linkAge Hub
ocena: +5+x
hong-kong.jpeg

Jesteśmy tylko małą kroplą wody w wielkim oceanie wszechświata.

Lista Artykułów

Nazwa Autor/Tłumacz

Oś Czasu

2000
Początek
Katalog główny

Powstaje sieć Makswelistów w Chinach.

Połączenie

Szybko postępująca globalna ewolucja nowych generacji oprogramowania i systemów komputerów powoduje, że cały świat zostaje zintegrowany w jedną wspólną sieć, Internet. Działalność człowieka w strefach takich jak polityka, ekonomia czy kultura staje się nierozłącznie z nim związana.

He stood there for a while, eventually there was only gratitude towards WANGod left in his mind.

Great job, Tang. The sales of Origin Bullets have skyrocketed, bringing us enormous income in just a few weeks.

Even then, after all the prevention measures towards Maxwellist members, the process to terminate threat entities did not go very smoothly.

Zagrożenia Internetu

Niektóre cyfrowe anomalne zjawiska i istoty zaczęły szybko rozprzestrzeniać się po Internecie, z czego niektóre po wnikliwym śledztwie zostały powiązane z Makswelistami.

Humanity will eventually realise collective consciousness, humanity will eventually become a deity.

– Yes. To Shanghai, leaving tonight.

Ja, Robot

Technologia Androidów zaczyna stopniowo stawiać pierwsze dojrzałe kroki, a z nimi przychodzi zainteresowanie, jak można ją zmilitaryzować.

2025
Pierwszy przystanek
"Skynet"

Fundacja w głębi serca wie, że świat idzie w kierunku wstrząsających zmian i przygotowała się na najgorsze, dostosowując się do tych zupełnie nowych czasów i wyzwań.

Are we doing charity for this kind of trash?

I suggest we use a more radical containment strategy. But first, we need to buy time.

Lepszy Ty!

Przełomy w technologii medycznej, wykorzystanie inżynierii genetycznej, protez bionicznych i mikroelektronicznych implantów sprawiły, że człowiek stał się szybszy, silniejszy i mądrzejszy.

Test Turinga

Wykorzystanie SI staje się coraz bardziej popularne, wspomagając zarządzanie w obszarach takich jak produkcja przemysłowa, logistyka, transport czy bezpieczeństwo cyfrowe.

Déjà vu

Budząc wiele kontrowersji, zostaje rozpoczęty pierwszy komercyjny projekt klonowania ludzi. Te ulepszone genetycznie humanoidy ze sztucznie kształtowanymi osobowościami zaczynają powoli przejmować rynek pracy.

Krzyżujące się drogi

Maxwellism, they're back…more chaotic than before the cleansing, but even more deadly.

– I think I'm finally starting to understand a bit of a certain person's choices, just that we each have to face our own reality.

2050
Mały krok dla ludzkości

Na orbitach kosmicznych Marsa i Księżyca powstają duże obiekty kolonialne, ludzkość po raz pierwszy zaczyna rozpalać ogień cywilizacji w miejscach innych niż ich macierzysta planeta.

Morfeusz

Wraz z rozwojem badań nad ludzkim mózgiem i interakcjami człowiek-komputer, coraz więcej technologii połączeń neuronowych uznawanych wcześniej za anomalne zostaje zrozumiane i odtajnione, w pełni immersyjna technologia wirtualnej rzeczywistości przestaje być tylko czymś ekskluzywnym dla nielicznych.

Współczesny Internet po ulepszeniach staję się "Warstwą Prądów".

2075
Odyseja
Przyszłość

Ludzkość jest połączona ze sobą przez sieć. Ale w niej i poza nią czyha wiele anomalii zagrażających normalności. Zanieczyszczenie środowiska, różnice klasowe, konflikty interesów, wiele problemów wciąż czeka na rozwiązanie.

Przyszłość jest wciąż w naszych rękach.

Nowa Era

Organizacje

Fundacja SCP

Organizacja realizująca od momentu swojego powstania swe trzy główne misje "Zabezpieczać, Przechowywać, Chronić"

Departament Cyberbezpieczeństwa

Poza zajmowaniem się anomaliami w Internecie, Departament Cyberbezpieczeństwa odpowiada również za zapewnianie bezpieczeństwa i odpowiedniej tajności plików w pełni zdigitalizowanych archiwach Fundacji.

Aby zapewnić sobie dominację w cyfrowej wojnie, Fundacja aktywnie rozwija najnowocześniejszą technologię związaną z sieciami, a także z ochroną jak i nadzorem przestrzeni rzeczywistych i wirtualnych. Krążą nawet plotki, że Fundacja posiadała własne SI i biodroidy.


Globalna Koalicja Okultystyczna (GOC)

Globalna Koalicja Okultystyczna składa się 108 organizacji członkowskich i działała oficjalnie pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, kierując się w swych działaniach ustalonymi przez siebie pięcioma misjami. Cechuje się znacznie większą agresywnością i dogmatycznym podejściem w swoich działaniach.

Słudzy Krzemowych Norn

Jedna z najważniejszych organizacji członkowskich GOC, prowadząca wiele zaawansowanych paratechnologicznych projektów informatycznych, które umożliwiły Koalicji lepsze reagowanie na powiązane z tą dziedziną zagrożenia, jak i zapewniły jej stanowisko w czołówce tej branży badawczej.


Kościół Makswelizmu

Odłam Kościoła Zepsutego Boga, wierzący, że ich bóg WAN jest zepsuty i podzielony na dane.

Sieć Makswelistów / Warstwa Danych

Członkowie Kościoła Makswelizmu i cywile tworzą główną grupę użytkowników Sieci Makswelistów. Ci drudzy zazwyczaj szukają jedynie rozrywki i niespotykanych doznań dla swoich zmysłów, gdy ci pierwsi zajmują się określonymi pracami i utrzymywaniem jej. Poza nimi, sztuczne inteligencje i anomalne programy mogą również podawać się za ludzi i łączyć się z nią.

Poradnik Pisarski

"linkAge" jest otwartym kolaboracyjnym projektem pisarskim, mającym na celu przedstawienie uniwersum Fundacji w cyberpunkowej stylistyce.

I to tyle z poradnika. Więc teraz zamknij ten hub i idź pobawić się tym konceptem w swoim sandboxie.

Jeśli nadal nie jesteś do końca pewien, zaleca się najpierw przeczytać zakładkę "Oś Czasu", gdyż wymienione w niej artykuły są najbardziej znane i najlepiej oddają klimat i stylistykę kanonu. W miarę publikacji nowych artykułów, lista może ulec zmianie. Jednakże zakładka ta jest tylko rodzajem podpowiedzi w nadziei, że podsunie ci pomysły co zrobić z tym kanonem, a nie wymogiem.

Jak widać, mile widziane są wszelkiego rodzaju artykuły. Dokumenty SCP, opowiadania, formaty GoI, a nawet prace artystyczne.

Dodatkowo, choć Kościół Makswelizmu jest ważną częściom tego kanonu, wspominanie o nim nie jest koniecznością. Równie dobrze możesz skupić się w swojej historii na Fundacji stojącej w obliczu ataku hakerskiego, czy posiadającej MFO składające się z biodroidów itp.

Po opublikowaniu swojego artykułu nie zapomnij dodać mu tagu "linkage", w ten sposób twoja praca automatycznie pojawi się w sekcji "Artykuły".

Istnieją również dwie wersje oficjalnego motywu CSS dla kanonu linkAge: klasyczna opierająca się na Sigmie-9 (widoczna na tej stronie):

[[include :scp-wiki-cn:theme:linkage]]

Bądź nowszy motyw oparty o Black Highlighter (BHL):

[[include :scp-wiki:theme:black-highlighter-theme]]
[[include :scp-wiki-cn:theme:neo-linkage]]

Terminologia

Terminy powstałe i zapożyczone z innych kanonów:

<Symulowana Przestrzeń>

 • Wirtualna rzeczywistość przypominająca prawdziwy świat dzięki wysokiej rozdzielczości tekstur i realistycznej symulacji fizyki, nawet do takiego stopnia, że jest w stanie oszukać osobę co do rzeczywistej jej prawdziwości.

<Implanty>

 • Implanty to sterowane neuronowo urządzenia wspomagające, wykorzystywane przez członków Kościoła Makswelizmu do łączenia się z Siecią Makswelistów. Dzięki implantom mogą mogą oni, uzyskać do niej dostęp w dowolnym czasie i miejscu lub połączyć swoją świadomość z wirtualną przestrzenią.

<Sieć Makswelistów>

 • Warstwowa przestrzeń wirtualna, w której członkowie Kościoła Makswelizmu gromadzą się, żyją, pracują i modlą się online.

<Warstwa Podstawowa, Warstwa Zagregowana, Warstwa Kompilacji>

 • Trójwarstwowa struktura, budująca sieć Makswelistów w kanonie AIAD.

<Awatar>

 • Wizualizacja użytkownika w przestrzeni wirtualnej.

<WAN>

 • Odmiana Zepsutego Boga, czczona przez Kościół Makswelizmu.

Terminy często pojawiające się we wszelkich dziełach z gatunku Sci-Fi:

<Sztuczna Inteligencja, SI>

 • Gałąź informatyki, mająca na celu zrozumienie istoty inteligencji i stworzenie rozumnej maszyny, która będzie w stanie reagować w sposób podobny do człowieka.

<Android>

 • Roboty stworzone z myślą by przypominały człowieka.

<Bioroid>

 • Androidy z zintegrowaną tkanką organiczną, będące jednak nadal technicznie robotami.

<Cyborg>

 • Osoby z wszczepionymi mechanicznymi lub elektrycznymi elementami, mającymi uzupełnić braki w funkcjach biologicznych ich ciała. By można zaliczyć jakoś istotę do cyborga, musi ona oryginalnie być człowiekiem.

<Klon>

 • Osoba stworzona dzięki użyciu technologii klonowania.

<Cybernetyka>

 • Gałąź nauki badająca jak ludzie, zwierzęta i maszyny kontrolują i komunikują się między sobą. Podstawą kontroli jest informacja, dziedzina ta skupia się na tym, jak cokolwiek (elektrycznie, mechanicznie lub biologicznie) przetwarza informacje, reaguje na nie i zmienia się lub dostosowuje tak, aby lepiej wykonać poprzednie zadania.

Terminy powstałe na potrzeby tego kanonu:

<Warstwa Danych>

 • Chińska sieć Makswelistów.

<Warstwa Prądów>

 • Współczesny Internet po ulepszeniach.

<Typ Indygo>

 • Termin GOC odnoszący się do cyborgów. Nieformalnie nazywani "Typami Serenity" przez personel polowy Koalicji przed standaryzacją kryptonimów.
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported