Czarne Niebo Hub

ocena: +14+x


LOGOWANIE ZAKOŃCZONE


Witaj, pracowniku. Jeśli to widzisz, masz przed sobą jeden z ostatnich komputerów Fundacji. Jak dobrze wiesz, przechodzimy kryzys. Po tym, jak serwery Fundacji zostały zniszczone, udało nam się na chwilę uruchomić tylko to urządzenie. Nie przyzwyczajaj się, za tydzień może już go nie być.
Zgodnie z naszymi priorytetami musimy opracować plan odzyskania energii elektrycznej i przywrócenia normalności. Z działającą komunikacją czy bez, przy świetle lamp naftowych czy pryzmatów Spenglera, Ośrodki mają kontynuować swoją pracę bez względu na okoliczności. Teraz po prostu jest trochę trudniej. Odpowiednie instrukcje znajdziesz w załącznikach.

Zabezpieczać, Przechowywać, Chronić
Administrator Polskiej Filii


AKTA INCYDENTU CZARNE NIEBO

Raport wprowadzający — Lektura obowiązkowa dla poziomu 2 wzwyż

SCP-PL-231Gniew Peruna autorstwa Calamari_KnightCalamari_Knight i Draven AddamsDraven Addams

Czarne Niebo — główna seria

TBA

Cisza przed burzą — Preludium:

SCP-5659Deus Sex Machina autorstwa RallistonRalliston

SCP-PL-207Prorok Codzienny autorstwa Calamari_KnightCalamari_Knight

Impakt — Pierwsze dni

Wyłącz komputer, burza idzie autorstwa Calamari_KnightCalamari_Knight

Całkowite zaćmienie autorstwa Draven AddamsDraven Addams

Dwie strony z pamiętnika górala autorstwa Draven AddamsDraven Addams

SCP-PL-238Piorunochron autorstwa BlazingPieBlazingPie

Gdy nastał grom — Opowieści ze świata bez prądu

SCP-PL-258Naturalny Transport Wielofunkcyjny autorstwa GadziskoGadzisko

SCP-PL-310ŻELAZNA WIARA autorstwa KubKacKubKac

"Czarne Niebo" to kanon o świecie, w którym wszystkie urządzenia elektryczne lub elektroniczne, cokolwiek, co wykorzystywało prąd, przestało działać. Telefony, komputery, auta — absolutnie nic. Na świecie wybucha panika. A pośrodku tego chaosu stoi Fundacja…

Założenia kanonu:

 • W czerwcu 2021 pojawiła się potężna anomalia, będąca awatarem słowiańskiego boga Peruna. W krótkim czasie doprowadziła do uszkodzenia niemal wszystkich urządzeń elektrycznych na planecie poprzez tworzenie anomalnych, nieustających burz.
 • Uzależnione od elektryczności społeczeństwo jest w rozsypce i musi się zrestrukturyzować i ponownie nauczyć, jak żyć bez elektryczności, by przetrwać.
 • Jakby tego było mało, na świecie pojawia się coraz więcej anomalnych stworzeń rodem z anomalnych mitologii, które bynajmniej nie są nastawione pozytywnie do ludzi.

O czym tak naprawdę jest ten kanon?

 • To kanon o tym, jak ludzie radzą sobie w obliczu globalnego blackoutu.
 • To kanon o staraniach ludzkości, by zachować normalność (albo przynajmniej przywyknąć do nowej normalności).
 • To kanon o słowiańskich bogach i demonach wracających do życia.
 • To kanon o determinacji, którą jesteśmy w stanie wykazać, by zachować normalność.
 • To kanon o tym, że jesteśmy zbyt uzależnieni od elektryczności, by móc bez niej żyć.

A więc chcesz napisać pracę w kanonie?

Jeżeli chcesz napisać pracę w kanonie Czarne Niebo, oto kilka porad.

 • Przeczytaj wszystkie prace w kanonie. To pomoże ci poznać uniwersum. Jeśli nie masz na to czasu/siły/ochoty, przynajmniej przeczytaj zamieszczony niżej Glosariusz.
 • Staraj się zachować zgodność z innymi pracami. Nikt ci nie urwie głowy, jeśli opiszesz coś, co odchodzi nieco od szczegółów ustalonych w innych pracach, ale założeniem jakiegokolwiek kanonu jest spójność.
 • Jeśli nie masz pomysłu na pracę, a mimo to chcesz wnieść swój wkład do tego kanonu, zobacz, jakie Organizacje lub postacie z uniwersum nie pojawiły się jeszcze w żadnej pracy albo nie odgrywały żadnej ważnej roli. Zastanów się, jak się zachowają w obliczu blackoutu? Co zrobią? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na start.
 • Marshall, Carter & Dark: Czy w obliczu tak przewrotowej zmiany wielkie korporacje upadną, czy wręcz przeciwnie — będą próbowały na tym zarobić?
 • WWW: Co zrobi grupa niszczycieli wszechświatów równoległych, kiedy w ich rodzimym wszystko się sypie? A może właśnie pochodzą z innego i zamierzają całkowicie zniwelować ten bez prądu?
 • Kościół Zepsutego Boga: W momencie, gdy nie działają komputery, maksweliści praktycznie wymierają. Za to Ortodoksja Zegarowa jest przygotowana, jak nigdy dotąd.
 • Globalna Koalicja Okultystyczna: GOC nie ma skrupułów, jeśli chodzi o wykańczanie anomalii. Czy wezmą sprawy w swoje ręce i dadzą radę pokonać Peruna?
 • Sekcje — jak mogłeś zauważyć, lista prac jest podzielona na kilka sekcji. Poza sekcją na serie będącą osią kanonu, prace są podzielone pod względem chronologii — W "Cisza Przed Burzą" umieść prace dziejące się jeszcze przed pierwszym pojawieniem się SCP-PL-231, w "Impakt" historie dziejące się wkrótce po tym — głównie wydarzenia z czerwca i lipca 2021, a do "Gdy Nastał Grom" — wszystko, co dzieje się potem, kiedy świat już jako tako przywykł do nowej sytuacji.

Zgodność z innymi kanonami:

 • Z Archiwum 120, S&C Plastics i On Guard 43: Wszystkie wydarzenia z tych kanonów aż do roku 2021 są uznawane za kanoniczne względem "Czarnego Nieba", dopóki mu wprost nie zaprzeczają.
 • Przyczajone Leczenie: Jarosław Zimorodek działa także i w tym kanonie, a ponieważ stan opieki medycznej znacznie podupadł, chętnie przyjdzie na pomoc z własnymi metodami leczenia. To również dobre miejsce, aby przypomnieć, że "Przyczajone" nie musi skupiać się jedynie na jego postaci, ale na ogóle medycyny altnormalnej/anomalnej.
 • AIAD: AIC istnieją w tym kanonie, jednak lwia część z nich uległa skasowaniu po zniszczeniu ich serwerów. Kilka przetrwało na zachowanych kopiach zapasowych, ale mogą być to starsze lub źle działające wersje.
 • Zwarcie: Przeczytajcie "Zwarcie", żeby wiedzieć, o czym nie pisać w "Czarnym Niebie".

Motyw CSS:

Czarne Niebo aktualnie nie ma własnego motywu strony, by praca wyglądała fancy, ale do sugerowanych należą BASALT i SCP Offices Theme, więc jeśli masz ochotę na coś innego, niż klasyczne Sigma 9 i Black Highlighter, rozważ któryś z nich.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported