FAQ — najczęściej zadawane pytania

Ogólne pytania o witrynie

Czy Fundacja SCP jest prawdziwa? Nie. Fundacja jest organizacją nierzeczywistą, a wszelkie znajdujące się na tej witrynie treści to wytwór wyobraźni ich autorów. Jakkolwiek by to nie wyglądało, to wszystko fikcja — na witrynie ceni się, gdy komuś uda się stworzyć sprawiające wrażenie „prawdziwego”

Po wejściu na stronę przeczytałem informację o tajności i odpowiedzialności za przebywanie tu. Czy coś mi grozi? W żadnym wypadku! Przypominam: Fundacja SCP to witryna pisarska. Wszystko tu jest jedynie stylizowane na oficjalne, tajne dokumenty. Czy super tajna organizacja posiadałaby niemalże otwartą możliwość dołączenia i własnego Discorda?

Widziałem SCP/ widziałem obrazek memetyczny, czy teraz umrę/ jak mogę zgłosić anomalię? Jak wyżej. Jeżeli jednak będziesz twierdził, że jest inaczej, to będziesz brzmiał jak roleplayer — niestety nie jest to miejsce do odgrywania jakichkolwiek roli.

W jaki sposób mogę lepiej poznać Fundację SCP? Po pierwsze, drugie i trzecie — czytając twórczość autorów SCP. Wiki jako projekt społecznościowy cały czas ewoluuje: pojawiają się nowi użytkownicy z nowymi pomysłami, dlatego dobrym pomysłem będzie monitorowanie ostatnich postów na forum i ostatnio stworzonych prac. To miejsce stale się zmienia, pojawiają się nowe standardy, a stare są udoskonalane.

Jak długo już istniejecie? Jeżeli chodzi Ci o historię The SCP Foundation (oddziału centralnego, głównego, pierwszego), możesz zapoznać się z tym postem na ich (anglojęzycznym) forum. W skrócie zaczęło się od stworzenia pierwszego raportu SCP — SCP-173 — w roku 2007. Pierwsza wersja wiki SCP Foundation miała miejsce na editthis.info, na początku 2008 roku, a w połowie tego samego roku przeniesiona została do systemu Wikidot.

Jeżeli chodzi Ci o historię Polskiej Filii Fundacji SCP… Początek mieliśmy we wrześniu 2012 roku. Do kwietnia 2014 r. korzystaliśmy ze skryptu MediaWiki (z którego korzysta np. Wikipedia), a od tamtej pory jesteśmy członkami platformy Wikidot, jak większość innych oddziałów Fundacji SCP. Oficjalnie zostaliśmy rozpoznani przez The SCP Foundation jako jej oddział w czerwcu 2013 r.

Chciałbym zrobić grę/filmik/koszulki bazujące na Fundacji, co muszę zrobić? Zaznajomić się z naszym poradnikiem do spraw licencyjnych: Użytkowanie licencji. W skrócie (ale poradnik i tak musisz przeczytać!):

  • Możesz zarabiać na każdej pracy, którą znajdziesz na witrynie. Z wyjątkiem zdjęcia SCP-173, powód znajduje się na spodzie strony tej pracy.
  • Musisz podać skąd pochodzi dana praca oraz kto jest jej autorem.
  • Wszystko, co zrobisz, musi być udostępnione na tych samych warunkach licencji, na jakiej znajduje się Fundacja SCP, czyli CC BY-SA 3.0.
  • Nie, ani Ty ani my nie możemy zmienić licencji.
  • Możesz śmiało pytać nas w razie problemu.

Czy jest to strona RolePlay? Nie. Mimo że wielu pisarzy stworzyło jakieś postaci czy awatary na tej stronie, ich wykorzystanie ma miejsce jedynie w dziełach SCP. Zazwyczaj dr/agent/X (nazwa) oznacza postać fabularną, a samo (nazwa) — nazwę pisarza.

Czy mimo wszystko mogę odgrywać jakąś rolę? Nie na głównej witrynie. Działania na tej stronie muszą podejmowane z perspektywy naszej rzeczywistości. Odgrywanie ról jest możliwe gdzie indziej; popytaj się, a się dowiesz.

A co, jeżeli opiszę siebie jako postać? Śmiało, to częste zjawisko. Pamiętaj jednak, że skrajne awatary nie są już tutaj popularne, pomimo ich dobrego przyjęcia w przeszłości. To samo dotyczy awatarów „zabawnych” czy „wystrzałowych”, które przedstawiają idealnego Ciebie. To bawiło dziesięć lat temu. Teraz — niekoniecznie.

Stworzyłem fajną grafikę, którą chciałbym Wam pokazać. Gdzie mogę tego dokonać? Zapraszamy Cię na nasze forum, do działu fanwork.

Czy polski i angielski są jedynymi wersjami SCP? Nie. Różne wersje językowe Fundacji SCP nazywane są oddziałami lub filiami. Jest ich naprawdę sporo i nadal pojawiają się nowe. Każda posiada swoje własne prace oryginalne i prowadzi różnego rodzaju aktywności. Dolna część strony głównej zawiera odnośniki do tych oddziałów.

Czym jest oddział INT? To oddział międzynarodowy, zrzeszający użytkowników wszystkich filii z całego świata. Zamierzeniem INT jest wzajemna współpraca oddziałów językowych między sobą, publikacja prac oryginalnych danych filii w języku angielskim (np. możesz znaleźć tam niektóre prace PL przetłumaczone na angielski) czy po prostu zwykłe, koleżeńskie kontakty międzynarodowe.

Dlaczego jest tu limit wiekowy i czemu wynosi on 15 lat? Ponieważ treści na tej stronie mogą być nieodpowiednie dla młodych czytelników, a większość osób w tym wieku jest już wystarczająco dojrzała, aby dołączyć do naszej społeczności.

Nie mam 15 lat, ale jestem dojrzały. Możecie zrobić wyjątek? Nie. Po pierwsze, wszyscy tak mówią. Po drugie, byłoby to niesprawiedliwe względem osób, które podążając za zasadami czekały cierpliwie na osiągnięcie wymaganego wieku. Jeżeli powiesz nam, że masz mniej niż 15 lat lub wyjawisz to będąc już członkiem witryny, zostaniesz zbanowany do czasu, aż nie osiągniesz wymaganego wieku. Po prostu poczekaj, jak pozostali. Członkowie społeczności zazwyczaj nie reagują pozytywnie na osoby, które znając grożące im konsekwencje „prześlizgują się" przez wymóg.

Do czego służy/co to jest karma/te kolorowe paseczki obok avataru? Jest to wskaźnik platformy Wikidot, służący do wskazania aktywności danej osoby. Odnosi się ona do wszystkich działań, jakie dany użytkownik robi na dowolnej liczbie witryn. Z praktycznego punktu widzenia, jeżeli jesteś tylko i wyłącznie członkiem społeczności Fundacji pokazuje Twoją aktywność i wkład dla niej. Przez to inni użytkownicy mogą zobaczyć intensywność działań, jakie wykonujesz — aktywność na forum, tworzenie i edycja stron, bycie członkiem projektów (w przypadku Fundacji członkostwo na innych Filiach jest tak wliczane) czy posiadanie ról administracyjnych. Na karmę wpływa również posiadanie własnych projektów, bo nie zapominajmy, że Wikidot to platforma to prowadzenia swoich własnych stron wiki na dowolny temat czy blogów. Wszystkie informacje są wyszczególnione na tej stronie: http://www.wikidot.com/doc:karma

No dobra, a jak mogę zwiększyć swoją karmę? Po prostu bądź aktywny. W zasadzie wystarczy kilka postów na forum (poprowadzenie swojego wątku powitalnego jest wystarczające) żeby wbić jeden czy dwa paseczki. Jeżeli dojdzie do tego ogólne udzielanie się na forum oraz tworzenie swoich własnych prac, karma ponownie się zwiększy. Im większa aktywność, tym bardziej rośnie karma. Jeżeli przez dłuższy okres czasu nie będziesz aktywny, karma zacznie stopniowo maleć. Jedynie poziom guru (wszystkie 5 paseczków) zostaje permanentnie bez zmian.

Jak mogę otrzymać guru? Praktycznie rzecz biorąc, poziom guru otrzymują starsi stażem użytkownicy, których okres przebywania na Wikidocie przekładał się na intensywny wkład w społeczność i treść witryny. Zazwyczaj aktywność na kilku projektach jest bardzo pomocna. Krótko mówiąc, na guru trzeba sobie zapracować.

Nie mogę znaleźć hasła do aplikacji! W takim razie musisz doszlifować swoje umiejętności czytania ze zrozumieniem, inaczej już nie możemy pomóc. :P

Czy to już koniec FAQ? Nie. Przewiń stronę do góry i kliknij inną zakładkę, by kontynuować czytanie.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported