Angielskie Organizacje

Fundacja SCP to nie jedyna organizacja interesującą się i inwestująca w badania paranormalne i metafizyczne. Istnieje wiele innych grup, które posiadają, wykorzystują lub usiłują tworzyć obiekty SCP. Czasami ich celem jest własny zysk, a czasami ochrona ludzkości. Niektóre to organizacje rywalizujące, a inne to odłamy Fundacji; dochodzą do tego również grupy z nami sprzymierzone. W każdym razie uznano za konieczne utworzenie i dystrybucję informacji podsumowujących na temat owych organizacji.


Uniwersytet Alexylva

Wiadomo bardzo niewiele na temat Uniwersytetu Alexylva i jego motywów. Dowody wskazują na to, że organizacja ta istnieje w alternatywnym wszechświecie, w którym kultury łacińska oraz grecka dominują co najmniej na półkuli zachodniej; jak dotąd nie wiadomo nic na temat innych regionów tamtego świata. Wszystkie obiekty powiązane z Uniwersytetem zostały odnalezione w południowo-środkowym rejonie Stanów Zjednoczonych, a dokładnie w stanie Tennessee, przez co środowisko naukowe uważa obecnie, że mieści się tam sam Uniwersytet.

Wiele obiektów związanych z Uniwersytetem (który nie uznaje się za twórcę obiektów) zostało pozyskanych drogą pocztową przez agencję znaną jako "Kombinat Phitransimun", czemu towarzyszyły odpowiednie dokumenty pomagające w zrozumieniu samych obiektów i zlokalizowaniu miejsc, z których pochodziły. Do dzisiaj jedyne, co wiadomo na temat metod transportowania obiektów, ogranicza się do technologii działającej na zasadach Mostu Einstein-Rosen, czyli czysto teoretycznego konceptu dzisiejszej fizyki. Jeden z wydziałów Uniwersytetu, znany jako Departament Filozofii Naturalnej, jest uważany za odpowiedzialny za owe transporty, których najprawdopodobniej dokonuje bez wiedzy ani zgody reszty organizacji.

Skatalogowane obiekty SCP, które są związane z Uniwersytetem Alexylva, to m.in.: SCP-877, SCP-961, SCP-1043, SCP-1080, SCP-1081, SCP-1083, SCP-1546 czy SCP-1998.

Aby zobaczyć wszystkie dzieła otagowane alexylva, kliknij tutaj.


Are We Cool Yet?

Zgromadzenie "terrorystów-artystów". Członkowie "Are We Cool Yet?" (pol. "Czy Jesteśmy Już Spoko?") są w stanie zarówno pozyskiwać, jak i tworzyć anomalie, a następnie przedstawiać je w formie sztuki. Takie instalacje są umieszczane w miejscach największej możliwej publicznej widoczności i ponadto są często — aczkolwiek nie zawsze — są śmiercionośne. Każde dzieło zgromadzenia oznaczone jest w jakiś sposób frazą "Are We Cool Yet?".

Aby zobaczyć wszystkie dzieła otagowane are-we-cool-yet, kliknij tutaj.


Czarna Królowa

Niewiele zostało zebranych rzeczowych informacji dotyczących osoby znanej jako Czarna Królowa. Wszystkie raporty wskazują na to iż jest to kobieta imieniem Alison Chao, córka naukowca Dr ██████ Gearsa oraz ██████ ███ Chao przed rekrutacją Gearsa w szeregi Fundacji. Jest ona wysoce inteligentna, zmotywowana oraz posiada szeroką wiedzę na temat struktury, działalności oraz przedmiotów będących w posiadaniu Fundacji. Była w stanie wielokrotnie przełamać zabezpieczenia w ochronie Fundacji. Istnieją raporty wykazujące jej związek z niemal każdą większą zaangażowaną grupą znaną Fundacji, włączając w to wiele lokalnych ugrupowań politycznych czy większość międzynarodowych struktur rządowych.

Istnieją sprzeczne raporty dotyczące działalności oraz motywacji Czarnej Królowej. W niektórych sprawozdaniach jest określana jako niezwykle wrogo nastawiona, wręcz mordercza oraz niszczycielska. W innych natomiast jest opisywana jako bardziej przyjazna, wspomagająca Fundację w sekrecie tak często jak działająca na jej szkodę (podobnie jak w przypadku „Nikogo”). Mimo wszystko, przez jej incydenty z przełamaniami zabezpieczeń jest uznana jako osoba wysoce niebezpieczna.

Niektóre źródła utrzymują że Czarna Królowa to ta sama osoba co L.S. z Ręki Węża oraz że L.S. znaczy „Little Sister" (pol. Mała Siostra). Źródła te zakładają również że Czarna Królowa jest przyjazna Ręce w roli L.S. lub że manipuluje tą organizacją w sposób bardziej bezpośredni od innych grup. Żadna z powyższych informacji nie została dotąd zweryfikowana.

Niektóre sprawozdania wskazują na to że Czarna Królowa utrzymuje kontakt z osobami spoza tego uniwersum które również nazywają siebie Czarnymi Królowymi. Sprawozdania te utrzymują że „Mała Siostra” to kryptonim stworzony przez Królowe do używania pomiędzy sobą, oraz że współpracują one i dzielą się informacjami, kiedy im to odpowiada. Nieznanym jest, czy te relacje są w jakikolwiek sposób prawdziwe.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane czarna-królowa, kliknij tutaj.


Rebelia Chaosu

Rebelia Chaosu to odłam Fundacji powstały z grupy, która w roku 1924 zdezerterowała z Fundacji SCP, uprowadzając kilka nadzwyczaj wartościowych obiektów SCP. Od tamtej pory Rebelia stała się jedną z największych organizacji mających znaczenie na scenie światowej. Rebelia Chaosu wykorzystuje pozyskiwane anomalie dla własnych korzyści i by konsolidować swoje wpływy na świecie. Rebelia zajmuje się nie tylko anomaliami, lecz także handlem bronią i działalnościami wywiadowczymi.

Grupa wykorzystuje reżimy dyktatorskie w krajach trzeciego świata, dysponując populacjami tak, jak Fundacja robi to z personelem klasy D. Z tego powodu Rebelii zależy na utrzymywaniu krajów trzeciego świata w wyjątkowej biedzie bądź stanach wojennych; pomaga to radykalnym eksperymentom prowadzonym przez grupę, ułatwia rekrutację i zapewnia lukratywną współpracę ze skłóconymi frakcjami.

Większość obiektów SCP, które znajdują się w posiadaniu Rebelii, nie jest znana, ale spośród tych, które są, najistotniejsze jest "Berło Hermesa", czyli obiekt umożliwiający modyfikację właściwości fizycznych oraz chemicznych materii, której dotyka, oraz "Dzwon Entropii", czyli obiekt mogący wywołać obszerne zniszczenia zależne tylko od tego, w jakim miejscu zostanie uderzony. Oba te obiekty SCP zostały najpierw pozyskane w wymagających operacjach Fundacji, a później skradzione przez założycieli Rebelii. Rebelia Chaosu jest również powiązana z SCP-355 i SCP-884.

Główna baza operacyjna Rebelii ani jej przywódcy nie są znani. Organizacja jest nastawiona aktywnie wrogo względem Fundacji, co skutkowało już konfliktami odnośnie do posiadania niektórych obiektów SCP. Pracownicy Fundacji SCP powinni być świadomi możliwości szturmów, ataków terrorystycznych i działalności wywiadowczej ze strony Rebelii, co więcej — powinni niezwłocznie informować przełożonych o dostrzeżeniu wszelkich odstępstw od norm w zachowaniu współpracowników.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane rebelia-chaosu, kliknij tutaj.


Kościół Zepsutego Boga

Krótko po odkryciu i zabezpieczeniu SCP-882 kilku członków "kościoła" wystąpiło o zwrot "serca boga". Jest to prowadzona przez niejakiego Roberta Bumaro grupa fanatyków, wierzących w to, że wiele z obiektów SCP jest częściami "boga", który został roztrzaskany po akcie stworzenia wszechświata. Poprzez odbudowanie go do pierwotnego stanu, członkowie Kościoła mają nadzieję otrzymać odeń boskość. Od czasu pierwszego kontaktu trzy inne kluczowe części "boga" zostały wstępnie zweryfikowane: SCP-217, SCP-271 oraz SCP-1139. Sekta oddana Kościołowi skonstruowała SCP-808.

Jest to grupa niezwykle wroga Fundacji, uznająca organizację za "heretyków" oraz nie wahająca się przed zabijaniem agentów i przełamywaniem zabezpieczeń obiektów SCP. Nieznanym jest, w jaki sposób ta organizacja jest w stanie wykrywać obiekty, ale wykazuje ona niemal przerażającą dokładność w tym zakresie. Członkowie tej grupy posiadają nadzwyczajną umiejętność opierania się mentalnym efektom obiektów SCP, jak choćby SCP-882 i jego "mentalnemu wabikowi".

Kościół jest uznany za zagrożenie zarówno dla Fundacji jak i obiektów SCP. Członkowie mają być zatrzymywani i więzieni siłą bądź eliminowani przy użyciu wszelkich dostępnych metod uznanych za potrzebne przez agentów Fundacji.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane kościół-zepsutego-boga, kliknij tutaj.


Dr. Wondertainment

Nie jest znanym, czy Dr. Wondertainment jest osobą czy organizacją. Wiadomo jedynie, że Dr. Wondertainment zajmuje się produkcją obiektów oraz bytów anomalnych, które tematycznie przypominają zabawki dla dzieci.

Połączenia z Fabryką są tematem spekulacji ale nie są potwierdzone.

Aby zobaczyć całą dokumentację otagowaną dr-wondertainment, kliknij tutaj.


Fabryka

Niewiele wiadomo o Fabryce, oprócz tego że są w stanie produkować anomalne przedmioty — w tym celu używają technik masowej produkcji.

Aby zobaczyć całą dokumentację otagowaną jako fabryka, kliknij tutaj.


Piąty Kościół

"Ten kościół jest dla innych wyznań tym, czym są klowny dla ludzi. Jest wiele powierzchownych podobieństw, jednakże wszystko, co jest niezgodne z rzeczywistością, jest podkreślane i wyróżniane, przez co nie jest się w stanie zrozumieć co tak naprawdę jest nie tak… Oczywiście, to coś nie stara się ciebie skrzywdzić, ale co to znaczy? Czemu to tu jest? Co się stanie jeśli to cię wezwie?" —Dr. █████

Piąty Kościół, znany również jako Kościół Pięciowości lub Wspólnota Pięciowości jest wysoce zakonspirowaną organizacją religijną, która posiada połączenia z większością biznesu rozrywkowego. Pomimo ponawianych śledztw skumulowanych w 2007 w narodowym przedsięwzięciu znanym jako "Operacja Stargazer", żadna z informacji dotyczących doktryny, praktyk, ilości członków czy też celów została potwierdzona; istnieje jednakże lista 100 obserwowanych celebrytów i innych wysoko postawionych osób, potwierdzonych lub podejrzanych Pięciowych. Pochodzenie Kościoła jest z reguły umiejscawiane w różnych punktach Ameryki Północnej i Azji, w połowie XX w. jednakże niektóre źródła wskazują na aktywność w poprzednich stuleciach.

Piąty Kościół nigdy nie nawiązał kontaktu z Fundacją, jest jednak traktowany jako wroga siła.

Obiekty łączone z tą grupą które znajdują się pod kontrolą Fundacji to między innymi SCP-1523, SCP-1982, SCP-1724 i SCP-1425. Aby zobaczyć całą dokumentację otagowaną piąty-kościół, kliknij tutaj.


Gamers Against Weed

"Gamers Against Weed" jest luźno zorganizowaną grupą anomalnych osób, jak również ich współpracowników, tworzących, bądź zdobywających anomalie dla rozrywki i/lub celów satyrycznych. Niedawno jednak zaangażowali się również w dostarczanie anomalii lewicowym organizacjom politycznym. Podczas, gdy Gamers Against Weed organizuje swoją działalność głównie za pośrednictwem kanałów internetowych, kilka rzeczywistych lokalizacji powiązanych z grupą zostało zidentyfikowanych i zaatakowanych. Obecny wywiad sugeruje, że Gamers Against Weed jest w trakcie tworzenia i dystrybucji zestawu anomalnych humanoidów w celu parodiowania serii „Małych Panów” dr. Wondertainment i, że jest świadoma działań Fundacji, jeśli nie jej dokładnego charakteru.

Zatrzymanie członków Gamers Against Weed okazało się trudniejsze niż przewidywano. Uważa się, że niektórzy twórcy grupy posiadają możliwości manipulacji rzeczywistości, samodzielnie, lub poprzez dostęp do zasobów zewnętrznych. Obecne działania koncentrują się na powstrzymywaniu powiązanych anomalii oraz identyfikacji i analizie najbardziej niebezpiecznych członków Gamers Against Weed.

Aby zobaczyć wszystkie dzieła otagowane gamers-against-weed, kliknij tutaj.


Globalna Koalicja Okultystyczna (GOC)

GOC (pol. Globalna Koalicja Okultystyczna) została stworzone po Drugiej Wojnie Światowej z dezerterów - okultystów, mediów, księży i naukowców z krajów nazistowskich, sowieckich i alianckich. W miarę poszerzania się organizacji, coraz więcej krajów dołożyło starań do rozwoju GOC, aż stało się tym, czym jest dzisiaj.

GOC to zarówno siła polityczna, jak i samozwańcza policja w świecie paranormalnym. Ich największym powodem do dumy jest niszczenie nadnaturalnych istot, do czego używają wszelkiej dostępnej technologii najwyższego poziomu. Wiele potencjalnych obiektów SCP zostało przezeń zniszczonych, zanim Fundacja była w stanie do nich dotrzeć i je zabezpieczyć.

Organizacja ta stała zarówno po stronie Fundacji jak i przeciwko niej, w zależności od sytuacji. Uznają metody Fundacji za gorsze przez fakt, iż uważają, że bezwzględna destrukcja obiektów SCP jest lepszym rozwiązaniem od ich przechowywania. GOC jak dotąd brało pod uwagę zasięg wpływów oraz potęgę Fundacji w dostatecznym stopniu, by zostawić ją w spokoju, jednakże miało miejsce kilka podejrzanych incydentów, z którymi GOC zaprzeczyła jakichkolwiek powiązań.

Agenci GOC powinni być traktowani z nieufnością.

GOC zostało połączone z SCP-1609 oraz SCP-1899. By zobaczyć całą dokumentację otagowaną globalna-koalicja-okultystyczna, kliknij tutaj.


GRU Dywizja "P"

Pierwotnie znana jako ЧД АКН ("ChD AKN", czyli Czwarty Departament Komisji Zdarzeń Anomalnych), powstała na początku 1935 r. z zarządzenia Józefa Stalina w celu śledztwa w sprawie morderstwa Siergieja Kirowa.

Podczas Drugiej Wojny Światowej, Komisja rozwinęła się w nowym i przeorganizowanym GRU jako Dywizja "P" - Psychotroniki, zajmująca się przeciwdziałaniem anomalnych zagrożeń ze strony SS, Ahnenerbe i Watykanu oraz przechwytywaniem i badaniem anomalnych artefaktów zarówno w kraju jak i poza nim, działając dla korzyści sowieckiego rządu. Dywizja "P" poprzez te działania podczas okresu całej Zimnej Wojny wielce utrudniła działania Fundacji na terenach krajów Komintermu.

Po 1991, gwałtowne przemiany połączone z cięciami w budżecie oraz likwidacje bądź sprzedaże majątku, spowodowały że duża liczba personelu opuściła organizację (Znacząca ilość członków Rebelii Chaosu oraz MC&D w Europie Wschodniej wcześniej działała w szeregach GRU Dywizji "P"), a europejskie czarne rynki zostały zalane anomalnymi obiektami poprzednio należącymi do tej grupy. Obecnie organizacja ta nie stanowi zagrożenia dla Fundacji.

Obiektami kojarzonymi z GRU Dywizją "P" są SCP-1011, SCP-1723 and SCP-1232. Aby zobaczyć całą dokumentację otagowaną gru-dywizja-p, kliknij tutaj.


Cyrk Niepokoju Hermana Fullera

Cyrk Niepokoju Hermana Fullera jest znany jako cyrk pochodzenia anomalnego. Obecnie nie istnieją żadne dowody wskazujące na to, że ta grupa istnieje, wyłączając zeznania różnych świadomych obiektów SCP oraz garstkę uszkodzonych artefaktów pochodzenia nieanomalnego. Większość przypadków obiektów łączonych z tą grupą oraz podchodzących pod humanoidy są okaleczone w jakiś sposób, jak SCP-1884 oraz SCP-1860. Reszta może przybrać formę objets d'art, jak SCP-1921, lub też 'atrakcji' występów, jak SCP-1956 lub SCP-1931.

Zazwyczaj obiekty połączone z Cyrkiem Niepokoju Hermana Fullera są znajdywane na terenach targowych, gdzie występy tego typu mogłyby mieć miejsce.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane herman-fuller, kliknij tutaj.


Inicjatywa Horyzontu

Inicjatywa Horyzontu to organizacja stworzona w późnych latach 60. przez różne wpływowe odmiany sekt wywodzących się trzech głównych religii abrahamicznych jako odpowiedź na rosnącą ilość anomalnych działań oraz grup, które zostały przezeń traktowane jako zagrożenie. Choć jej cele nie są w całości znane, wiadomym jest że Inicjatywa Horyzontu obiera sobie za cel obiekty SCP z intencją albo ich odzyskania, albo ich zniszczenia, w zależności od tego, jakie miejsce dany obiekt może mieć w ich dogmacie.

Inicjatywa jest prowadzona przez liderów trzech największych sekt związanych z jej stworzenie, choć wewnętrzne spory nierzadko doprowadzają do sytuacji, w której oficjalne przywództwo nie sprawuje pełnej kontroli nad organizacją. Główna jednostka bojowa, Projekt Malleus, najczęściej bierze udział w operacjach anty-okultystycznych bądź operacjach odzyskiwaniach obiektów SCP.

Relacje Inicjatywy z innymi grupami oraz z Fundacją wydają się ciągle zmieniać; tak jak wszystkie części IH traktują Kościół Zepsutego Boga oraz Piąty Kościół z wyraźną wrogością (czasem angażując się w konflikt zbrojny z nimi), tak nastroje wobec Fundacji bądź GOC wahają się, od otwartego antagonizmu do pewnej chęci do współpracy, uzależnione są one bowiem od wewnętrznych afiliacji pojedynczych członków.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty oznaczone tagiem inicjatywa-horyzontu, kliknij tutaj.


Fundacja Charytatywna Manna

Utworzona w 1971 roku jako międzywyznaniowa organizacja humanitarna, odzyskane dokumenty opisują cel Fundacji Charytatywnej Manna jako "dzielenie się wszystkimi cudami Boga z najpokorniejszymi z jego dzieci". Sfinansowana bezpośrednio poprzez związki z dużą liczbą grup charytatywnych oraz od czasu do czasu wspierana publicznie przez bogatych filantropów oraz instytucje akademickie, głównym celem FCM od czasu założenia jest darmowe rozprowadzanie obiektów anomalnych lub ich produktów ubocznych pomiędzy cywili z najuboższych regionów Trzeciego Świata lub na terenach dotkniętych wojną, głodem bądź klęskami żywiołowymi.

FCM jest obecnie uznane za organizację pozarządową przez ONZ i wiadomym jest, iż operuje legalnie oraz nielegalnie w wielu niebezpiecznych lub wyizolowanych rejonach nieznajdujących się w sferze wpływów Fundacji. Choć jak dotąd żaden obiekt SCP, który został rozprowadzony przez FCM, nie doprowadził do umyślnego wyrządzenia krzywdy istotom ludzkim oraz społecznościom (a wolontariusze FCM raczej wykazują silnie pacyfistyczne poglądy), przełamania zabezpieczeń powiązane z tą grupą często kończą się ofiarami w ludziach oraz wielkim zagrożeniem dla statusu quo poprzez nieprzewidziane konsekwencje uwolnienia obiektów z ich zabezpieczeń i/lub chęć rozpowszechnienia "pomocnych" obiektów tak szybko jak tylko jest możliwe bez dogłębnej obserwacji ich długoterminowego zachowania.

Obiekty znane jako połączone z Fundacją Charytatywną Manna to między innymi SCP-1135, SCP-1176, oraz SCP-1615. Aby zobaczyć całą dokumentację otagowaną fundacja-charytatywna-manna, kliknij tutaj.


Marshall, Carter, and Dark Ltd.

"Klub" założony w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Stworzony by zadowalać rzesze najbogatszych oraz posiadający szerokie polityczne oraz finansowe powiązania, grupa ta sprawiła jak dotąd sprawiła wiele obszernych problemów Fundacji. Marshall, Carter, and Dark Ltd. jest znany z zarówno kolekcjonowania rzadkich i mało znanych obiektów jak i dostarczania swoim członkom najbardziej ekskluzywnych, drogich oraz niezwykłych przeżyć.

Aktywności te w wielu przypadkach doprowadzają do konfliktu z Fundacją. Grupa ta jest znana z braku używania siły; zamiast tego, by osiągnąć swoje cele, używają nacisków zarówno politycznych, jak i finansowych. W przypadku potrzeby zastosowania bardziej bezpośrednich metod, Marshall, Carter, and Dark Ltd. sięgają do swoich agentów, których połączenia z ową organizacją są trudne do wykrycia.

Marshall, Carter, and Dark Ltd. doprowadziło do wielu przełamań zabezpieczeń, głównie poprzez użycie presji socjalnej bądź finansowej. Wiele raportów, dokumentacji, archiwaliów lub też nawet przedmiotów dostało się w posiadanie tej grupy poprzez oferowanie personelowi Fundacji dużych sum pieniędzy bądź poprzez groźby tortur lub więzienia. Należy zaznaczyć, iż dwa ośrodki przechowawcze niemal zostały ujawnione po tym, jak Fundacja odmówiła dostępu dla członków Marshall, Carter, and Dark Ltd.

Informacje dotyczące Marshall, Carter, and Dark Ltd., jak choćby imię kierownika bądź lista członków, są niezwykle trudne do uzyskania. Agentom mającym styczność z członkami tej grupy zaleca się utrzymywanie fałszywej tożsamości oraz pod żadnym pozorem nie ujawnianie związku z Fundacją oraz informacji dotyczących obiektów SCP.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane marshall-carter-and-dark, kliknij tutaj.


"Nikt"

Niewiele wiadomo o osobie, bycie lub grupie znanej jako "Nikt". Pierwszy raz rozpoznany w 1954 od tamtej pory został zaobserwowany wiele razy. Jednorazowo obserwowany jako jedna osoba, najczęściej opisywana jako mężczyzna rasy kaukaskiej ubrany w szary garnitur oraz fedorę. Zapytany o tożsamość odpowiada że jest "Nikim". Jakkolwiek nieznanym jest czy jest to dzieło jednej czy kilku osób czy też jednej, nieznanej organizacji. Ich cele są jak dotąd nieznane, czasem wspierając Fundację, a czasem działając na jej szkodę. Zaleca się ostrożność w przypadku kontaktu agentów w terenie z osobą identyfikującą się jako "Nikt".

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane nikt, kliknij tutaj.


Biuro Odzyskiwania Islamskich Artefaktów (ORIA)

Biuro Odzyskiwania Islamskich Artefaktów jest oddziałem paramilitarnym, odpowiadającym wyłącznie przed Najwyższym Przywódcą Iranu, poświęcony gromadzeniu oraz użyciu anomalnych artefaktów na terenach Środkowego Wschodu oraz Azji Centralnej. Po obaleniu rządu Cesarstwa Iranu przez siły rewolucyjne w 1979r. oraz stworzeniu Islamskiej Republiki Iranu, wszyscy pracownicy Fundacji zostali wydaleni z terenu kraju pod zarzutem bycia "agentami kolonializmu". Próby utrzymania się incognito zawiodły, doprowadzając do śmierci bądź uwięzienia większości personelu oraz do przechwycenia Ośrodków ██, ███ i ███ przez irańskie siły. Aby powstrzymać Iran przed wykluczeniem z dziedziny badań nad nadprzyrodzonym, na podstawie tajemnego dekretu Najwyższego Przywódcy Khomeiniego w 1981 zostało utworzone ORIA. Pomimo nazwy, grupa ta nie ogranicza swoich działań wyłącznie w polu obiektów anomalnych islamskiego pochodzenia.

Choć ORIA ma dostęp do znacznych zasobów, jej skuteczność jest wyraźnie zmniejszona przez walki pomiędzy licznymi frakcjami wewnątrz organizacji. Część tych sporów jest skoncentrowane na różnicach poglądów natury filozoficznej jak choćby używanie obiektów anomalnych jako broni, natomiast inne wydają się w naturze osobiste. Podział organizacji na frakcje wydaje się być umyślny, ponieważ struktura ORIA składa się z wielu dowódców o nakładających się obowiązkach. Istnieje teoria, która sugeruje, iż taki układ powstał w celu uniknięcia sytuacji, w której jedna osoba zgromadziłaby dostatecznie dużo mocy, by stanowić zagrożenie dla Najwyższego Przywódcy.

Z rozwinięciem się Irańskiej hegemonii poprzez tereny Środkowego Wschodu oraz Azji Zachodniej, ORIA rozszerzyła swoje wpływy poza region, stając się najważniejszą organizacją paranormalną na Środkowym Wschodzie. ORIA jest siłą wrogą i zaleca się pracownikom Fundacji wysoki stopień ostrożności podczas kontaktu.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane oria, kliknij tutaj.


Zbiorowość Oneiroi

Informacje dotyczące Zbiorowości Oneiroi pochodzą wyłącznie z wywiadami z osobami, które miały zeń styczność lub poprzez obiekty anomalne, które zostały z nią połączone. Nieznanym jest czy istnieją pojedynczy członkowie tej zbiorowości, czy też egzystuje ona jako jedność poza rzeczywistością dostępną Fundacji. Naukowcy wysunęli teorię, że Zbiorowość Oneiroi jest samoświadomym snem, który usiłuje zrealizować nietrwałe sny w bardziej stabilnej rzeczywistości.

Istnieją pogłoski, iż niektórzy pracownicy Fundacji zostali odwiedzeni w snach przez cienie i światła, błagające ich o użycie swoich wpływów oraz stanowisk aby wesprzeć Zbiorowość. Cały ten personel przeszedł kurację amnezyjną po przeprowadzeniu zeń wywiadu.

Wywiad wykazał, że inne grupy również zarejestrowały istnienie Zbiorowości, z reguły oddziałując na nie w tym samym stopniu co na Fundację. Wszystko wskazuje na to iż Zbiorowość Oneiroi jest w stanie kontaktować się nawet z wysoce odseparowanymi istotami (n.p. "Nikt"). Jedyna grupa, u której dostrzeżono wrogie zachowania względem Zbiorowości, jest Fabryka, przyczyna tego jest jednak nieznana.

Dokumenty połączone ze Zbiorowością Oneiroi to między innymi SCP-2805, SCP-2028 i SCP-2272.
Aby zobaczyć cała dokumentację otagowaną oneiroi, kliknij tutaj.


Prometheus Labs, Inc.

Prometheus Labs (pol. Laboratoria Prometeusz) zostały założone w 1892 roku przez ██████ ██████ jako korporacja zajmująca się przeprowadzaniem badań oraz ogólnym rozwojem naukowym w oparciu o [USUNIĘTO], które to poprzez lata rozwinęło kilka potencjalnie zbywalnych rynkowo produktów o nadprzyrodzonej zasadzie działania.

Prometheus Labs jest postrzegane jako organizacja profit dążąca do "rozwijania technologii i narzędzi, które wsparłyby ludzkość w ujarzmieniu jak dotąd nieosiągalnej rzeczywistości paranormalnej". Pomimo faktu iż organizacja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Fundacji, Prometheus Labs jest stosunkowo nieopatrzna w kwestii zabezpieczeń i odrzuciła zalecenia Fundacji w kwestii specjalnych czynności przechowawczych dla pewnych wskazanych produktów.

Dnia 09.01.1998r. jeden z projektów Prometheus Labs [USUNIĘTO], doprowadzając do anihilacji ich głównej placówki. W następstwie wydarzenia, Fundacja przebadała strefę zero i odzyskała kilka zachowanych produktów oraz osób z personelu. Produkty otrzymały specyfikację SCP, natomiast ocalali zostali wprowadzeni do Fundacji jako nowy personel. Fundacja obecnie usiłuje skontaktować się z oddziałami oraz współpracownikami Prometheus Labs.

Obiekty odzyskane z Prometheus Labs to miedzy innymi SCP-148, SCP-155, SCP-534 oraz SCP-1290. Aby zobaczyć całą dokumentację otagowaną prometheus-labs, kliknij tutaj.


Kulty Sarkickie

Sarkicyzm jest systemem religijno-filozoficznym pokrywającym wiele odmian tradycji, wierzeń oraz praktyk religijnych bazowanych na naukach "Wielkiego Karcysty Iona", założyciela o statusie bóstwa. Zwolennicy kultów praktykują rytualny kanibalizm, ofiarę ludzką, ulepszenia ciał, taumaturgię oraz manipulację wymiarami. Wysoce zakonspirowani, ich istnienie nie jest jawne ogółowi społecznemu z wyłączeniem Kościoła Zepsutego Boga, którzy widzą Sarkicyzm jako kult niosący zagładę. Manipulacja materią organiczną pozwoliła niektórym Sarkicytom osiągnąć anomalny stan istnienia umożliwiający przekroczenie fizycznych granic istot ludzkich. Chorobom oddawana jest cześć, odkryto kaplice z powiększonymi węzłami chłonnymi oraz guzami nowotworowymi złożonymi w ofierze. Kulty Sarkickie traktują zakażenia w charakterze uświęceń, jako środek na pozbycie się najsłabszych jednostek, przez co członkowie aktywnie usiłują zapewnić ich rozprzestrzenianie.

Fundacja dzieli znane kulty Sarkickie na dwa typy: kulty Protosarkickie oraz kulty Neosarkickie. Kulty Protosarkickie występują na terenach Eurazji w miejscach wyizolowanych, wyznawcy zazwyczaj są biedni (jeżeli niezależni) oraz wrogo nastawieni do ludzi z zewnątrz. Grupy tego typu unikają kontaktu z nowoczesnym światem, okazują gwałtowną technofobię oraz są ograniczeni zabobonami i tabu. Kontrastują z nimi kulty Neosarkickie, które są kosmopolityczne, publicznie akceptują nowoczesność i nie wykazują niechęci w kontakcie z technologią; życie publiczne wyznawców niewiele się różni od życia tych z tego podobnego tła kulturowego oraz statusu społecznego. Zwolennicy często wywodzą się z wpływowych rodzin, bogatych w historię oraz skandale.

Obecnie uważa się że Fundacja zna jedynie fragment tego, czym jest Sarkicyzm oraz do czego dążą jego wyznawcy. Bazując na dostępnych informacjach można spekulować że celami kultów Sarkickich jest prawdopodobnie doprowadzenie do przesunięcia przewagi klasy SK, nie wyłącza się jednak możliwości scenariusza końca świata klasy XK.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane with sarkicyzm, kliknij tutaj.


Ręka Węża

Ręka Węża to mała, ale groźna organizacja odpowiadająca za wiele złamań zabezpieczeń. Spotkano co najmniej trzech różnych członków którzy używali możliwych lub potwierdzonych anomalnych przedmiotów w celach infiltracyjnych (między innymi SCP-268 które zostało skradzione z Fundacji po odzyskaniu przedmiotu z nalotu na obiekt Rebelii Chaosu). Ogólna liczba członków, poziom technologiczny, liczba potencjalnych obiektów SCP lub ogólny stopień zagrożenia nie są znane. Za jednego z przywódców uznaje się postać znaną jako "L.S.", która jest podejrzana osobiście o co najmniej dwa przełamania zabezpieczeń na terenach Fundacji.

Obecnie Fundacja wie niewiele na temat Ręki Węża, a niemal całość posiadanych danych została przechwycona z wywiadu GOC. Grupa wydaje się być otwarcie nastawiona na użycie i egzystencję obiektów paranormalnych, w szczególności biorąc pod uwagę obiekty humanoidalne oraz świadome. Ręka Węża głośno i otwarcie krytykuje przechowywanie lub niszczenie obiektów SCP, w szczególności tych, które są całkowicie ludzkie lub tych, które nie są wysoce destruktywne.

Grupa wydaje się być bardzo nieprzyjaźnie nastawiona w kierunku Rebelii Chaosu oraz ORIA oraz ma otwarcie wrogie stosunki z GOC. Jedyne przypadki nie sprowokowanych agresji członków Ręki Węża są odnotowywane wyłącznie w kierunku agentów GOC.

Ręka Węża wydaje się być skoncentrowana w paranormalnym miejscu znanym jako Biblioteka Wędrowca, budynku, do którego dostęp jest umożliwiony poprzez portale znajdujące się w wielu miejscach na świecie. Bezpośrednie szturmy na Bibliotekę są obecnie niewykonalne, nawet gdy wejście doń jest zlokalizowane. Niemniej jednak wstępne informacje sugerują, że Ręka niemal nie rozumie ani nie kontroluje tego miejsca.

Próby infiltracji Biblioteki Wędrowca w toku.
Aby zobaczyć dokumentację otagowaną ręka-węża, kliknij tutaj.


Unusual Incidents Unit (UIU), Federal Bureau of Investigation (FBI)

Często obraźliwie określani jako "Z Archiwum X" (nawiązując do serialu telewizyjnego z Davidem Duchovnym or Gillian Anderson w rolach głównych) przez większość FBI, UIU (pol. Jednostka Nadzwyczajnych Incydentów) zostało utworzone po niepowodzeniu w utrzymaniu zabezpieczeń SCP-███, co doprowadziło do ujawnienia paranormalnych zjawisk społeczeństwu. Choć później zamaskowane jako ████ █████████ █████████, kierowca pracujący dla HR██████ przez przedstawiciela ███████ ██████ z ██ (███) wymagał powstania specjalnej dywizji FBI poświęconej szybkiemu reagowaniu na wydarzenia bądź zbrodnie paranormalne. Ponieważ brak zgody ze strony wówczas-dyrektora FBI ██████ wywołałby podejrzliwość, UIU powstało ██.██.████r. aby "badać oraz reagować na aktywności paranormalne".

Członkowie UIU z reguły mają dobre intencje, jednakże brak szkolenia oraz zasobów sprawia że stanowią oni ciężar w akcji. Wczesne próby rekrutacji z UIU spotkało się z olbrzymią klęską: przez fakt że transfer do UIU w FBI jest traktowane jako praktyczny koniec kariery, jednostka ta najczęściej przyciąga agentów z najniższych szczebli FBI o najmniejszych umiejętnościach. Mało jest personelu, który wnioskuje o przeniesienie do UIU, a ci, którzy to robią, najczęściej wykazują się wysokim poziomem łatwowierności oraz bezkrytyczności. Z tego powodu pracownicy UIU są rekrutowani z tej samej grupy osób co normalni agenci FBI.

W wypadku w którym UIU wejdzie w posiadanie rzeczywistego obiektu SCP, należy się skontaktować z wicedyrektorem ███████ z ██████████, gabinet █████ w celu odzyskania obiektu oraz zastąpienia go substytutem. Standardowy scenariusz maskowania "Faceci w Czerni" jest polecany zarówno w tych przypadkach, jak i podczas wykrycia UIU na tym samym obszarze, w którym działają pracownicy Fundacji.

Agenci FBI działający pod UIU biorą udział w działaniach bojowych z członkami Fundacji oraz Biura Odzyskiwania Islamskich Artefaktów, detale w ████████ Raportów Zlecenia Bowe.

Aby zobaczyć wszystkie dokumenty otagowane uiu, kliknij tutaj.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported