Wakacyjny konkurs SCP
Chyba nikt naprawdę nie wie, co to znaczy bać się, dopóki jego dziecko nie zacznie nagle krzyczeć w nocy.
~ "Christine", Stephen King
Pozycje konkursowe.
Konkurs zakończony.
Wprowadzenie
Pamiętacie, jak, będąc dziećmi, panicznie baliśmy się ciemności? Często do takiego stopnia, że nie można było mówić o zasypianiu bez przytulaka czy przy zgaszonym świetle. Jak rozpaczliwie szukaliśmy czegokolwiek, na czym możemy się skupić, byleby tylko nie myśleć o horrorach czyhających dookoła. Krwiożercze potwory spały pod naszymi łóżkami, skradały się za drzwiami i wychodziły zza szafy.
Pamiętacie, jak za dzieciaka baliśmy się zostać sami? Panująca wtedy cisza rozdzierała umysł, ze wszystkich stron wkradały się do niego najstraszliwsze wizje i niemalże żywy terror. Cisza i samotność, bez nikogo, kto mógłby usłyszeć nasz krzyk, nasz płacz, nasz ból. Jedynie demony, które tym się żywiły.
Pamiętacie, jak po raz pierwszy rozpalaliśmy ogień? Przy opiekuńczych dłoniach rodziców, jednak nadal w obliczu niebezpieczeństwa. Jak płomień gwałtownie tańczył, buzując dookoła przyjemnym, lecz równie śmiertelnym ciepłem, jak natura w najsurowszy, możliwy sposób pokazywała nam, że nie mamy nad nią żadnej kontroli. Jak czuliśmy moc piekielnych istot zamkniętych w ogniu, wsłuchiwaliśmy się w ich trzaskającą z gorąca muzykę i podziwialiśmy migotliwy bal pełen świateł, błysków i chaosu. Istoty ognia patrzyły również i na nas.
Teraz dorośliśmy. Wiemy już, że to nie ciemność, samotność czy potęga są straszne. Nie boimy się tych demonów, potworów, zjaw i wszelkich ucieleśnień horroru.
Ale kto powiedział, że to sprawi, że one odejdą?
Wraz z nadejściem dnia dziecka witryna SCP-PL ogłasza kolejny konkurs pisarski. Motywem przewodnim będzie "dziecięcy horror". Często powtarzam, że horror, strach, jako bardzo osobista emocja, często jest rozumiany dopiero z wiekiem. Dziecko nie zrozumie strachu przed utratą pracy, nie zrozumie w pełni obaw przed chorobą (która nie tylko może oznaczać koniec życia, ale również niemożliwość w pomaganiu rodzinie) czy tym bardziej rozpędzonej komety bądź końca uniwersum. Jednak jako dorośli często zapominamy o horrorze, który towarzyszył nam od najmłodszych lat, jak właśnie ciemność, samotność, obca potęga, odrzucenie, niewiedza, nawet dorastanie. Nie mogąc zdecydować się, czy jako temat mam dać "dzieci" czy "strach" postanowiłem to połączyć. Niech nasi pisarze pokażą, czy był to dobry pomysł.
Zasady konkursu
W związku z tym, że jest to konkurs mający zapewnić "content" witrynie, obowiązywać będzie nas kilka zasad. Oto i one:
- Praca musi być w klimacie horroru zrozumiałego przez dzieci: Sam horror jest obszernym pojęciem, jednak tutaj go zawęzimy: jedynie to, co może być zrozumiałe przez przeciętnego Kajtka może być fabułą pracy. Potwór z szafy czy zdecydowanie za szybko jadący rower są w porządku. Karabin zabijający połowę mieszkańców Afryki czy epidemia wirusa na Marsie to obiekty poza zasięgiem dziecka.
- Forma dowolna: Raport, opowieść czy inna praca literacka jak najbardziej ma miejsce.
- Specjalne zasady odnośnie prac konkursowych: Prace konkursowe nie będą usuwane w czasie trwania konkursu. Zwycięzca zostanie wybrany na podstawie ocen danej pracy. Nie można oceniać swoich prac. Załączniki i podstrony są w porządku, ale nadal pod uwagę brana jest jedna strona, jeden artykuł. Jedna praca na jednego autora. Możliwa jest współpraca dowolnej liczby autorów. Uczestnictwa w konkursie nie trzeba zaznaczać (nie ma zapisów).
- Bawimy się świetnie i uczciwie.
Terminy:
- Sprawy organizacyjne trwają do 31 maja
- Wrzucanie swoich prac trwa do 30 lipca
- Głosowanie i wybór zwycięzcy trwa do 8 sierpnia
Małe przypomnienie stałych zasad konkursowych:
- Edytowanie wrzuconych prac: Dozwolone są jedynie "małe" edycje — poprawa literówek, gramatyki czy podobne. Zabronione jest edytowanie prac innych, choćby w celu naprawy błędów, jak również wprowadzanie zmian w fabułę pracy.
- Zapisy: Mówiłem o tym wcześniej, ale powiem jeszcze raz: KAŻDY może wziąć udział, nie ma potrzeby nigdzie się zapisywać: po prostu wrzuć swoją pracę.
- Kolaboracja (praca kilku autorów) jest dozwolona, jednak jeden autor może napisać tylko jedno dzieło.
- Głosowanie jest bez zmian: nie głosujemy na swoje, na wszystkie inne śmiało.
- Jedna praca na jednego autora jeżeli ktoś zdecyduje się usunąć swoja pracę, może opublikować kolejną.
W ramach pytań czy propozycji zapraszam do dyskusji strony.
Jak należy wrzucać prace
Prace należy normalnie wrzucać w dedykowane miejsce (GOI format, raporty czy opowieści), a następnie dodać ją na tej stronie w odpowiednim miejscu i odpowiednim szablonem. Jeżeli masz z tym problemy to skontaktuj się z administracją.
Prace zostaną otagowane kw2018, jednak tym zajmie się administracja.
W ramach problemów proszę o kontakt z administracją: pomożemy.