Dziedzictwo

DZIEDZICTWO

Strona ta powstała na rzecz dziesiatej rocznicy powstania Polskiej Filii Fundacji SCP, aby celebrować najważniejsze dzieła jej historii.

Prace, serie czy inne strony wybrane na tę listę niekoniecznie są najbardziej znanymi, najlepiej ocenionymi czy najstarszymi pracami na Wiki, lecz zostały uznane za najbardziej wpływowe na samą społeczność i inne dzieła. Rozważaliśmy przede wszystkim to jak często są tematami rozmów wśród użytkowników, brane pod uwagę przy pisaniu prac, jak i ogólną rozpoznawalność.

Lista będzie aktualizowana na każdą rocznicę naszej strony, 31 sierpnia. Jeśli masz propozycję co do dodania pozycji do listy, zrób to w dniach podchodzących do podanej daty. Nie zakładamy, że nowe pozycje będą dodawane każdego roku, lecz zawsze będziemy gotowi to zrobić, jeśli coś zwróci na siebie uwagę.


RAPORTY SCPRaport napisany przez JosephSolomonJosephSolomon na Konkurs Wakacyjny 2017, jeden z pierwszych konkursów na naszej Wiki. Uderzył w czytelników emocjonalnie, poprzez powiązanie z tytułowym psem, wygrywając tak sam konkurs. Wprowadził również na stronę MFO Delta-3 ("Zaprzęg Chorusa"), które poprzez swój cel i unikatowość otworzyły wiele dróg do wykorzystania w innych pracach. Krótka, przyjazna i interesująca praca.Ten średniej długości raport, autorstwa ArcydziegielArcydziegiel jest drugą na polskiej liście głównej pracą z klasą ezoteryczną (za czasów gdy Apollyon jeszcze był ezoterykiem). Uzyskał ikoniczność na stronie głównie przez niespotykany to w całości prac SCP pomysł, stajac się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich prac na Wiki jak i poza nią. Jednak jakie nieodkryte sekrety ta maszyna trzyma jeszcze za sobą?Jeden z najlepiej ocenianych polskich artykułów i z pewnością najbardziej rozpoznawalny, zarówno na witrynie jak i poza nią. Jest dziełem Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace, jednego z najwyżej cenionych autorów Polskiej Filii. SCP-PL-126 to solidna lektura, która od wielu lat pozostaje na ustach czytelników. Od czasu swego powstania raport ten urósł do rangi jednej ze sztandarowych polskich prac, którą zna niemal każdy.Niegdyś najdłuższa polska oryginalna praca. Mimo że od czasu jej powstania praca z tym tytułem wielokrotnie się zmieniała, to SCP-PL-135 autorstwa Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace jest zapewne tą najważniejszą. Wprowadzony przez artykuł Wielki Konstruktor jest postacią, o której prace wciąż się pojawiają, a opowieści o jego wynalazkach ciągle rozbudzają ciekawość czytelników.Zwycięski raport Konkursu SCP-PL-200. Konkurs ten był pierwszą taką inicjatywą w historii Polskiej Filii SCP, a jej celem było uczczenie otwarcia nowej listy polskich raportów oddając honorową pozycję SCP-PL-200 najwyżej ocenianemu uczestnikowi konkursu. Artykuł ten jest dobrze znany i lubiany wśród czytelników. Jest to również debiutancka praca użytkownika CharonidesCharonides.Praca napisana na Konkurs SCP-PL-200 przez BlazingPieBlazingPie, która pomimo zdobycia jednego z niższych miejsc jest jedną z nielicznych prac z konkursu, których oceny wciąż rosną, a której wpływ na uniwersum Wiki jest widocznie zauważalny. SCP-PL-266 swoim istnieniem zapoczątkował istnienie kanonu łączącego świat znanej nam Fundacji z rzeczywistością rodem z opowiadań fantasy. Lądy Południa są jednym z ważniejszych i najszybciej rozwijających się kanonów Polskiej Filii.


OPOWIEŚCIStare, krótkie opowiadanie autorstwa Perelka_LPerelka_L, które mimo tego wciąż jest uznawane za jedne z lepszych i bardzo często poruszane w rozmowach. Opowiadanie to jest najstarszą pracą o WWW, Polskiej Organizacji, która mimo bycia całkowicie nieruszaną przez wiele lat, w ostatnim czasie przyżyła swoisty renesans, a prace z nimi pojawiają się coraz częściej.Opowieść ta zapoczątkowała najpewniej najbardziej znaną placówkę na Polskiej Filii, Strefę 63. Stworzona przez autora Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace, opisywała najciemniejszą rzeczywistość pracy Fundacji, w wydaniu dla dorosłych — jeśli zdecydujesz się rzucić oko na prace z tą placówką, zdecydowanie zwróć uwagę na ostrzeżenia na górze strony.Na rzecz Konkursu Wakacyjnego 2017 powstała jeszcze jedna wybijająca się ponad szereg praca — "Inkwizytor" od FuturityFuturity. To długie opowiadanie kreauje historie Macieja Tiera w nowej pozycji w Fundacji, tytułowego Inkwizytora. Z tego dzieła czerpało podczas pisania wielu autorów, w większych czy mniejszych inspiracjach, przez co zostało wytypowane do dołączenia do naszego Dziedzictwa.


INNE STRONYDekalog Bohatera, napisany przez jednego z pierwszych członków strony, wanna-amigowanna-amigo, jest jedną z pierwszych serii w historii naszej strony. Zachyciła czytelników swoją niepowtarzalną komedią, parodiując superbohaterów jak i samą Fundację SCP. Ten ciąg opowiadań zawsze będzie trzymał specjalne miejsce na liście opowiadań, jeśli nie przez nic inne, to przez oryginalność."Horror Wonders", stworzone przez ArcydziegielArcydziegiel, CharonidesCharonides i Douglas-MADouglas-MA przyszło na Polską Filię niczym burza, jako zwycięska seria prac w Konkursie GoI 2021 i momentalnie odznaczyło się na stronie swoją niejasną, skomplikowaną i fascynującą fabułą. Impakt tej serii był na tyle duży, że w czasie konkursu dyskusja na temat tego dzieła przejeła praktycznie wszystkie rozmowy.Polski Związek Grzybiarstwa Anomalnego to najpopularniejsze polskie GoI. Poświęcona zbieractwu anomalnych grzybów organizacja, wymyślona przez użytkownika PlatnickiPlatnicki, rozwijana jest nie tylko na witrynie polskiej, ale również zagranicznych. Na przestrzeni lat PZGA zgromadził w swoim dorobku znaczną liczbę artykułów, które wywarły istotny wpływ na naszą społeczność. Można śmiało powiedzieć, że PZGA stało się jedną z wizytówek Polskiej Filii Fundacji SCP."Roztrzyn" stworzony przez użytkownika Predator3174PLPredator3174PL jest serią, którą można najlepiej scharakteryzować poprzez wytrwałość. Rząd poważnych opowieści, każda z nich z tysiącami słów za pasem, tworzone ku jednej historii. Sam fakt powstawania tych prac zapadł w umyśle użytkowników na tyle, że "Roztrzyn", mimo nie zawsze najwyższej oceny pojedyńczych opowieści, stawał się obiektem dziesiątek rozmów i dyskusji od chwili powstania.Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny artykuł Polskiej Filii. Zrodził się w umyśle ArcydziegielArcydziegiel w postaci hipotezy zgodnie z którą wystarczy umieścić w pracy zdjęcie kota, aby zagwarantować sobie sukces. Praca wywołała skrajne uczucia, a ocena wahała się na tyle, aby spaść poniżej zera i doprowadzić do archiwizacji, tylko by potem powrócić do dwucyfrowej liczby i uciec z archiwum. SCP-PL-KOT-J obiegł również zagraniczne filie, uzyskując podobne efekty na arenie międzynarodowej.

DZIEDZICTWO

Strona ta powstała na rzecz dziesiątej rocznicy powstania Polskiej Filii SCP, aby celebrować najważniejsze dzieła jej historii.

Praca, serie czy inne strony wybrane na tę listę niekoniecznie są najbardziej znanymi, najlepiej ocenionymi czy najstarszymi pracami na wiki, lecz zostały uznane za najbardziej wpływowe na samą społeczność i inne dzieła. Rozważaliśmy przede wszystkim to jak często są tematami rozmów wśród użytkowników, brane pod uwagę przy pisaniu prac, jak i ogólną rozpoznawalność.

Lista będzie aktualizowana na każdą rocznicę naszej strony, 31 sierpnia. Jeśli masz propozycję co do dodania pozycji do listy, zrób to w dniach podchodzących do podanej daty. Nie zakładamy, że nowe pozycje będą dodawane każdego roku, lecz zawsze będziemy gotowi to zrobić, jeśli coś zwróci na siebie uwagę.


RAPORTY SCPRaport napisany przez JosephSolomonJosephSolomon na Konkurs Wakacyjny 2017, jeden z pierwszych konkursów na naszej Wiki. Uderzył w czytelników emocjonalnie, poprzez powiązanie z tytułowym psem, wygrywając tak sam konkurs. Wprowadził również na stronę MFO Delta-3 ("Zaprzęg Chorusa"), które poprzez swój cel i unikatowość otworzyły wiele dróg do wykorzystania w innych pracach. Krótka, przyjazna i interesująca praca.
Ten średniej długości raport, autorstwa ArcydziegielArcydziegiel jest drugą na polskiej liście głównej pracą z klasą ezoteryczną (za czasów gdy Apollyon jeszcze był ezoterykiem). Uzyskał ikoniczność na stronie głównie przez niespotykany to w całości prac SCP pomysł, stajac się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich prac na Wiki jak i poza nią. Jednak jakie nieodkryte sekrety ta maszyna trzyma jeszcze za sobą?Jeden z najlepiej ocenianych polskich artykułów i z pewnością najbardziej rozpoznawalny, zarówno na witrynie jak i poza nią. Jest dziełem Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace, jednego z najwyżej cenionych autorów Polskiej Filii. SCP-PL-126 to solidna lektura, która od wielu lat pozostaje na ustach czytelników. Od czasu swego powstania raport ten urósł do rangi jednej ze sztandarowych polskich prac, którą zna niemal każdy.Niegdyś najdłuższa polska oryginalna praca. Mimo że od czasu jej powstania praca z tym tytułem wielokrotnie się zmieniała, to SCP-PL-135 autorstwa Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace jest zapewne tą najważniejszą. Wprowadzony przez artykuł Wielki Konstruktor jest postacią, o której prace wciąż się pojawiają, a opowieści o jego wynalazkach ciągle rozbudzają ciekawość czytelników.Zwycięski raport Konkursu SCP-PL-200. Konkurs ten był pierwszą taką inicjatywą w historii Polskiej Filii SCP, a jej celem było uczczenie otwarcia nowej listy polskich raportów oddając honorową pozycję SCP-PL-200 najwyżej ocenianemu uczestnikowi konkursu. Artykuł ten jest dobrze znany i lubiany wśród czytelników. Jest to również debiutancka praca użytkownika CharonidesCharonides.Praca napisana na Konkurs SCP-PL-200 przez BlazingPieBlazingPie, która pomimo zdobycia jednego z niższych miejsc jest jedną z nielicznych prac z konkursu, których oceny wciąż rosną, a której wpływ na uniwersum Wiki jest widocznie zauważalny. SCP-PL-266 swoim istnieniem zapoczątkował istnienie kanonu łączącego świat znanej nam Fundacji z rzeczywistością rodem z opowiadań fantasy. Lądy Południa są jednym z ważniejszych i najszybciej rozwijających się kanonów Polskiej Filii.


OPOWIEŚCIStare, krótkie opowiadanie autorstwa Perelka_LPerelka_L, które mimo tego wciąż jest uznawane za jedne z lepszych i bardzo często poruszane w rozmowach. Opowiadanie to jest najstarszą pracą o WWW, Polskiej Organizacji, która mimo bycia całkowicie nieruszaną przez wiele lat, w ostatnim czasie przyżyła swoisty renesans, a prace z nimi pojawiają się coraz częściej.
Opowieść ta zapoczątkowała najpewniej najbardziej znaną placówkę na Polskiej Filii — jak wskazuje tytuł, "Strefę 63". Stworzonę przez autora Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace, opisywała najciemniejszą rzeczywistość pracy Fundacji, w wydaniu dla dorosłych — jeśli zdecydujesz się rzucić oko na prace z tą placówką, zdecydowanie zwróć uwagę na ostrzeżenia na górze strony.Na rzecz Konkursu Wakacyjnego 2017 powstała jeszcze jedna wybijająca się ponad szereg praca — "Inkwizytor" od FuturityFuturity. To długie opowiadanie kreauje historie Macieja Tiera w nowej pozycji w Fundacji, tytułowego Inkwizytora. Z tego dzieła czerpało podczas pisania wielu autorów, w większych czy mniejszych inspiracjach, przez co zostało wytypowane do dołączenia do naszego Dziedzictwa.


INNE STRONYDekalog Bohatera, napisany przez jednego z pierwszych członków strony, wanna-amigowanna-amigo, jest jedną z pierwszych serii w historii naszej strony. Zachyciła czytelników swoją niepowtarzalną komedią, parodiując superbohaterów jak i samą Fundację SCP. Ten ciąg opowiadań zawsze będzie trzymał specjalne miejsce na liście opowiadań, jeśli nie przez nic inne, to przez oryginalność.
"Horror Wonders", stworzone przez ArcydziegielArcydziegiel, CharonidesCharonides i Douglas-MADouglas-MA przyszło na Polską Filię niczym burza, jako zwycięska seria prac w Konkursie GoI 2021 i momentalnie odznaczyło się na stronie swoją niejasną, skomplikowaną i fascynującą fabułą. Impakt tej serii był na tyle duży, że w czasie konkursu dyskusja na temat tego dzieła przejeła praktycznie wszystkie rozmowy.Polski Związek Grzybiarstwa Anomalnego to najpopularniejsze polskie GoI. Poświęcona zbieractwu anomalnych grzybów organizacja, wymyślona przez użytkownika PlatnickiPlatnicki, rozwijana jest nie tylko na witrynie polskiej, ale również zagranicznych. Na przestrzeni lat PZGA zgromadził w swoim dorobku znaczną liczbę artykułów, które wywarły istotny wpływ na naszą społeczność. Można śmiało powiedzieć, że PZGA stało się jedną z wizytówek Polskiej Filii Fundacji SCP."Roztrzyn" stworzony przez użytkownika Predator3174PLPredator3174PL jest serią, którą można najlepiej scharakteryzować poprzez wytrwałość. Rząd poważnych opowieści, każda z nich z tysiącami słów za pasem, tworzone ku jednej historii. Sam fakt powstawania tych prac zapadł w umyśle użytkowników na tyle, że "Roztrzyn", mimo nie zawsze najwyższej oceny pojedyńczych opowieści, stawał się obiektem dziesiątek rozmów i dyskusji od chwili powstania.Prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjny artykuł Polskiej Filii. Zrodził się w umyśle ArcydziegielArcydziegiel w postaci hipotezy zgodnie z którą wystarczy umieścić w pracy zdjęcie kota, aby zagwarantować sobie sukces. Praca wywołała skrajne uczucia, a ocena wahała się na tyle, aby spaść poniżej zera i doprowadzić do archiwizacji, tylko by potem powrócić do dwucyfrowej liczby i uciec z archiwum. SCP-PL-KOT-J obiegł również zagraniczne filie, uzyskując podobne efekty na arenie międzynarodowej.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported