Propozycja djkaktus III
ocena: +7+x

epilog.png


PÓŹNIEJ

— - —
108.png

Długi, czarny samochód zajechał pod wejście do rozległego kampusu biznesowego, a przy drzwiach czekał na niego mężczyzna w eleganckim, czarnym garniturze. Kierowca zaparkował i podszedł do drzwi, po czym Calvin wysiadł z samochodu. Jego włosy były siwe, a oczy obciążone, ale jego spojrzenie było ostre, a niebieski garnitur czysty i schludny. Mężczyzna, który go poznał był młodszy, najnowszy dyrektor ośrodka Fundacji. Gdy Calvin stanął i poprawił płaszcz, mężczyzna podszedł do niego i wyciągnął rękę.

– Dzień dobry, Panie Nadzorco – powiedział z serdecznym uśmiechem – Witamy w Ośrodku 108. Jesteśmy zachwyceni, że możemy Pana gościć.

Calvin uśmiechnął się potulnie i uścisnął dłoń mężczyzny.

– To dla mnie przyjemność, Dyrektorze House – odpowiedział – Daje mi to możliwość upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu, że tak powiem. Przepraszam za zwłokę w dotarciu tutaj - bieżące wydarzenia sprawiły, że byłem uwiązany gdzieś indziej.

House przytaknął uroczyście.

– Tak słyszałem. Dziś rano przybyła ekipa z Ośrodka 17 - chyba prosto z ośrodka, w którym doszło do katastrofy.

Calvin skrzywił się.

– W rzeczy samej. Przypuszczam, że powinienem najpierw spróbować z nimi porozmawiać, zanim zaczniemy – spojrzał w dół na zegarek – Czy inni już dotarli?

House wyciągnął telefon z kieszeni i przejrzał jakiś dokument.

– Dyrektorzy już przybyli, podobnie jak wszyscy Nadzorcy z wyjątkiem O5-2.

Calvin przytaknął.

– Wkrótce się zjawi. Poinformuj mnie o tym.

House przytaknął i natychmiast odprowadził Calvina do głównego holu Ośrodka 108. Za nimi podążyła ochrona Calvina, która skończyła już przeszukiwać teren i weszła za nim. Weszli do bezpiecznego skrzydła ośrodka i po chwili dotarli do małej sali konferencyjnej. House wskazał na drzwi i odsunął się na bok.

– Mój zespół jest dostępny, jeśli będziecie czegoś potrzebować – powiedział – Proszę nie wahaj się nas powiadomić, jeśli będzie Pan czegoś potrzebował.

Calvin skinął głową w odpowiedzi, a House skręcił w korytarz i zniknął. Calvin przeszedł przez drzwi do sali konferencyjnej, w której znajdował się zespół, jaki stworzył po katastrofie. Dla mężczyzny wyglądali na wyczerpanych. Gdy wszedł do środka, podeszła do niego liderka zespołu - początkująca pani doktor o nazwisku Tori Lang.

– Nadzorco – powiedziała, kłaniając się lekko – Dobrze cię widzieć.

Calvin uśmiechnął się.

– I panią również, Doktor Lang. Proszę mi wybaczyć moje spóźnienie, mój zespół ochrony był chyba zbyt ostrożny w naszym podejściu.

Lang szybko skinęła głową.

– Oczywiście, proszę pana. Biorąc pod uwagę okoliczności, ostrożność jest właściwa. Przybyliśmy na miejsce dopiero dziś rano.

Calvin spojrzał w górę na ekran przed nimi. Na ekranie migały obrazy krateru, w którym wciąż tlił się powykręcany wrak samolotu odrzutowego. Na każdym zdjęciu widać było członków ekip ratunkowych Fundacji, którzy badali teren. Zmrużył oczy na ekranie.

– Straty w ludziach? – zapytał.

– Minimalne, na szczęście – odpowiedziała Lang, podając mu folder – Zespół lotniczy był niewielki, tylko trzech pilotów, mechanik i czteroosobowa ochrona. Kolejna ofiara z miejsca, gdzie wylądowało skrzydło - tutaj.

Wskazała na zdjęcie domu, który został przecięty prawie na pół przez spadające odłamki.

– I jeszcze dwóch cywilów, których musieliśmy zlikwidować po tym, jak zostali wystawieni na działanie anomalii podczas przeglądania wraku, zanim tam dotarliśmy.

– W sumie jedenaście osób – powiedział Calvin – Nie najlepiej.

Lang wzdrygnęła się lekko.

– Nie, nie najlepiej. Udało nam się odzyskać większość artefaktów znajdujących się na pokładzie, ale kilka z nich zostało uszkodzonych w katastrofie i…

Calvin uniósł brew.

– Tak?

Przesunęła się niekomfortowo.

– Kilka zaginęło, proszę pana. Kilka z naszych zapieczętowanych kontenerów zostało otwartych, albo w wyniku katastrofy, albo w wyniku zewnętrznej ingerencji, a ich zawartość została usunięta – wskazała na dół dokumentu – Oto szczegóły. Trzy niesklasyfikowane artefakty, jeden, który czekał na weryfikację, i słoik z duszą.

Calvin powoli skinął głową.

– To niefortunne. Czy widzieliśmy jakieś rozmowy na ten temat na niebieskich rynkach?

– Nic nadzwyczajnego. Zwykle nie spodziewamy się, że coś się pojawi, gdy w sprawę zamieszana jest Rebelia. Oni nie sprzedają swoich artefaktów.

– Ach, tak, to prawda – powiedział Calvin, stukając palcem w bok głowy – Wybacz mi, zapomniałem. Czy słyszeliśmy coś na temat Rebelii?

Lang wskazała na jednego z pozostałych agentów w tylnej części sali, który wyświetlił film na ekranie.

– To zostało umieszczone na stronie internetowej Rycerzy Prawdy wczoraj późnym wieczorem. Szybko się tym zajęliśmy i zablokowaliśmy wszystkie inne znane serwisy, ale nadal mamy oko na wszystko inne.

Calvin wpatrywał się w ekran.

– Czy ktoś to widział?

Lang potrząsnęła głową.

– Nie, proszę pana. Propaganda rebelii jest zaklasyfikowana na poziomie czwartym.

Ponownie skinął głową.

– Dobrze. Proszę zrobić sobie przerwę, Dr Lang. Niech pani odpocznie, a ja się tym zajmę.

Doktor skinęła głową w odpowiedzi, po czym grupa opuściła salę konferencyjną. Gdy już ich nie było, Calvin zamknął drzwi na klucz i zajął miejsce w pierwszym rzędzie. Podniósł z biurka klawiaturę i nacisnął odtwórz.

Film otworzył się tak, jak wszystkie inne programy CI - animacja pieczęci Fundacji, którą przebijają trzy równoległe strzałki, tworzące logo Rebelii Chaosu. Gdy animacja zgasła, na ekranie pojawiła się twarz. Calvin widział ją już wcześniej, za każdym razem, gdy musiał siedzieć i oglądać jedną z nich, ale za każdym razem było to nie mniej trudne. Był to mężczyzna - w pełni dojrzały - siedzący przy stole, z blond włosami związanymi z tyłu głowy i starannie przyciętą brodą. Był ubrany w kamizelkę kuloodporną, a w ręku trzymał pistolet. Siedział przy stole, a przed nim stał mały, ozdobny słoik wyrzeźbiony z zielonego jadeitu.

To był Adam.

– Bracia i siostry Odrodzonej Rebelii – powiedział, jego głos był szczekliwy – dziś odnieśliśmy wielkie zwycięstwo przeciwko tym, którzy chcieliby podważyć naszą rzeczywistość. Dziś napluliśmy w twarz tyranom, którzy chcieli wykorzystać rozpad stworzenia dla własnych korzyści, zamiast dążyć do jego uzdrowienia. Znieśliśmy ich samoloty z nieba i rozbiliśmy je o Ziemię, wysyłając jasną wiadomość do ich wieży z kości słoniowej, że nie są już bezpieczni. Nie mogą już swobodnie poruszać się po tym świecie, jak im się podoba. Nasza siła rośnie, a wraz z nią nasze wpływy. Fundacja została dziś poniżona, ale nie możemy popaść w samozadowolenie. Nie możemy spocząć na laurach. Musimy wykorzystać tę okazję, by uderzyć ponownie tam, gdzie są najsłabsi. Odetniemy ich linie zaopatrzenia. Zatopimy ich statki. Wykoleimy ich pociągi. Odwrócimy szkody, które wyrządzili i sprawimy, że nasz świat znów będzie cały.

Stanął i odszedł od ekranu, a kiedy wrócił, trzymał w ręku młot kowalski. Kamera zrobiła zbliżenie, a Adam wyrównał młot w obu rękach.

– Jest tylko jedna odpowiedź odpowiednia dla faszystów i tyranów, bracia i siostry. Nasza zemsta.

Podniósł młot nad głowę i spuścił go na słoik, roztrzaskując go i stojący pod nim stół. Ze słoika buchnęła eksplozja światła i dźwięku, a w powietrze wzbił się pióropusz zielonego dymu, zasłaniając widok kamery na Adama. Po chwili znów odezwał się jego głos.

– Wiem, że patrzysz, Calvin – powiedział, jego głos był ledwie sykiem – To jest świat, który zbudowałeś. To są twoje wieże. Twoje samoloty. Te śmierci są na twoich rękach. Jestem twoją Czerwoną Prawą Ręką. Jestem tym, na co byłeś zbyt tchórzliwy, by to zrobić. Możesz siedzieć w fortecy, którą powinieneś spalić doszczętnie, ale nie powinieneś czuć się w niej bezpiecznie.

Głos zawahał się i przez chwilę Calvin słyszał tylko oddech Adama. Dym zaczął się rozwiewać i Calvin mógł teraz zobaczyć Adama wyraźniej. Nie był już tym młodym, szczupłym chłopcem, którym był przed laty. Minęło zaledwie kilka lat, ale on już był umięśniony i twardy. Miał bliznę na szyi i mniejszą tuż nad okiem.

– Nie rozumiem, Calvin. Nigdy nie zrozumiałem. Ufałem Ci. Ufaliśmy Ci. Anthony, Ja, Delta, i Olivia… – urwał – Widziałem, co jej zrobiłeś. Widziałem marionetkę, z którą paradowałeś, podszywając się pod Nadzorcę. To nie jest ona, Calvin. Nie wiem, co takiego musiałeś zrobić, żeby ta istota zaczęła chodzić i mówić, ale znałem Olivię i ona umarła, a to nie jest ona.

Trzasnął pięścią w ścianę.

– Jesteś tchórzem. Jesteś tchórzem i zdrajcą, i sprawię, że będziesz cierpiał każdego dnia do końca życia za to, co zrobiłeś – wyciągnął ręce na obie strony – Jestem Zemstą. Jestem Gniewem.

Ekran pogrążył się w ciemności.

— - —

Godzinę później zajął miejsce na końcu długiego stołu. W sumie było tam trzynaście krzeseł, po sześć z każdej strony i jedno u wezgłowia. Wyśrodkował przed sobą teczkę pełną papierów, a następnie spojrzał w górę. Dwanaście par oczu patrzyło na niego z powrotem.

– Zanim zaczniemy – powiedział – chciałbym pogratulować wam wszystkim awansów. Spisek Rebelii przeciwko tej radzie kosztował nas życie wielu naszych najlepszych zarządców, a zastąpienie ich nie było lada wyzwaniem. Dzięki rzetelnym wysiłkom naszych Dyrektorów Ośrodków i Komitetu ds. Etyki udało nam się stworzyć radę, która, jak wierzę, pomoże nam utrzymać stabilność w tym przejściowym okresie.

Otworzył leżącą przed nim teczkę i wyciągnął stertę papierów.

– Wszyscy otrzymaliście już swoje nominacje, ale na potrzeby tego spotkania chciałbym odczytać nominacje i departamenty, które będziecie nadzorować, na wypadek gdyby ktoś z was nie był pewien, kim są wszyscy tutaj.

Przeskanował stronę w dół.

– Zacznijmy od tego.

Po kolei wymienił wszystkich, godnych uwagi doktorów i agentów Fundacji, którzy otrzymali najwyższy awans. Nastąpiła również reorganizacja - stanowiska, które w przeszłości pozostawały nieobsadzone, teraz były pod nowym kierownictwem. Finanse, Wpływy Stosowane, Świadomość Publiczna - kontynuował listę, aż dotarł do nazwiska przed swoim. Zatrzymał się na chwilę, jego oczy lekko się załamały, zanim przeczytał je na głos.

– Rolę O5-2 przejmuje agentka Olivia Torres, która zastępuje byłego O5-13 w nadzorowaniu Departamentu Studiów Okultystycznych – znów się zawahał, a przez pomieszczenie przetoczył się lekki szmer, gdy jego okupanci skupili się na postaci znajdującej się bezpośrednio po jego prawej stronie. Nie poruszyła się ani o cal.

Kontynuował.

– Potem jestem oczywiście ja, ale moja rola pozostanie niezmieniona – podniósł wzrok znad odprawy na wszystkie pozostałe twarze przy stole. Jego oczy przeszły po nich wszystkich, ale był ostrożny, aby uniknąć spojrzenia tuż po jego prawej stronie, choć mógł poczuć je względem swojej czaszki tak samo. – Czy ktoś ma jakieś pytania?

Po chwili skinął głową.

– Bardzo dobrze. Zaczynajmy.

— - —

Tej nocy Calvin siedział bezsennie w swoim pokoju, wpatrując się w świecący ekran komputera. Przeniósł zapisany wcześniej plik wideo na swój własny, bezpieczny serwer, a następnie wymazał go z centralnej bazy danych. Był on częścią rosnącego stosu dokumentów - zapisów ataków Rebelii, wycinków z gazet, wpisów z dziennika - związanych z Rebelią. Nieuporządkowane, trudno byłoby się w nich zorientować w narracji, pomyślał. Trudno byłoby komuś zrozumieć, odnaleźć drogę do miejsca, w którym się teraz znajdował.

Otworzył więc edytor plików ze swoimi uprawnieniami administracyjnymi i zaczął pisać. Dołączał wszystko - dokumenty, które odzyskali, zdjęcia, które zrobili, listy nazwisk. Transkrypcje rozmów, do których miało dostęp Wszechwidzące Oko - niedziałające, ale zapisy przetrwały. Zebrał to wszystko i stworzył jeden dokument, który opowiedziałby całą historię. Taki, który miałby sens.

Principalis, pomyślał, byłoby dobrą klasyfikacją. Było to stare oznaczenie Koalicji, używane do identyfikacji najwcześniej odkrytych anomalii, ale z tego co wiedział, przestało być używane kilkadziesiąt lat wcześniej. Nikt poza mną tego nie zobaczy, pomyślał, więc jakie to ma znaczenie? Procedury zabezpieczające były dyrektywą - Rada Nadzorcza ma powstrzymać tę nową istotę i zapewnić bezpieczeństwo publiczne.

Czy to tutaj siedział Aaron Siegel, zastanawiał się? Czy siedział do rana, doprowadzając się do skraju wyczerpania, szukając jakiejkolwiek nowej przewagi nad bombą, na której siedzieli? Czy Aaron popadł w samozadowolenie z pracy? Czy Calvin też? Czy jakiś uzurpator powstanie, aby go zdetronizować, tak jak on to zrobił? Jak wytłumaczyłby to, co zrobił? Jak wytłumaczyłby, że nie było innego wyjścia? Czy to będzie miało znaczenie?

Drzwi do jego pokoju skrzypnęły i jakaś postać bezszelestnie wsunęła się do środka. Postać przeszła przez pokój, zajęła miejsce w rogu i wpatrywała się w niego. Calvin nie patrzył na nią. Wiedział, co to jest. Nie mógł na to patrzeć.

Ale jak to opisać? Co mógłby powiedzieć, aby następny Nadzorca mógł to zobaczyć i zrozumieć? Mylił się - to nigdy nie była rada, ani same anomalie. Odsunął zasłonę serca ciemności i znalazł tylko lustro, odbicie pragnień i znaczenia rzucone na siebie. Co powiedział Cel?

Znać mnie to znać naturę Fundacji. Spojrzał na prawdziwą twarz Fundacji i zobaczył swoją własną, sięgając po dzwoniący telefon i głos, który nie uznaje kompromisów ani nie negocjuje. Tak właśnie będzie. Znać naturę SCP-001 to znać naturę Fundacji.

Zamknął laptopa i odłożył go na bok. W słabym blasku świateł bezpieczeństwa na zewnątrz, mógł zobaczyć twarz Olivii oświetloną na tle ciemności. Nie mrugała. Jej oczy były utkwione w jego własnych. Ona nie będzie już taka sama, powiedział mu awatar. Nie można przekroczyć tego progu i wrócić takim, jakim się było.

– Dobry wieczór, Olivio – powiedział cicho – Jesteś gotowa do snu?

Zapytał ją, mimo że wiedział, że już nie spała. Że pozostanie w kącie, obserwując go, bez mrugnięcia okiem, przez całą noc.

Ponure terkotanie wypełniło jego uszy, gdy szczęka Olivii rozwarła się zbyt mocno i z jej gardła wydobył się zgrzytliwy, charczący pomruk.

C-a-a-a-a-a-l-v-i-i-i-i-i-n-n-n-n-n – powiedziała rzecz, która była Olivią – C-a-a-a-a-a-a-l-v-i-i-i-i-i-n-n-n-n-n.

Calvin nie poruszył się. Nie oddychał.

– Olivio – powiedział łagodnie – proszę. Nie dzisiaj. Nie mogę tego zrobić dziś wieczorem. Po prostu idź spać.

Przez resztę nocy siedziała bez ruchu. Calvin również nie spał.

— - —

Rano już jej nie było, a on znów był sam. Wstał, ubrał się i nalał sobie filiżankę kawy. Otworzył komputer i znów zaczął czytać akta.

Po chwili telefon na jego biurku zadzwonił, jak wiele razy wcześniej.

O5-1, jak wiele razy wcześniej, odebrał.
koniec.pngO ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported