Keter Duty 1
/* source: http://ah-sandbox.wikidot.com/component:collapsible-sidebar-x1 */
 
#top-bar .open-menu a {
    position: fixed;
    top: 0.5em;
    left: 0.5em;
    z-index: 5;
    font-family: 'Nanum Gothic', san-serif;
    font-size: 30px;
    font-weight: 700;
    width: 30px;
    height: 30px;
    line-height: 0.9em;
    text-align: center;
    border: 0.2em solid #888;
    background-color: #fff;
    border-radius: 3em;
    color: #888;
    pointer-events: auto;
}
 
@media not all and (max-width: 767px) {
 
  #top-bar .mobile-top-bar {
    display: block;
    pointer-events: none;
  }
 
  #top-bar .mobile-top-bar li {
    display: none;
  }
 
  #main-content {
    max-width: 708px;
    margin: 0 auto;
    padding: 0;
    transition: max-width 0.2s ease-in-out;
  }
 
  #side-bar {
    display: block;
    position: fixed;
    top: 0;
    left: -20em;
    width: 17.75em;
    height: 100%;
    margin: 0;
    overflow-x: hidden;
    overflow-y: auto;
    z-index: 10;
    padding: 1em 1em 0 1em;
    background-color: rgba(0,0,0,0.1);
    transition: left 0.4s ease-in-out;
 
    scrollbar-width: thin;
  }
 
  #side-bar:target {
    left: 0;
  }
  #side-bar:focus-within:not(:target) {
    left: 0;
  }
 
  #side-bar:target .close-menu {
    display: block;
    position: fixed;
    width: 100%;
    height: 100%;
    top: 0;
    left: 0;
    margin-left: 19.75em;
    opacity: 0;
    z-index: -1;
    visibility: visible;
  }
  #side-bar:not(:target) .close-menu { display: none; }
 
  #top-bar .open-menu a:hover {
    text-decoration: none;
  }
 
  /* FIREFOX-SPECIFIC COMPATIBILITY METHOD */
  @supports (-moz-appearance:none) {
  #top-bar .open-menu a {
    pointer-events: none;
  }
  #side-bar:not(:target) .close-menu {
    display: block;
    pointer-events: none;
    user-select: none;
  }
 
  /* This pseudo-element is meant to overlay the regular sidebar button
  so the fixed positioning (top, left, right and/or bottom) has to match */
 
  #side-bar .close-menu::before {
    content: "";
    position: fixed;
    z-index: 5;
    display: block;
 
    top: 0.5em;
    left: 0.5em;
 
    border: 0.2em solid transparent;
    width: 30px;
    height: 30px;
    font-size: 30px;
    line-height: 0.9em;
 
    pointer-events: all;
    cursor: pointer;
  }
  #side-bar:focus-within {
    left: 0;
  }
  #side-bar:focus-within .close-menu::before {
    pointer-events: none;
  }
  }
}


Identyfikator: SCP-001
Klasa podmiotu: Thaumiel
Poziom 3/001
Tajne
sitealpha.png

SCP-001, Wejście Alfa. Przykrywka Fundacji celowo usunięta.

Specjalne Czynności Przechowawcze: Cykle przechowawcze SCP-001-K mają być monitorowane ze stacji obserwacyjnych, znajdujących się w odległości nie większej, niż piętnaście metrów od odpowiedniego obszaru przechowawczego, przy użyciu systemów, które nie naruszają integralności cyklu. Cykle przechowawcze SCP-001-K muszą być utrzymywane za wszelką cenę. Awaria cyklu przechowawczego ma niezerową szansę wygenerowania spontanicznego Scenariusza Końca Świata Klasy K.

Niektórzy członkowie personelu, w trakcie ich zatrudnienia w Fundacji, nabywają bądź budzą w sobie anomalne właściwości, które czynią ich niezdolnymi do kontynuowania normalnej pracy na poprzednich stanowiskach. Obejmują one, ale nie są ograniczone do:

 • Manifestacji przewlekłej anomalnej choroby, takiej jak Likantropia (Klasy 3 lub niższej), zespołu Stevensona lub zespołu Fotonicznego Wydzielania Żołądkowego.
 • Manifestacji zjawisk widmowych, w szczególności Nawiedzeń Klasy Deering.Odnosi się do wzorca nawiedzeń, w którym istota skupia się na jednej osobie, wyłącznie w celu jej dręczenia; nazwa pochodzi od technika Phillipa E. Deeringa. lub manifestacji Klasy Hirose..Sytuacji, w których wokół podmiotu manifestuje się jakaś forma "istoty opiekuńczej".
 • Nagłego wykazania cech z anomalnego DNA.
 • Obudzenia zdolności taumaturgicznych równych lub wyższych, niż Klasa 4 ("Arcymag").
 • Przebudzenie zdolności psionicznych, szczególnie Klasy Delphi i Dahl.

Rozszerzony wykaz warunków kwalifikujących się do przeniesienia znajduje się w dokumencie 001-3, strony 15-203.

Personel Fundacji, który spełnia powyższe kryteria zostanie usunięty ze swoich obecnych stanowisk i przeniesiony do SCP-001; ma to być postrzegane jako forma kary przez większość personelu Fundacji, w celu zniechęcenia jednostek do aktywnych prób zdobycia anomalnych zdolności. Termin "Przydział Keter" ma być używany w odniesieniu do takich przeniesień.

Miejsca, które są oficjalnie wymienione jako miejsce przeniesienia, mają w podobny sposób wzmocnić ideę, że "Przydział Keter" jest wysoce niepożądaną karą. Obecnie lista ta obejmuje:

 • Punkt Nemo
 • Przylądek Maude, Antarktyda
 • Władywostok, Rosja
 • Przesmyk Darién, Ameryka Środkowa
 • Pjongjang, KRLD
 • Ośrodek 87, Wisconsin, USA
 • Ośrodek 36, Indie
 • Fundacyjna Placówka HALO Gilgamesh.Wczesny model HALO, znany z tendencji do przechylania się mocno na jedną stronę, z powodu wadliwego żyroskopu.
 • Stonehenge, Wielka Brytania
 • Roswell, Nowy Meksyk, USA
 • Różne Fundacyjne zakłady utylizacji odpadów
 • Wszystkie przydziały w stolicach krajów (np. Waszyngton, D.C., USA lub Ottawa, Ontario, Kanada)
 • Wszystkie obozowiska lub bazy wojskowe, nienależące do Fundacji.
 • Strefa Księżycowa 32

Po przybyciu do Ośrodka 100, osoby mają być natychmiast odeskortowane bezpośrednio do Administracji, w celu zostania zapoznanym i wyjaśnienia ich nowego przydziału oraz podania środków memetycznych, w celu wszczepienia wiedzy o różnych nieintuicyjnych informacjach, dotyczących SCP-001 (takich jak układ Ośrodka 100, lokalizacja kwater personelu oraz środki niezbędne do prawidłowego usuwania odpadów w Ośrodku).

Każdy z "Korzeni" SCP-001 ma być oznakowany po obu końcach, kierując do wszystkich niezbędnych instrukcji, wskazówek i rytuałów wymaganych do ich przekroczenia, jak i również wymieniając ograniczenia i kłopoty w przemieszczaniu się nim. Progi w obszarach przechowawczych, które nie prowadzą do Korzeni, mają mieć ośmiometrowy promień wykluczenia we wszystkich kierunkach, egzekwowany przez uzbrojonych strażników. Personel może przekraczać tylko te progi, które odpowiadają jego indywidualnemu poziomowi upoważnienia. W przypadku, gdy próg prowadzi do miejsca pozaziemskiego lub pozawymiarowego, personelowi temu musi towarzyszyć grupa osób z certyfikatem bojowym co najmniej IV klasy.

Obecnie SCP-001 doświadcza pozawymiarowych zakłóceń, wskazujących na zbliżające się zdarzenie migracji; określenie źródła tych zakłóceń stanowi Priorytet Klasy Alfa.


Opis: SCP-001 odnosi się do Ośrodka 100, nieeuklidesowej placówki, który został zbudowany lub odkryty przez Fundację we wczesnych latach XX wieku..W wyniku działań podjętych przez pięciu pierwotnych Nadzorców, dokładna natura pochodzenia SCP-001 została celowo utracona. Wejście Alfa stanowiące główne wejście do SCP-001, znajduje się obecnie w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych; oczekuje się, że następne zdarzenie jego migracji nastąpi w 2024 2021 roku.

facilitymap4_PL.png
Mapa geografii euklidesowej SCP-001. Wszystkie obszary poza Wejściem Alfa, Administracją i Archiwami mają przejścia prowadzące na zewnątrz Ośrodka 100.

Wnętrze SCP-001 zostało wydobyte z co najmniej jednej pozawymiarowej przestrzeni, z łączącymi je anomalnymi korytarzami tranzytowymi, potocznie zwanymi "Korzeniami". Korzenia te posiadają różne anomalne właściwości i zazwyczaj znajdują się w naturalnym środowisku zewnętrznym, pomimo tego, że SCP-001 zlokalizowany jest całkowicie pod ziemią. Na przykład:

 • Korzeń Alef łączy Archiwa z Rdzeniem. To wulkaniczna plaża, która nagle kończy się obsydianową ścianą, ciągnącą się aż po horyzont. W jej wodach pływają ryby, które wydają się być wykonane z żywej skały magmowej.
 • Korzeń Bet łączy Przechowywanie Rozumnych z Rdzeniem. Otwiera się na duży korytarz ze ścianami ze szkła i luster, przypominający archetypową atrakcję domu zabaw. Osoby, które próbują przejść przez Korzeń Bet, nieuchronnie kończą w punkcie wyjścia.
 • Korzeń Dalet łączy Przechowywanie Konceptualne z Rdzeniem. Jest rozległym, świecącym oceanem bez możliwości przejścia. Ze względu na naturę Przechowywania Konceptualnego, wykorzystanie statku jest wysoce niepraktyczne.
 • Korzeń Waw łączy Przechowywanie Ezoteryczne z Konceptualnym. Jest rozległym polem wypełnionym różnymi odmianami drzew owocowych, którego nie da się przekroczyć. Coroczna ekspedycja do Korzenia Waw zakończyła się niepowodzeniem po tym, jak jeden z członków zespołu wyraził chęć powrotu do domu, a wszyscy członkowie zespołu znaleźli się z powrotem w Przechowywaniu Ezoterycznym.
 • Korzeń Saddi łączy Administrację z PMS.Przechowywanie Zagrożeń Poznawczych, Memetycznych i Semantycznych.. Przypomina duży las igapó.Zalany przez czarną wodę. Eksploracja tego obszaru wykazała, że znajduje się on na szczycie jakiejś formy unoszącej się góry. Znaki kierujące na ścieżkę pojawiają się, gdy obszar nie jest obserwowany. Flamingi (Phoenicopterus ruber) są jedynym gatunkiem zwierząt, które zamieszkują Korzeń Saddi.
 • Korzeń Pe łączy Administrację i Archiwum. Biegnie przez piąte piętro kamienicy w nieznanym mieście. Mieszkańcy jej są humanoidalni i będą zapraszać pracowników Fundacji do wspólnej zabawy.
 • Korzeń Szin łączący Przechowywanie Rozumnych z Konceptualnym. Działa jako główne źródło energii dla Ośrodka 100, jako że zawiera kilkaset perpetuum mobile, które generują stale 8.7 gW energii elektrycznej.

SCP-001 jest podzielony na dziesięć głównych sektorów: Wejście Alfa, Administrację, Archiwa, sześć dodatkowych sektorów przechowawczych oraz sektor "Rdzenia". Elementy konstrukcyjne każdego sektora przechowawczego składają się z betonu i prętów zbrojeniowych. Podłogi są wyłożone kafelkami i oświetlone światłem fluorescencyjnym, co przypomina standardową konstrukcję Ośrodków Fundacji. Jednakże, każdy z sektorów ma wysokość kilku pięter i ma strukturę panoptikonu, z piętrami dostępnymi za pośrednictwem kilku szklanych wind umieszczonych w otwartej przestrzeni centralnej.

Każdy obszar przechowawczy zawiera kilka instancji SCP-001-K lub otwory dostępu (określane przez pracowników Zakładu jako "progi") do obszarów zlokalizowanej rzeczywistości zawierających te obiekty, jeśli fizycznie znajdują się one poza SCP-001. Każda instancja SCP-001-K reprezentuje anomalię, która jest w stanie idealnie zabezpieczyć istniejący obiekt SCP Klasy Keter. Podmioty te są w taki sposób zabezpieczone, że ich indywidualne anomalne właściwości powodują samozabezpieczenie się z innym SCP-001-K w pobliżu.

Niektóre humanoidalne i/lub rozumne anomalie Klasy Keter (pokroju Dr Audrey McGrath, Agentki Ji-Hu Choe i Specjalistek ds. Przechowywania Deino, Enyo oraz Pephredo Gray) zostali siłą wcieleni przez SCP-001 do personelu Fundacji, aby pomagać w przechowywaniu przy użyciu ich anomalnych zdolności; to anomalne wcielenie uniemożliwia wszelkim oficjalnym dokumentom Fundacji odnoszenie się do tych osób przy użyciu oznaczeń SCP, poza ogólnym oznaczeniem SCP-001-K.

W przypadku, gdy nowo powstała lub odkryta anomalia zostanie oznaczona jako obiekt Klasy Keter, SCP-001 rozpocznie proces "osądu". W tym czasie przynajmniej jedna część ściany w obszarze przechowawczym zagłębi się w siebie, z krótkim streszczeniem danego SCP (zazwyczaj mniej niż trzy zdania). Po okresie od dwóch tygodni do siedmiu miesięcy, jeżeli SCP-001 uzna, że podmiot powinien być przechowywany w nim, wgłębienie pogłębi się i rozszerzy, a odpowiadający mu obiekt SCP pojawi się w nim, wraz z drugą, nowo wygenerowaną instancją SCP-001-K użytą do jego zabezpieczenia. Ta instancja SCP-001-K jest generowana wraz z odpowiednią dokumentacją, taką jak procedury przechowawcze, obrazy i czasami, dzienniki eksperymentów; osoby wspomniane w tych dziennikach pamiętają, że brały udział w wymienionych eksperymentach, ale nie pamiętają, kiedy dokładnie miały one miejsce.

W niektórych przypadkach, SCP-001 odrzuci obiekt SCP; na przykład SCP-008 został uznany za nie wymagający bycia przechowywanym w SCP-001 i otrzymał Klasę Euclid.

Poniżej znajduje się częściowa lista instancji SCP-001-K i ich metod przechowawczych.

Obiekty oznaczone jako SCP-001-K Opisy SCP-001-K Metody przechowawcze
SCP-3984, anomalne zjawisko, w wyniku którego żaden z przedstawicieli królestwa Animalia (w tym ludzie) nie jest w stanie umrzeć. K-2935, alternatywny wszechświat, w którym każdy obserwowalny organizm — w tym większość rozumnych SI i niektóre jednostki, o których wiadomo, że posiadają całkowitą nieśmiertelność — spontanicznie umarły. Otwarty próg pomiędzy K-2935, przenikający się z SCP-3984, spowodował zakończenie trwającego scenariusza Końca Śmierci Klasy ΩK. Próg może zostać przekroczony bez żadnych złych skutków dla podstawowej rzeczywistości; uważa się, że efekt "śmierci" w K-2935 i scenariusz Klasy ΩK wzajemnie podważają swoje działania, pozwalając na dalsze istnienie zarówno życia, jak i śmierci. Martwe organizmy w K-2935 zaczęły się rozkładać z powodu bakterii i grzybów, które nieumyślnie dostały się do niego z Ośrodka 100, efektywnie ponownie wprowadzając życie do wszechświata K-2935.
SCP-5007, istota nieznanego pochodzenia, zamieszkująca Cieśninę Bassa, akwen pomiędzy kontynentalną Australią, a Tasmanią. K-169, gargantuiczny stawonóg, który pierwotnie znajdował się w oceanie Atlantyckim, zanim został siłą przeniesiony na południowy Pacyfik w okolice Australii. Po skonsumowaniu ogromnej ilości masy K-169, SCP-5007-C obecnie uważa się za "dławiącego się" K-169, z powodu nagłego pojawienia się kilku dużych kolczastych narośli na pancerzu pozostałej części, które utrzymują go w miejscu. Aktywność SCP-5007 spadła do znikomego poziomu, nie licząc sporadycznych wstrząsów morza, kiedy to SCP-5007-C się "dławi".
Allison Eckhart, pozawymiarowa Allison Eckhart, którą zamieszkują Allison Eckhart, które są w stanie negatywnie wpływać na nie-Allison Eckhart, gdy otrzymają semantyczny Allison Eckhart. Allison Eckhart, Allison Eckhart oddziałujący na Agentkę Allison Eckhart, który powoduje, że Allison Eckhart i wszystkie części Allison Eckhart posiadają identyfikator semantyczny "Allison Eckhart". Semantyczny identyfikator Allison Eckhart został wprowadzony do Allison Eckhart, powodując, że wszystkie instancje Allison Eckhart w Allison Eckhart otrzymały semantyczny identyfikator Allison Eckhart; ponieważ Allison Eckhart nie może poprawnie funkcjonować z konkretnymi identyfikatorami semantycznymi, wszystkie instancje Allison Eckhart weszły w stan podobny do śpiączki. Nie wpłynęło to na anomalne jednostki z tego samego gatunku i/lub kładzi niezwiązane z Allison Eckhart.
SCP-4040, "patafizyczna osobliwość" odpowiedzialna za stworzenie i utrzymanie strefy Nexusa-18 (Sloth's Pit, Wisconsin) K-1698, anomalia probabilistyczna, która powoduje, że osoby nie są w stanie dotrzeć do określonych obszarów lub z nich wyjść, ze względu na zaistniałe okoliczności, takie jak zacięte drzwi, zablokowane drogi lub silne podmuchy wiatru. SCP-4040 został "odcięty" od reszty Nx-018, jak również od świata przez efekty K-1698, podczas gdy "grawitacja" SCP-4040 zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się zjawiska. Pojedyncze osoby były w stanie dotrzeć do SCP-4040 przy użyciu innych anomalnych przedmiotów lub zjawisk, ale może to być osiągnięte tylko raz przez jedną osobę.
SCP-5859, wektor memetyczny, oddziałujący na frazę "E plurbus Unum", który powoduje, że osoby posługujące się walutą opatrzoną tą frazą dołączają do komun odciętych od reszty społeczeństwa. K-2078, memetyczny czynnik, który odwołuje się do osobnika startującego w każdych wyborach prezydenckich w USA, który startuje na platformie pro-gastronomicznej; infekcja tym czynnikiem powoduje drastyczne zmiany behawioralne u dotkniętych nim osób, zwłaszcza zwiększony apetyt. Platforma kampanijna K-2078 od 1984 roku obejmuje ponowne wprowadzenie dewizy E plurbus unum; zmieniło to zamierzony efekt SCP-5859 tak, że jednostki są teraz zmuszane do dalszej konsumpcji różnych produktów amerykańskiej produkcji, zwłaszcza żywności. Rozważane są dalsze środki zaradcze dotyczące otyłości spowodowanej tą interakcją.
SCP-3003, pozaziemska cywilizacja ludzi rządzona przez SCP-3003-2, gatunek świadomego mikroba, który będzie próbował podbić Ziemię na jakiś czas przed 2050 rokiem. K-1233, istota przypominająca kombinezon kosmiczny typu EMU, nazywająca się "Czempionem Księżyca". Istota jest bardzo wytrzymała i jest w stanie latać z prędkością przekraczającą prędkość wymaganą do wylecenia z Ziemi, używając swojego plecaka odrzutowego. Próg prowadzący z SCP-001 do SCP-3003 jest niedostępny dla wszystkich instancji SCP-3003-#, ale K-1233 może swobodnie przez niego wchodzić i wychodzić. Wykazują one zdolności bojowe nieudokumentowane w pliku stworzonym przez SCP-001; zdolności te wydają się specjalnie przystosowane do niszczenia instancji SCP-3003-1 i SCP-3003-2. Obecnie K-1233 prowadzi zakrojoną na szeroką skalę rebelię, przeciwko SCP-3003-2 składającą się z wyzwolonych instancji SCP-3003-3; przypuszcza się, że pełne wyeliminowanie SCP-3003-2 nastąpi 2029 roku.
SCP-5501, aparat fotograficzny wykorzystujący proces "kolodionowy" z pierwszej dekady XIX w. wraz z 18 fotografiami, które działają jak przejścia do innej rzeczywistości, wypełnionej przez niezwykle wrogie byty. K-1983, pozawymiarowa przestrzeń, w której znajduję wrogie istoty tartarejskie, które zbierają ludzkie serca i mogą zostać odstraszone przez modlitwę. Zdjęcia stworzone przez SCP-5501 są zabezpieczone w K-1983, a każde z nich działa jak otwór do innej rzeczywistości. Instancje K-1983-2 wkraczają do niej, aby zbierać serca, a SCP-5501 wdziera się do K-1983, aby atakować instancje K-1983-2.
SCP-ZH-002, anomalna istota chimeryczna o kształcie zbliżonym do końskiego lub jeleniowatego, której wygląd odpowiada klęskom żywiołowym dotykającym Tajwan. K-239 to Agentka Sigurrós Wotansdóttir, dwudziestoletni humanoid Typu Zielonego pochodzenia islandzkiego, zdolna do spontanicznej przemiany materii i energii. Po procesie osądu SCP-001, próg prowadzący na Tajwan został otwarty w obrębie Przechowywania Biologicznego; ten próg jest ruchomy i zawsze prowadzi do obszaru, który znajduje się w promieniu pół kilometra od SCP-ZH-002. Agentka Wotansdóttir wykorzystała swoje zdolności i trening z anomaliami końskimi, aby "oswoić" SCP-ZH-002, do takiego stopnia jak jest to możliwe. Agentka Wotansdóttir stała się pełnoetatową opiekunką SCP-ZH-002, łagodząc szkody, które wyrządza, wracając do SCP-001 przez próg dwa razy dziennie na posiłek i by skorzystać z innych udogodnień w Ośrodku 100.
SCP-3852, zjawisko polegające na manifestacji anomalnych zwłok w małej społeczności, co prowadzi do linczu osoby oskarżonej o morderstwo. K-2547, zjawisko, w którym kilkaset psów otacza i izoluje małe społeczności. K-2547 są dowodzone przez K-2547-1, rozumnego kojota, który nosi czarny płaszcz i krucyfiks. K-2547 pojawia się i poddaje kwarantannie społeczność, w której zamanifestował się SCP-3852. K-2547-1 rozpocznie proces w sprawie domniemanych zbrodni instancji SCP-3852, działając jednocześnie jako sędzia, oskarżyciel i obrońca dzięki procesowi bilokacji. Taktyka "obrony" K-2547-1 polega albo na trzymaniu stałego zaopatrzenia miasta w wodę jako zakładnika, jeśli dana osoba nie zostanie uznana za niewinną, zamieszaniu ławy przysięgłych złożonej z nieanomalnych ludzi za pomocą okrężnych argumentów, albo znalezieniu się w sytuacji pogardy dla sądu, co prowadzi do unieważnienia procesu.
SCP-PL-122, obszar terenu w Polsce, który rozkłada i/lub koroduje materię organiczną i nieorganiczną. Wiedza o lokalizacji SCP-PL-122 powoduje rozprzestrzenianie się jego efektu rozkładu. K-1262 jest masą roślinną, która jest zdolna do wzrostu w niewiarygodnie szybkim tempie, około 7km/h. Efekt rozkładu SCP-PL-122 jest skutecznie tłumiony przez szybki wzrost K-1262, co ogranicza jego efekt rozkładu. Z powodu ogromnego wzrostu roślin, prawdziwa natura anomalii SCP-PL-122 nie może być dostrzeżona przez obserwujący ją personel; w połączeniu ze zmienioną dokumentacją Fundacji, skutecznie uniemożliwiło to rozprzestrzenienie się anomalii SCP-PL-122 w obszarze mentalnym.
SCP-055, (nieznane) SCP-579: [USUNIĘTO] Nie można wsadzić kwadratowych kołków w okrągłe dziurki.

Tylko dziewięć z dziesięciu sektorów SCP-001 jest dostępnych. Rdzeń SCP-001 został całkowicie odcięty od reszty SCP-001 przez trzy łączące go Korzenie (Alet, Bet i Dalet), które albo się kończą, albo są nie do przebycia przy użyciu aktualnie dostępnych środków. Pomimo tego, kilka ekspedycji Fundacji podjęło próbę dotarcia do Rdzenia, za każdym razem odkrywając nowe informacje na temat jego natury.

W kwietniu 2021 roku, ekspedycja z powodzeniem dotarła do Rdzenia SCP-001. Poniższy cykl przechowawczy jest dostępny tylko dla Administratora Fundacji. Cykl znajduje się w Rdzeniu Ośrodka 100, wraz z zapieczętowanym dokumentem.

Dodatek: Centralna Przechowalnia Ośrodka 100

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported