Galeria sław

GALERIA SŁAW


Konkursy i inicjatywy

Konkurs PL-300

SCP-PL-300 autorstwa FedorianFedorian

SCP-PL-300: Wkurwiony?


Po ponad dwóch latach od ostatniego konkursu otwierającego kolejną setkę, polskiej filii udało się napisać wystarczająco dużo prac, żeby można było ogłosić upragniony konkurs na numer PL-300. Z pośród wielu ciekawych tematów wybrany został "Czas", który użytkownicy zinterpretowali na wiele różnych sposobów. Czy to przemijanie czasu, dawne dzieje, ograniczenie przez niego czy dosłowne manipulowanie linią czasu po nieudanym eksperymencie.

Zwycięska praca należy do FedorianFedorian, w której przedstawił jak niebezpieczne jest bawienie się czymś, co nie jest dokładnie znane człowiekowi, gdyż konsekwencje tego mogą być poważne. Społeczności przypadła do gustu interpretacja czasu jako konstruktu, z którym igrać i wygrała prestiżowe otwarcie kolejnych pozycji na polskiej liście.


Emporium Wyzwań

SCP-PL-046 autorstwa ZygardZygard i EvilAngel413EvilAngel413

"SCP-PL-046-1: Co to kurwa jest ta cała patafizyka?"


Lipcowy konkurs był niezwykle wyjątkowy, gdyż tym razem użytkownicy nie otrzymali jednego stałego tematu, a mogli sami na własną rękę poprowadzić tematykę swojej pracy prostymi zadaniami i dostać za nie dodatkowe punkty. Każdy z użytkowników miał szansę wybrać zadanie unikatowe, które mogła wybrać tylko jedna osoba, więc kto pierwszy ten lepszy. Z prac konkursowych otrzymaliśmy dosłowny musical czy… patafizykę?

Zwycięska praca napisana przez dwie osoby zachwyciła swoim ciekawym podejściem do narracji i fenomenu przeżywalności blondynki w filmach typu slasher. Jak widać po ocenach, był to ewidentny strzał w dziesiątkę dla fanów tego gatunku kina grozy jak i tych, którzy za nim nie przepadają.


Haszyszofikcyjnokonkurs

SCP-PL-001-EX-J autorstwa Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace

"Twoja Stara odkurza dywany w Backrooms."


Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę… żartu? Jak co roku, 1 kwietnia to dzień żartów i psikusów, na które może się złapać dużo osób. Z tej okazji został zorganizowany HASZYSZOFIKCJOKONKURS, którego zadaniem było napisanie najgorszej i najzabawniejszej pracy, jaka kiedykolwiek mogła ujrzeć światło dzienne polskiej wiki. Powstało więc wiele prac, które swoją śmiesznością zasługiwały na minusa, ale znalazły się i niezabawne, których ocenienie było czystą przyjemnością.

Nasz zwycięzca przedstawił swój nowatorski pomysł Twojej Starej, która wygrała konkurs. Twoja Stara robi wiele rzeczy, poczynając od zwykłych czynności, jakie wykonuje przeciętny pisarz na polskiej filii SCP, aż po patafizyczny humor śmiesznych słów, jakimi muszę tę pracę opisać. Twoja Stara tak przełamała całkowity schemat zabawności, że aż przebiła inne pozycje na konkurs o jakże niskiej jakości, jaka była przewidywana od początku inicjatywy.


Konkurs Formatów GoI 2022

Gerard II autorstwa BlazingPieBlazingPie i KubKacKubKac

"Mówi się, że obecnie Gerard II, a raczej jego świadomość, jest rozsiana po różnych rzeczywistościach i przyjmuje różnorakie formy, a wszystko to ma być wynikiem tego, w jaki sposób go zabito."


Fundacja jako Organizacja anomalna badania anomalne obiekty, aby lepiej je zrozumieć i chronić je i świat przed swoimi zdolnościami. Jednakże nie jest ona jedyną Organizacją, która działa i wykorzystuje anomalie dla swoich celów. Formaty GoI przedstawiają podejście unikalne dla danej organizacji do anomalności i jej wpływu na świat, które mogą działać antagonistycznie lub wyciągniętą ręką nieść innym pomoc.

Nasi zwycięzcy w swojej pracy kolaboracyjnej przedstawili mitologiczne podejście formatu Ręki Węża, opowiadając nam żywot jednego z władców krainy Ter'di. Dosyć szybko się on skończył, kiedy zrozumiał, że zadarł z pracującą w cieniu grupą. Społeczność ciepło przyjęła pracę, która końcowo pokonała innych pisarzy.


Konkurs Kanonów PL 2021

Drużyna Tanie Dranie: Czarne Niebo Hub


SCP-PL-231 autorstwa Calamari_KnightCalamari_Knight i Draven AddamsDraven Addams

"Gniew Peruna był straszny. Ze wszystkich naszych osiągnięć, naszej cywilizacji, nie został kamień na kamieniu. Przerażające burze, które wytworzył, spowodowały, że wszystkie nasze wspaniałe urządzenia obróciły się w nicość."


SCP-PL-258 autorstwa GadziskoGadzisko

"SCP-PL-258 potrafią w anomalny sposób przystosować się do środowiska, w którym się znajdują, niezależnie, czy jest to środowisko wodne, czy lądowe."


Całkowite zaćmienie autorstwa Draven AddamsDraven Addams

"— (…) Z kolei te pudełka (…) będą wam służyć za lampy. Kulki więżą ogólną energię spektralną, która wystarczy do chłodzenia, natomiast pudełka służą do łapania klasy pierwszej, to jest orbów i ogników, więc czasem trzeba je czyścić, żeby nie zaczęły przeciekać ektoplazmą. To nic przyjemnego, jak nagle ci na twarz spada zielony glut z sufitu, proszę uwierzyć (…)."


Dwie strony z pamiętnika górala autorstwa Draven AddamsDraven Addams

"Jebać wilkołaki."


Kanony są nieodłączną częścią świata i jego wydarzeń w pracach. Mogą obracać się wokół innej anomalnej organizacji, opowiadać historię pewnego Ośrodka i jego działań bądź przedstawiać chaos, jaki panuje na świecie przez działanie anomalii.

Celem konkursu było skompletowanie trzy osobowej drużyny i wspólne utworzenie nowych kanonów dla polskiej filii, przez dość niewielką ich ilość, bo początkowo były tylko dwa. Konkurs powiększył tę liczbę, poszerzając hub polskich kanonów do aż sześciu!

Zwycięska drużyna w swoim kanonie opisała historię świata, w którym zapanowała ciemność przez brak prądu i zasłonione niebo burzowymi chmurami oraz jak Fundacja zamierza zmierzyć się z tym kryzysem technologicznym.


Konkurs Wakacyjny 2021

SCP-PL-267 autorstwa Nats482Nats482

"Nawet jeżeli zniszczą nas teraz, powstaniemy ponownie."


Wakacje, poza oczywiście odpoczynkiem, kojarzą się głównie z jedną rzeczą — podróżami. I właśnie na podróżach skupiał się ówroczny konkurs wakacyjny; od najbardziej ukrytych miejsc uniwersum SCP po najbardziej znane lokacje w prawdziwym życiu, prac z każdego zakątka świata podczas niego nie brakło.

Ku zdziwieniu wielu, praca, która wygrała konkurs, była również tą najkrótszą nań zapostowaną. Nats482 swoją wygraną nie tylko pobił rekord napisania najkrótszego wygranego konkurswego w historii filii — dzięki swojemu triumfowi dołączył on również bowiem do doprawdy nielicznego panteonu osób, które swoją pierwszą pracą wygrały konkurs. Czy wygrana PL-267 sprawi, że na Wiki nastanie czas krótkich prac? Tylko czas odpowie na to pytanie.


Konkurs GoI-PL 2021

Drużyna 😳 Flushed 😳:


SCP-PL-280 autorstwa CharonidesCharonides

"Mario. W Ośrodku 174 nic się nie dzieje."


SCP-PL-281 autorstwa Douglas-MADouglas-MA

"Obiekt jest zdolny do magazynowania niematerialnych elementów, takich jak koncepty, duchowe formy istnienia, czy energia."


SCP-PL-282 autorstwa ArcydziegielArcydziegiel

"Od 4 lutego 2019, lokacja i stan dyrektora Roberta Amersteina są nieznane."


GoI, jeden z bardziej rozpoznawalnych konceptów uniwersum SCP. Inne organizacje maczające palce w niezwykłym i anomalnym z często innymi motywami niż Fundacja. Na polskiej filii też ich nam nie brakuje, ale brakowało czegoś innego.

Konkurs ten powstał dlatego, że mieliśmy znaczne luki w pracach pisanych dla naszych rodzimych GoI. Jak widać spełnił swój cel, nawet GoI, których nie wybrała żadna drużyna, dostały co najmniej po jednej nowej pracy. Był to też nasz pierwszy konkurs drużynowy z prawdziwego zdarzenia.

Zwycięska drużyna napisała serię prac o Wspaniałościach Mieszkaniowych, GoI, którego wiek dało się zobaczyć we wcześniejszych pracach. 😳 Flushed 😳 przedstawiło nam nowatorski twist, a przy tym stworzyło niemałą tajemnicę wokół swoich prac, której czytelnicy pewno przez długi czas jeszcze nie rozwiążą.


Rezurekcja Usuniętych

SCP-PL-157 autorstwa CharonidesCharonides

"Dokładnie tego chcesz! A co gdybyśmy się teraz pobawili? Co gdybym cię po prostu ignorował? Jak na to zareagujesz?

Marek wrócił, jak zapewne słyszycie. Już nie rozmawiamy, ale ja na szczęście też już go nie słyszę.

NIE SŁYSZĘ! NIE SŁYSZĘ! NIE SŁYSZĘ!"


Wszystko, co jest usuwane, ląduje w dzienniku usunięć. Wiele osób zapewne nie raz przeczesywało ten wątek w ogłoszeniach: szukając inspiracji, bądź ze zwykłej ciekawości. Zawsze pojawiała się ta myśl, co kryło się pod tymi tytułami i co spowodowało, jakie bodźce doprowadziły do tego, że prace zostały usunięte. Halloween jest idealnym momentem dla poruszenia tego wątku.

Rezurekcja Usuniętych 2020 miała na celu wskrzeszenie usuniętych prac — dosłownie. Uczestnicy mieli za zadanie wybrać tytuł z dziennika usunięć, a następnie napisać pracę, która słusznie mogłaby nosić taki tytuł. Proste w swym geniuszu założenie, które spotkało się z niemałym zainteresowaniem oraz z nadaniem ponownego życia pracom usuniętym z powodu naprawdę kiepskiej jakości, których wskrzeszone wersje zasługują na niemałe wyrazy uznania. Pierwszy raz w naszej historii mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy ten sam autor wygrał dwa konkursy pod rząd.


Konkurs SCP-PL-200

SCP-PL-200 autorstwa CharonidesCharonides

"Niech imię jego będzie po wieki zapomniane, niech nie wspomina o nim nikt. Niech stanie się potworem, którym zawsze skrycie był."


Konkurs na pozycję 200, a wraz z nim otwarcie stu nowych pozycji może zostać uznane za przełomowe wydarzenie w historii polskiej filii, ukazując wiele nowych i ambitnych twarzy, gotowych prowadzić ten projekt w przyszłość.

Charonides niezwykle wybitnie otworzył swoją karierę na witrynie, nie tylko pisząc prace konkursową jako pierwsze dzieło, zaraz po dołączeniu, ale i ten konkurs wygrywając, mimo zaciekłej konkurencji z weteranami. Niczym czarny koń tego wyścigu udało mu się prześcignąć wrogów, najpewniej zapisując się tym osiągnięciem w umysłach członków witryny na długie lata.


Inicjatywa Wielkanocna 2020

SCP-PL-168 (oryginał: SCP-WPL-188) autorstwa SilnikSilnik

"Witajcie pracownicy Fundacji.
Mam nadzieje, iż potraktujecie moją wiadomość poważnie, na odwrocie znajduje się coś, co może potwierdzić, że nie jestem szaleńcem, który przypadkowo przeszedł przez korzenie i postanowił powypisywać bzdury."


Pierwszy prawowity konkurs na Polskiej Filii od dłuższego czasu, praktycznie trzech lat przerwy. Od swych poprzedników odróżnił się skalą, jako że na łamach konkursu opublikowano jedenaście prac, w kontraście do inicjatyw z 2017 roku.

Ideą konkursu było pewne odwrócenie procesu pisania SCP, gdzie zamiast szukać odpowiedniego obrazka do pracy, zostały narzucone Ci trzy do wyboru i na ich podstawie musiałeś stworzyć swoje dzieło! Do puli zostało zgromadzone 80 zdjęć od różnych członków naszej filii, lecz niestety większość zadeklarowanych osób nie opublikowała finalnie pracy.


Konkurs Wakacyjny 2017

SCP-PL-067 autorstwa JosephSolomonJosephSolomon

"Zastanówmy się, czy SCP-PL-067 naprawdę wymaga klasyfikacji jako Keter i tak usilnych prób przechwycenia. Do tej pory działania podmiotu przyniosły więcej pożytku niż szkód. Potwierdza on również teorię o predestynacji na linii czasowej."


Pierwszy w historii Polskiej Filii SCP konkurs wakacyjny, trwający całe wakacje, oczywiście. Ponieważ nasza witryna rozrosła się w znaczącym stopniu, potrzebne było dodać coś, czego nadal brakowało: postaci. Tak jest, Konkurs miał na celu wprowadzenie do uniwersum SCP PL konkretnej postaci, którą można by wpisać do akt, celem jej dalszego użycia. JosephSolomon wygrał bezdyskusyjnie ze swoim jedynym w konkursie raportem, a jego praca jest do dzisiaj jedną z najlepiej ocenionych na witrynie.


Inicjatywa Wielkanocna 2017

SCP-WPL-827 autorstwa wanna-amigowanna-amigo

"SCP-WPL-827 posiada tą samą właściwość petryfikacji, co Meduza. Testy wykazały podobieństwo w 87% do zdolności wyżej wymienionej istoty, a jedynie w 24% do Bazyliszka."


Powrót do czasów, gdy Fundacja nawet nie istniała, a w Internecie zaistniała dziwna praca o nazwie SCP-173. Nie ma Fundacji, O5, amnestyków, klas, innych SCP: całkowita dowolność interpretacji mająca na celu kontynuację według własnego pomysłu. Wszystko, co wiemy o tej dziwnej organizacji, to tyle, ile wyczytamy z SCP-173.


Inicjatywa Walentynkowa 2017

Rozdarci autorstwa Fs-iorFs-ior i FuturityFuturity

"— No strzelaj tępaku! — wydarł się głos ze słuchawki przerażony odgłosami.

Więc tępak strzelił."


Pierwsza Inicjatywa Walentynkowa, której celem było napisanie pracy w uniwersum Fundacji z motywem przewodnim miłości, a jakże by inaczej! Jak przystało na Walentynki, do pisania trzeba dwojga — warunkiem koniecznym była kooperacja dwóch autorów ze sobą. Pojawiły się trzy prace spośród czterech wylosowanych par, zaczęliśmy się rozkręcać!


Konkurs Dziady

Ostatni dzień października autorstwa Dr_BlackpeaceDr_Blackpeace

"Niech wszyscy mieszkańcy wsi nie zbliżają się do tego wybryku natury, za chwilę rozpoczniemy działanie. Wykonujcie to, co wam mówimy, dla waszego bezpieczeństwa."


Jeden z najwcześniejszych konkursów na witrynie i drugi, jaki rozpoczęliśmy. Nasza swojska wersja inicjatywy Halloween, mająca podstawy w korzeniach naszych słowiańskich przodków, którzy obchodzili Dziady w czasie, w którym my znamy Halloween. Konkurs przy okazji przypomnienia o tym ciekawym zwyczaju i zaczerpnięcia nieco wiedzy na temat, miał na celu stworzenie pracy powiązanej z Fundacją i obrzędami Dziadów. Ponieważ konkurs odbył się w stosunkowo młodym okresie dla naszej filii, niewielu było wówczas użytkowników i z dwóch zadeklarowanych osób jedynie jedna praca pojawiła się, zwyciężając walkowerem.


Najwyżej ocenione

Prace konkursowe zostały wykluczone z tej kategorii.


Raport 2022

SCP-PL-289 autorstwa ZygardZygard

Nie mam pojęcia, jak to obliczyli, ale to jest data, w której musimy przestać korzystać z Shop Assistant i iść kilometry pieszo, aby znaleźć mleko w Biedronce.


Opowiadanie 2022

List do Mikołaja autorstwa Drzony13Drzony13

"Jeżeli mama nie da mu Furby'ego, to Mikołaj jak najbardziej będzie mógł."


Raport 2021

SCP-PL-208 autorstwa Draven AddamsDraven Addams

jaki dado produkt interesuje pan gracz przeciwko chwastom

Haha, tam nie chodzi o chwasty, tylko o zioło. Ale nieważne
Masz może tak zwaną maść na ból dupy?
To taki popularny żart w internecie, ale pomyślałem, że akurat ty możesz mieć takie coś na serio


Opowiadanie 2021

Fake Plastic Trees autorstwa CharonidesCharonides

"— Dziwna kobieta… — powiedział pod nosem i po chwili stania jak słup soli po środku korytarza, ruszył dalej, na schody, a po nich to zszedł, tak jak się spodziewał, do recepcji.

Tam zwróciły jego uwagę roślinki doniczkowe. Wyglądały trochę dziwnie, sztucznie. Podszedł do jednej z nich i wziął delikatnie jeden z listków między palce.

— Plastik — pomyślał głośno. — Pewnie kupili sobie takie, by nie musieć ich podlewać."


Raport 2020

SCP-PL-144 autorstwa KayteqKayteq

"Nie nie zauważyłem tego. Martwię się Kowalu. Boje się że stracę kontrolę."


Opowiadanie 2020

Achtung, Polen! autorstwa ArcydziegielArcydziegiel

"ich oczy wypełnił obraz wznoszącej się fali ognia, obejmującej cały plac, a na samym środku niemal stopioną statuę, która mozolnie zmierzała w stronę ziemi."


Wyróżnienia personalne

Najlepiej oceniany autor 2022

KubKacKubKac — Najlepiej oceniany autor roku 2022!

"Finis coronat opus"


Nie liczy się ilość, ale jakość. Można robić coś przez całe życie i osiągać mierne rezultaty, ale można też pracować krótko i podbić serca wielu. Właśnie to liczy się w tutejszej kategorii naszej uniwersjady. Nasz triumfator we wszystkich swoich pracach uzyskał łączną ilość pozytywnych ocen w liczbie aż 220!


Najaktywniejszy autor 2022

ZygardZygard — Najaktywniejszy autor roku 2022!

"Honesta fama melior pecuniae"


Aby otrzymać to zaszczytne miejsce należy wykazać się sprytem i ogromem pracy, który wymaga poświęcenia — nie każdy może tu trafić, ale to nie znaczy, że nie można próbować.
W każdym razie, tegoroczny uwieńczony użytkownik napisał i wypuścił aż 30 prac!


Najlepiej oceniany autor 2021

CharonidesCharonides — Najlepiej oceniany autor roku 2021!

"Fortuna favet fortibus"


Nie liczy się ilość, ale jakość. Można robić coś przez całe życie i osiągać mierne rezultaty, ale można też pracować krótko i podbić serca wielu. Właśnie to liczy się w tutejszej kategorii naszej uniwersjady. Nasz triumfator we wszystkich swoich pracach uzyskał łączną ilość pozytywnych ocen w liczbie aż 144!


Najaktywniejszy autor 2021

CharonidesCharonides — Najaktywniejszy autor roku 2021!

"Difficilis in otio quies"


Aby otrzymać to zaszczytne miejsce należy wykazać się sprytem i ogromem pracy, który wymaga poświęcenia — nie każdy może tu trafić, ale to nie znaczy, że nie można próbować.
W każdym razie, tegoroczny uwieńczony użytkownik napisał i wypuścił aż 10 prac!


Najlepiej oceniany autor 2020

SilnikSilnik — Najlepiej oceniany autor roku 2020!

"Invidia gloriae umbra est"


Nie liczy się ilość, ale jakość. Można robić coś przez całe życie i osiągać mierne rezultaty, ale można też pracować krótko i podbić serca wielu. Właśnie to liczy się w tutejszej kategorii naszej uniwersjady. Nasz triumfator we wszystkich swoich pracach uzyskał łączną ilość pozytywnych ocen w liczbie aż 173!


Najaktywniejszy autor 2020

SilnikSilnik — Najaktywniejszy autor roku 2020!

"Ars non habet osorem nisi ignorantem"


Aby otrzymać to zaszczytne miejsce należy wykazać się sprytem i ogromem pracy, który wymaga poświęcenia — nie każdy może tu trafić, ale to nie znaczy, że nie można próbować.
W każdym razie, tegoroczny uwieńczony użytkownik napisał i wypuścił aż 20 prac!

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported