Jak być strasznym bez mówienia czegokolwiek

Wstęp

Oryginalnie chciałem nazwać ten artykuł "Pięć Nawyków, Które Składają Się Na Nijakie SCP," identyfikując to, o czym myślałem jako pięć najczęstszych zdań lub nawyków które moim zdaniem powodują, że nowe SCP są nudne lub mało interesujące - nie ze względu na koncept, ale z powodu pisowni i struktury.

W połowie pracy nad drugim Złym Zwyczajem, uświadomiłem sobie że jest tylko jeden Zły Zwyczaj, przeciw któremu rzeczywiście protestuję:

Pokazywanie Potwora

Jeśli kiedykolwiek oglądałeś jakiś horror, z pewnością wiesz, że najlepsze są takie, które ukrywają więcej niż pokazują. Ludzki gatunek boi się nieznanego, a w szczególności tego, czego nie można zobaczyć. Jednak wciąż muszą istnieć przebłyski, wskazówki, że horror istnieje, aby mózg sam mógł wypełnić puste miejsca.

I jest to NAJWIĘKSZY problem dzisiejszych "nudnych" artykułów SCP. W próbie bycia "naukowymi" i "realnymi", pokazują potwora w jasnym świetle, całkowicie zabijając tym horror.

W tym poradniku zamierzam pokazać pięć sposobów, którymi artykuł SCP może "pokazać potwora", jak również pomówić o sposobach na uniknięcie tego. W trakcie tego również, mam nadzieję, będziemy mogli przyjrzeć się bliżej naszym pracom i spróbować zwiększyć ich jakość, zrobić je ciekawszymi i dodać odrobinę smaczku Twoim SCP.


Zastrzeżenie

Jeśli jesteś początkującym pisarzem SCP, nie czytaj tego artykułu. Jeśli jeszcze nie masz pracy SCP na wiki, proszę napisz jedną1. Jeśli nie jesteś dobry w języku, najpierw nad tym popracuj. Jest to zaawansowany poradnik mający na celu nie pomóc Ci napisać dobry artykuł, lecz podbić artykuł, który napisałeś lub nad którym obecnie pracujesz, na nowy poziom jakości.

Po drugie, nie będę mówił o "zawartości" w żadnym miejscu. Jestem głęboko przekonany, że nawet "zły pomysł" może być dobry dzięki wyśmienitemu wykonaniu. Wszystkie aspekty, które poruszę w tym poradniku dotyczyć będą wyłącznie struktury i pisowni.


Czym jest "pominięcie"?

"Pomijać" oznacza nie zawierać, opuścić. "Pominięcie" jest więc celowym opuszczeniem czegoś.

Fundacja SCP używa pominięcia jako jednego z najpopularniejszych narzędzi, w formie wymazanego teksu i [DANE USUNIĘTO]. Nie będę skupiał się na tych sposobach. Zamiast tego skupię się na bardziej subtelnych sposobach pomijania: sugerowania tego, co nie zostało powiedziane wprost.


Ćwiczenie 1

Rozpocznę prośbą, abyś coś dla mnie zrobił. Otwórz proszę moją propozycję SCP-001, znajdziesz ją tutaj. Przeczytaj ją od początku do końca.

Teraz proszę, abyś powrócił do początku raportu, i policzył, ile razy zostały użyte następujące słowa:

1. Anioł
2. Eden

Znajdziesz odpowiedź poniżej.

Kolejny przykład. Przeczytaj SCP-087.Następnie przeczytaj logi. Po czym odpowiedz na to pytanie: Co SCP-087 robi z ludźmi, których złapie?

Odpowiedź tutaj:

Pomyśl o tym przez chwilę.


Ćwiczenie 2

Otwórz artykuł SCP nad którym obecnie pracujesz. Ewentualnie otwórz zakładkę "ostatnio stworzone" na wiki i otwórz któryś z raportów. Nie musi być najnowszy, po prostu wybierz coś ze strony.

Następnie przeczytaj artykuł i sprawdź, czy zawiera jedno lub kilka z następujących zdań:

  • SCP-XXXX to [OBIEKT LUB ISTOTA] [OPIS FIZYCZNY]
  • Kiedy [PRZYCZYNA], [EFEKT].
    • (również:) Każdy człowiek [PODJĘTA AKCJA] doświadczy [EFEKT].
  • Również [AKCJA], [EFEKT NARASTA] dopóki [REZULTAT KOŃCOWY].
  • Ofiary będą mylnie sądzić, iż [COŚ SZALONEGO].

Następnie otwórz inny artykuł i zrób to ponownie.

Może nawet zrób to z trzecim.

Kiedy skończysz ćwiczenie, usiądź i pomyśl o tym przez chwilę. Ja z pewnością to zrobiłem.


Więc jaki jest problem?

Cztery (lub pięć, zależy jak je podzielisz) zdania, które wymieniłem w Ćwiczeniu 2 są najbardziej oczywistymi przykładami "pokazywania potwora" w artykułach SCP. Tak jak filmy grozy pokazujące od razu potwora w jasnym świetle dziennym, tak natychmiastowe wskazywanie anomalii obiektu SCP minimalizuje horror i tajemnicę do pojedynczego zdania.

Co gorsze, to "pokazywanie potwora" następuje najczęściej wcześnie w artykule, mniej więcej początku opisu, tuż po "Specjalnych Czynnościach Przechowawczych". Jeśli uważasz "odkrycie czym obiekt jest i co robi" za ważny punkt zainteresowania raportu, artykuł "szczytuje" już na początku, by przez resztę toczyć się na dół.

To nie jest dobra rzecz. Najlepsze opowiadanie historii polega na zatrzymaniu punktu zainteresowania do końca, lub co najmniej połowy artykułu. Chcesz, aby wrażenie "o wow!" pozostało świeże w pamięci czytelnika. Chcesz aby zabrali tą rewelację ze sobą.

Jak można tego uniknąć? Cóż, jednym ze sposobów jest rozwinięcie Specjalnych Czynności Przechowawczych: zrobienie tej sekcji dłuższej i ciekawszej, aby moment kulminacyjny raportu przesunął się bliżej końca artykułu, relatywnie mówiąc. Albo możesz zrobić "szczyt" jako coś innego, niż ujawnienie SCP: na przykład log eksploracji albo eksperymentów.

Oczywiście "pokazywanie potwora" jest problemem tylko w indywidualnym punkcie widzenia. Generalnie patrząc, są one tak często używane, że czytelnik w końcu po prostu zaakceptuje fakt, że te zdania po prostu wciąż się pojawiają. W końcu jednak doprowadza to do komizmu, "Mad Libs"2 na żywo na stronie. Tak zresztą zwróciłem swoją uwagę na ten problem, gdy po raz kolejny przeczytałem raport zawierający (najczęściej używane) "KIEDY [PRZYCZYNA] [EFEKT]" jako opis obiektu.


Ćwiczenie 3

Wybierz jeden z artykułów, których użyłeś w Ćwiczeniu 2. Jeśli wybierzesz coś, czego nie napisałeś, bądź kulturalny i nie informuj autorów o tym fakcie. Tak, oznacza to, że nawet jeśli uczynisz ich artykuł "lepszym", masz im o tym nie mówić. Po pierwsze, jest to niemiłe. Po drugie, ze względu na sposób myślenia ludzi, biedni autorzy mogą być zasypani przez "ZROBIŁEM ĆWICZENIE CLEFA I UCZYNIŁEM TWÓJ ARTYKUŁ LEPSZYM", tak poprzez PW, jak i w komentarzach. Jeśli chcą ulepszyć swoje prace, sami mogą zrobić Ćwiczenie 3.

W porządku. Skoro masz już artykuł, skopiuj go do notatnika. Następne przeczytaj go, wybierz po jednym przykładzie Pięciu Zdań Śmierci z Ćwiczenia 2. Usuń je i znowu przeczytaj raport.

Zadaj sobie następujące pytanie:

Czy reszta artykułu zawiera wystarczająco informacji, aby czytelnik miał solidną świadomość, co właściwie się dzieje?

Jeśli odpowiedź brzmi "nie", zadaj kolejne pytanie:

Czy mogę dodać małą porcję informacji, aby wypełnić braki w artykule?

Następnie zrób to.

Powtarzaj krok pierwszy i drugi tak długo, aż wyeliminujesz wszystkie przykłady Pięciu Zdań Śmierci.

Następnie przeczytaj oryginalną pracę (sprzed Ćwiczenia 3), i porównaj ją z Twoją poprawioną wersją.

Pomyśl o tym przez chwilę.


Kiedy nie pomijać

Każda zasada ma swój wyjątek. Kiedy więc powinieneś łamać zasadę nie pokazywania potwora?

Cóż, przede wszystkim, kiedy nie ma potwora do pokazania. Dla przykładu, byłoby naiwnie próbować pominąć fakt, że SCP-294 to automat do kawy który może dać Ci cokolwiek zechcesz. W końcu nie ma nic tajemniczego w fakcie czym to jest. Jak to robi, być może. Tak czy siak, celem artykułu nie jest straszna lub tajemnicza natura SCP-294, lecz logi eksperymentów i starania naukowców w eksploracji jej potencjału. SCP-093 to kolejny przykład: autor od razu pokazuje, czym jest SCP-093 aby jak najszybciej skończyć ą część i zwolnić miejsce na serce artykułu: logi eksploracji.

Kolejny przykład: Mój artykuł używa sprytnego triku z pisownią aby zainteresować czytelnika już podczas Specjalnych Czynności Przechowawczych, następnie szybko wyjaśniając w Opisie, tuż przed gwałtownym podniesieniem ciekawości. Kiedy czytelnik już wie, czym jestem, przez resztę artykułu skupiam się na podnoszeniu odczucia powoli, aż do ostatniego zdania, która przebija wszystko przez złamanie "mety" artykułu, ale i "uniwersum SCP".

Chciałbym (Clef, nie SCP-426) zasugerować jednak, aby przykłady Pięciu Zdań Śmierci były unikane najczęściej jak to możliwe. Jako, że zapis i słownictwo tam użyte jest dość powszechne, jest to po prostu problematyczne gdy jest tak często używane. To wyjątkowo złe, gdy więcej niż jedno z Pięciu Zdań Śmierci jest używane na raz. Rezultat może być wręcz zabawny.


Konkluzja

Myślę ze to wszystko co mam do powiedzenia w tym temacie. Śmiało możecie dyskutować o tym artykule w komentarzach i na forum. Wierzę, że pomoże to Wam zrozumieć problemy nowych raportów SCP, jak również mam nadzieję, iż pomoże Wam to podnieść Wasz poziom pisarski.

- Clef

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported