Jak uwolnić się od Wikidota?
ocena: +8+x

Jeśli uczestniczysz w tworzeniu wiki od jakiegoś czasu, to zauważyłeś pewnie, że Wikidot nie jest najlepszą stroną w Internecie, co więcej — niektórzy mogą uznać, że Wikidot ssie. Od problemów z logowaniem, przez duplikowanie się ocen, aż po utratę tekstów, w które włożyło się pot i łzy przez losowe problemy z siecią — lista grzechów Wikidota wydaje się dosyć spora. Ten poradnik powstał w celu oszczędzenia bólu istnienia, jaki wywołuje w młodych pisarzach, korzystanie z tej strony.

Poniżej znajdziesz listę alternatyw dla pisania szkiców na sandboksie. Należy jednak pamiętać, że sandboks jest potrzebny do procesu krytyki prac na forum i testowania niestandardowego formatowania, więc nie ma co od razu otwierać szampana i usuwać swojego istniejącego sandboksa. Przed skorzystaniem z któregoś z tych rozwiązań warto też zapoznać się z składnią wiki.

Visual Studio Code + FTML/Wikidot Workshop

Co to ten Visual Studio Code?

Visual Studio Code (VSC) to w skrócie edytor tekstowy z bajerami dla programistów, tworzony przez Microsoft, dostępny na wiele różnych systemów operacyjnych, który do tego nie zajmuje całej masy miejsca na dysku, a więc powinien być najlepszym wyborem dla większości.

Co interesuje nas w tym edytorze najbardziej, to możliwość instalacji pluginów, które rozszerzają jego możliwości. Takim pluginem jest właśnie FTML/Wikidot Workshop, który dodaje trochę przydatnych opcji dla osób piszących artykuły na wiki. Poszczególne funkcjonalności tego plugina zostały opisane w następnym podrozdziale.

Najnowszą wersję VSC można pobrać tutaj. Jeśli macie trudności z instalacją, dajcie znać w dyskusji pod poradnikiem.

Instalacja dodatku FTML/Wikidot Workshop

ss.png

Ikony wspomniane w tekście, polecam otworzyć zdjęcie w nowej karcie dla lepszej widoczności

Masz VSC? Git. Teraz przygotujemy go sobie do pisania skipów. Nie panikuj, jeśli przerażają cię te wszystkie zakładki i przyciski, które robią nie wiadomo co.

Po lewej stronie okna masz pasek z różnymi ikonkami, kliknij tę, która wygląda jak cztery kwadraciki, z czego jeden ktoś zabrał (Fig. 1) lub użyj skrótu Ctrl+Shift+X. Otworzy ci się wtedy obok lista dodatków, które VSC poleca ci pobrać, jednak są one dla nas w tym przypadku bezużyteczne. Nad listą masz pole do wpisywania tekstu, wpisz tam FTML, a jako jedyny wynik powinien pokazać ci się dodatek FTML/Wikidot Workshop. Kliknij przycisk Install znajdujący się obok jego nazwy i za chwilę będziesz go mieć u siebie.

Najtrudniejsze już za tobą. Możesz już tworzyć pliki w formacie .ftml, .wd, .wikidot, .wj lub .wikijump i otwierając je przy pomocy Visual Studio Code, będziesz mieć dostęp do przydatnych funkcji, jakie oferuje ten dodatek:

  • Kolorowanie składni
  • Autouzupełnianie składni
  • Podgląd formatowanie w czasie rzeczywistym
    Koniec z ciągłym zapisywaniem i czekaniem na załadowanie się podglądu. Jeśli klikniesz ikonkę trzykropka w prawym górnym rogu edytora (Fig. 2), możesz włączyć podzielony widok za pomocą opcji Start new prewiew tab to the side for the current wikitext

    Jeśli klikniesz jeszcze raz tę samą ikonkę, mając aktywne okno z podglądem, dostaniesz kilka nowych opcji, z czego najważniejsza jest opcja Toggle backend of current preview tab (ftml/wikidot), bo pozwala na zobaczenie nieco zbugowanego, ale dokładniejszego podglądu strony. Ostatecznie i tak przed publikacją warto sprawdzić stronę na sandboksie.

  • Pobieranie i aktualizowanie stron z edytora
    Dzięki tej opcji nie musisz już nawet patrzeć na Wikidota, żeby skopiować sobie źródło strony do tłumaczenia, czy wrzucić poprawioną wersję raportu na stronę, plugin zrobi to za ciebie, korzystając z twojego konta Wikidot.

    Tworząc plik, na początku strony należy wstawić następujący kod:

    ---
    site: <adres strony>
    page: <nazwa strony>
    ---

    Jako adres strony musisz wstawić adres w formie scp-pl.wikidot.com lub krócej scp-pl, a nazwa strony to po prostu jej tytuł, chociaż większą pewność daje wpisanie końcowego fragmentu linku do pracy np. ostatnie-sosny-jesieni dla Ostatnich dębów jesieni.

    Następnie, żeby pobrać zawartość strony, wystarczy, podobnie jak w przypadku podglądu, kliknąć trzy kropki w prawym górnym rogu (Fig. 2) i wybrać opcję Fetch current page from Wikidot. W górej części ekranu pokaże się pole tekstowe, które poprosi cię o login i hasło do Wikidotu. W razie wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa tego plugina możecie przejść do jego repozytorium, do którego link znajduje się poniżej i sprawdzić co dokładnie dzieje się z waszymi danymi. Logować trzeba się tylko za pierwszym razem, bo VSC zapamięta wasze konto. Żeby się wylogować, wystarczy klinknąć ikonkę ludzika w lewym dolnym rogu (Fig. 3), wybrać swoje konto i użyć opcji Sing Out.

    Oprócz zawartości tej strony, w nagłówku pojawią się także dodatkowe informacje m.in. tytuł, numer wersji, tagi, stronę nadrzędną itd. Je także można modyfikować z poziomu edytora. Kiedy masz już gotową stronę i chcesz ją wrzucić na wiki, wystarczy, że po raz kolejny skorzystasz z magicznych 3 kropeczek i użyjesz opcji Push current page to Wikidot. Gratuluję, właśnie zrobiłeś coldposta.


Tutaj znajdziesz repozytorium tego dodatku autorstwa JochoiJochoi. Dzięki mu wielkie nie tylko za jego stworzenie, ale i naprawienie go w trakcie pisania tego poradnika.

Dodatkowe dodatki

Reszta tego działu poświęcona jest moim osobistym sugestiom w jaki sposób można polepszyć sobie pisanie w VSC.

  1. Zrób sobie folder na szkice
    To serio ci pomoże, szczególnie jeśli masz dużo pomysłów, których nigdy nie kończysz. Możesz potem otworzyć ten folder w VSC, przechodząc do Plik > Otwórz folder… (File > Open Folder…) w lewym górnym rogu lub używając skrótu klawiszowego Ctrl+K Ctrl+O, dzięki czemu będziesz mieć dostęp do wszystkich szkiców z panelu po lewej stronie (Ctrl+Shift+E).
  2. Zwijanie tekstu
    Domyślnie tekst będzie trzymał się jednej linii, dopóki nie klikniesz Enter. Wygodniej i praktyczniej jest włączyć sobie zwijanie tekstu skrótem Alt+Z. Teraz tekst nie będzie wychodził poza widok, tylko przechodził do nowej linii.
  3. Autozapis
    Wystarczy kliknąć opcję Plik > Autozapis (File > Auto Save), żeby oszczędzić sobie kiedyś kłopotu z utratą pracy. Domyślnie plik będzie zapisywał się minutę po wprowadzeniu jakichś nowych zmian. Żeby to zmienić można wejść ustawienia skrótem Ctrl+,, wpisać u góry "Auto Save" w wyszukiwarkę i zmienić wartość Auto Save Delay na coś innego. Czas zapisywany jest w milisekundach, więc trzeba dodać kilka zer.
  4. Tryb Zen
    Dla maksymalnego skupienia możesz włączyć sobie tryb Zen Ctrl+K Z. Idealne, kiedy większość czasu, który poświęcasz na pisanie, spędzasz w rzeczywistości, czytając co się dzieje na keterowni.
  5. Motywy
    W menu dodatków możesz znaleźć też motywy, wpisując słowo kluczowe Theme. Osobiście używam domyślnego, ciemnego motywu, ale jeśli masz zamiar spędzać sporo czasu, pisząc w tym edytorze, to możesz równie dobrze znaleźć sobie taki motyw, który spełnia twoje potrzeby estetyczne.
  6. LanguageTool
    W taki sam sposób, w jaki pobrałeś dodatek do składni Wikidotu, pobierz LanguageTool for Visual Studio Code, languagetool i Polish Support for LanguageTool. Te 3 dodatki powinny pomóc ci w trzymaniu się zasad gramatyki. Niestety sprawdzanie pisowni nie działa z automatu i trzeba będzie zmienić ustawienia, ale za to działa (w przeciwieństwie do Wikidotu).

    Wejdź znowu w zakładę z dodatkami i kliknij na LanguageTool for Visual Studio Code. Otworzy ci się strona tego dodatku, musisz tam kliknąć ikonkę zębatki (Fig. 4), która znajduje się trochę pod nazwą dodatku i wybrać opcję ustawień dodatku. Otworzą ci się wtedy z kolei ustawienia, w których musisz zmienić jedną wartość z en na pl.

    Żeby użyć LanguageToola musisz użyć komendy Run LanguageTool. Najlepiej zrobić Ctrl+Shift+P i wpisać tam komendę. Jeśli nie chce ci się tyle pisać za każdym razem, kiedy chcesz sprawdzić pisownię, to przed wciśnięciem Enter, najedź na ikonkę zębatki przy komendzie i utwórz sobie skrót klawiszowy, który będzie ją wykonywał.

Wikitext Previewer

Wikitext Prewiever wykorzystuje dodatek FTML/Wikidot Workshop do tworzenia podglądu kodu Wikidotu w przeglądarce. Dociekliwy czytelnik może podrapać się po głowie i spytać: "Skoro mam używać przeglądarki, to czemu po prostu nie używać Wikidota?". Bo Wikidot to syf, jak ustaliliśmy na wstępie.

Wikidot Prewiever daje ci podgląd na żywo i zapisuje wszystko, co robisz, więc jest pod tym względem "bezpieczniejszy" i na pewno szybszy. Nie mogę jednak zagwarantować, że twoja praca, którą napisałeś rok temu w Wikidot Previewerze, nadal tam jest. Nie ma tam też wykrywania błędów językowych w języku polskim, czy innych bajerów dostępnych w Visual Studio Code, tak więc najlepiej używać go jako uzupełnienie do innego edytora tekstowego lub jeśli piszesz z jakiegoś powodu na urządzeniu mobilnym.

RTa_technologyRTa_technology poinformował mnie, że Wikidot Previewer nie jest jeszcze skończony, możliwe więc, że w przyszłości będzie on uzupełniony o nowe funkcjonalności, o których nie wspomniano w tym poradniku. Żeby być na bierząco z rozwojem strony polecam zerknąć do jej repozytorium.

Dziękuję ManganianManganian za podzielenie się ze mną faktem istnienia tej strony.

Notepad++

Jeśli nie lubicie aplikacji od Microsoftu (ale z jakiegoś powodu nadal używacie ich systemu), to Notepad++ może być dla was spoko opcją. Może po prostu jesteście leniwi, nie oceniam. W każdym razie zrobiłem plik UDL dla języka FTML.

Co to znaczy? Możecie go pobrać sobie stąd, po czym dodać do swojego Notepada, przechodząc do zakładki Język (Language) i wybierając ostatnią opcję ze strzałką User Defined Language > Define your language. Po prawej otworzy ci się dodatkowe okno, gdzie możesz zrobić import języka, wybierając plik, który przed chwilą pobrałeś. I gotowe. Jeśli otworzysz jakiś plik i w zakładce języka wybierzesz FTML/Wikidot, to Notepad będzie kolorował i formatował (o ile to możliwe) składnię Wikidotu.

Jest to dosyć średnie rozwiązanie, ale hej — nikt nie mówił, że leniwe rozwiązanie ma być dobre. Zawsze możesz połączyć je z wcześniej wspomnianym Wikidot Previewerem, żeby nieco poprawić swoją sytuację.

Znasz jeszcze jakąś alternatywę dla pisania szkiców na Wikidotcie?
Podziel się nią w dyskusji.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported