieniają świat, gdy na nich coś zmienisz. To się robi nudne.

Zazwyczaj łączenie twojego obiektu z realnymi wydarzeniami, nawet poprawnie wykonane, nie skończy się zbyt dobrze.

6. Rzeczy, które rozjebią ci mózg/sprawią że oszalejesz bez wyraźnego powodu.

Zazwyczaj oznacza to dołączone na siłę niebezpieczeństwo, tak jak i obiekty zmuszające ludzi do ich użycia bez żadnego wyraźnego powodu.

11. Rzeczy, które są OTT (Over The Top), czyli robią to co powinny i robią to świetnie np. Kozik przecinający wymiary, sprzęt audio wywołujący u słuchacza szaleństwo instant itd. itp.

Są zazwyczaj nazbyt oczywiste i niewystarczająco interesujące by spotkać się z pozytywnym odbiorem.

13. Wszystkiego, co kuliste. Lub sześcienne. Serio, do ciężkiej kurwy, weźcie se jakiś obiekt, a nie kształt.

Nie ma problemu, jeżeli twój obiekt jest okrągły lub sześcienny z jakiegoś sensownego powodu — jeżeli przykładowo to piłka do kosza, próbnik kosmiczny lub sześcienna kostka. Problem zaczyna się kiedy wymyślasz dobry, niecodzienny efekt ale nie możesz nadać mu adekwatnej formy by go przedstawić. Wysil szare komórki, a z pewnością coś wykombinujesz…

Rzeczy, Których (prawdopodobnie) Mamy Nieco Za Dużo

16. Rzeczy z PSZYSZŁOŹCI! Mamy stamtąd całe miasto.

20. Koty i Psy. Serio, mamy już za dużo psowatych i kotowatych, zróbmy coś innego! Fretki, homary, kalmary, dziobaki, piżmaki, bobry, smoki z komodo, istnieje masa zwierząt, nie tylko psy i koty!

22. ŁOKIENA DO INNEKO ŚFIATA! Serio, mamy już cztery i wszystkie to jedno i to samo. Spróbuj czegoś mniej czerstwego/przestarzałego.

23. Straszne lalki. Bez komentarza.

Zanim napiszesz dowolne z powyższych, przejrzyj istniejące i zastanów się: Czy moje naprawdę robi coś innego lub bardziej interesującego niż to, co już mamy? Jeżeli możesz to szczerze potwierdzić, pisz zatem…

Sporadycznie ktoś sugeruje nowy temat na listę frazesów — Pasożyty. Stworzenia, które udają coś normalnego a potem cię zabijają. Spoko. Na stronie jest ponad 2000 raportów, warto więc czasem poszukać i popytać na Forum lub Czacie czy twój pomysł już nie istnieje, nieważne jaki by nie był.

Notatka Końcowa

To nie punktowana lista rzeczy do połączenia w jeden -J. Takowa była robiona (i usuwana) już kilka razy.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported