Kronika Polskiej Filii
ocena: +27+x
logo.png In magnis et voluisse sat est.
W rzeczach wielkich wystarczy chcieć.
— Propercjusz
polska-poland.png

Witaj w kronice Polskiej Filii Fundacji SCP.

Rozsiądź się i zrelaksuj. Jeśli lubisz kawę, zaparz ją sobie. Nie spiesz się jednak. Masz przed sobą podsumowanie dotychczasowych lat pracy naszej Filii. Jeżeli masz ochotę na poznanie naszej historii o fundacyjnych wzlotach i upadkach, ten artykuł skierowany jest do ciebie.

— Administratorzy Polskiej Filli Fundacji SCP. Przeszli, obecni i przyszli.

Decorative-Line-Black-Transparent.png

2012 — ROK PIONIERÓW
Według Sharhy

Rok pionierów był, a przynajmniej lubię tak myśleć, przełomem w polskiej netosferze — z ciemności niebytu wyłoniła się bowiem Polska Filia Fundacji SCP. Pionierami zaś byli wszyscy ci, którzy w tamtym krótkim okresie dołożyli do naszego projektu swoją cegiełkę, budując fundamenty tego, co dzisiaj świat zna jako SCP-wiki.net.pl.

Decorative-Line-Black-PNG-File.png

2013 — ROK KOLONISTÓW
Według Sharhy

Kolonistami nie byli tylko ci, którzy do nas wtedy przybyli i zbudowali ogromne pomniki. Sama Filia odkrywała w tamtych czasach nowe ścieżki. Konstruowaliśmy osadę, licząc na wzrost populacji, a jednocześnie rozszerzaliśmy aktywność, chcąc dotknąć jak najwięcej miejsc w polskiej cyberprzestrzeni… No i najważniejsze. Chcieliśmy gdzieś przynależeć. Oficjalnie.

Decorative-Line-Black-PNG-File.png

2014 — ROK PIELGRZYMÓW
Według Sharhy

Dlaczego pielgrzymi? Bez przerwy, oczywiście, przybywali do nas nowi użytkownicy. Część przekształciła się w takowych z pozycji biernych czytelników. Osoby te przybyły do nas, by dokonać pewnej zmiany, a być może metamorfoza dotknęła również ich? Polska Filia także wyruszyła na swoją pielgrzymkę. Przemiana zajęła nam kilka tygodni ciężkiej pracy, ale koniec był tego wart.

Decorative-Line-Black-PNG-File.png

2015 — ROK REWOLUCJONISTÓW
Według Sharhy

Rewolucjoniści to niekoniecznie nowo przybyli do naszej świeżutkiej osady. To każdy z nas, który uczestniczył w etapie najdramatyczniejszych zmian w Polskiej Filii. Rewolucja dla nas odbyła się na kilku płaszczyznach. Publicznych i prywatnych. Gdy ostatni pyłek kurzu opadł na dąsającą się pod ciężarem rosy trawę, pionierzy zrezygnowali z dalszego uczestnictwa w rozwoju filii i sprawowaniu władzy. Z końcem roku 2015 kadencję rozpoczęła nowa administracja z nową misją i celami.


Decorative-Line-Black-Transparent.png

Być może dla niektórych Polska Filia to jedynie baza danych, w której zawieramy przejawy kreatywności naszych autorów i tłumaczy…

Dla mnie jednak Filia ta stanowi organizm tworzony przez nas wszystkich, tak pisarzy, jak czytelników. Jest dla mnie symbolem tego, że w dobie przeciętności nadal istnieje sporo osób, które są w stanie wykrzesać z napiętych terminarzy tyle czasu, by tworzyć wyjątkowe dzieła nawiedzające sny i wyobraźnie nas wszystkich. Wszyscy jesteście unikatami, sensu largo.

Tym samym doszliśmy do końca kadencji starej administracji. Z tego tytułu pragnę życzyć może nie szczęścia nowym władzom, co wytrwałości w budowania naszej polskiej filii… i kontynuowaniu rozwijania tego artykułu rok po roku, by kadencja z 2099 roku wiedziała, komu zawdzięcza możliwość otwarcia szampana przy akompaniamencie alarmów polskich systemów przechowawczych.

Odczuwając jednocześnie smutek, dumę i satysfakcję, otwieram już dzisiaj za tamto pokolenie administratorów swoją lampkę i udaję się… dalej.

Raz jeszcze: Zabezpieczać. Przechowywać. Chronić.

Dominik, założyciel i główny administrator Polskiej Filii Fundacji SCP w latach 2012-2015.

Decorative-Line-Black-Transparent.png

2016 — ROK WIZJONERÓW
Według wanny-amigo

Cyceron wielokrotnie proszony przez Attyka o opisanie ich przyjaźni dokonał tego w pracy „Laeliusz o przyjaźni”. Zacytował on tam słynne „Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji”, powołując się na wypowiedź Enniusza. Czuję się podobnie, mając zaszczyt przekazać gęsie pióro Fundacyjnej historii mojemu przyjacielowi, wannie-amigo. Choć nasza znajomość wielokrotnie trwoniła zakusy prób czasu i podziałów, to po dziś dzień żyje ona piersią pełną pogody. Oddając kolejne stronice kroniki Fundacji wannie, mam przyjemność zaprosić was na rozmowę z jednym z wizjonerów — nowej administracji.

Decorative-Line-Black-Transparent.png

Exēgimus monumentum! Historia nasza trwa i oczekuje nowych ciosów oraz darów od losu. Może kolejnym jej kamieniem milowym, jeśli nie węgielnym nowej epoki, będziesz ty.

W rzeczach wielkich wystarczy chcieć.

Koniec?

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported