Zjawiska nadnaturalne
ocena: +16+x

Przedmowa: Niniejsza strona przeznaczona jest pod dokumentację zjawisk anomalnych, które przyciągnęły uwagę Fundacji, ale ich wystąpienie było zbyt krótkie, by Fundacja zdołała je zabezpieczyć. W zamian Fundacja utworzyła specjalne grupy przykrywkowe, których zadaniem jest niedopuszczenie do poznania owych zjawisk przez sferę publiczną. Dokument ten to również przypomnienie dla agentów i naukowców, że nie wszystkie jesteśmy w stanie zabezpieczyć — agent Carriontrooper.


#0001
Opis zjawiska: Równo o godzinie 20:00 danego dnia ███ osób wykonało telefon na numer ███ ███ ███ (podany numer nie był zarejestrowany do użytku danego dnia), po czym słysząc sygnał niemożności wykonania połączenia wykrzyknęło "msl e taj". Badania wykazały że nie była to zaplanowana akcja.
Data wystąpienia: 22/08/2015
Lokalizacja: Ogólnopolskie.
Reakcja Fundacji: Osoby zostały przesłuchane, jednak ze względu na brak pamięci o tym wydarzeniu zostały wypuszczone. Ze względu na skalę zjawiska nie podjęto dalszych działań.


#0002
Opis zjawiska: O godzinie 2:00 na obszarze Zatoki Gdańskiej 50 [km] od brzegu zauważono słup białego światła szybko zapadający się w powierzchnię wody. Zjawisko znikło po około 7 sekundach od pojawienia się.
Data wystąpienia: 22/01/2014
Lokalizacja: Wybrzeże województwa Pomorskiego.
Reakcja Fundacji: Nielicznych świadków zdarzenia przesłuchano oraz zaaplikowano im preparaty amnezyjne klasy B.


#0003
Opis zjawiska: O godzinie 23:17 kamery na terenie ogrodu zoologicznego zarejestrowały poruszający się alejką, półprzeźroczysty szkielet lwa afrykańskiego (Panthera leo). Zniknął on po około 30 sekundach.
Data wystąpienia: 15/10/2015
Lokalizacja: Wrocław
Reakcja Fundacji: Fundacja zabezpieczyła nagranie. Jednemu z pracowników ochrony ogrodu podano preparat amnezyjny klasy B.


#0004
Opis zjawiska: Równo o godzinie 3:17 na korytarzu przy pokojach sypialnych w jednym z budynków ośrodka wypoczynkowego zmaterializowała się lewitująca maska wykonana z drewna i liści, która podczas pojawienia się krzyknęła głębokim, męskim głosem „Jestem Bom-badej!”, po czym powolnym tempem wykonując obroty przemieszczała się na drugi koniec korytarza bez przerwy cicho podśpiewując „bum balabala bombadej”. Manifestacja trwała około półtorej minuty, po których obiekt dotarł do końca korytarza i zdematerializował się.
Data wystąpienia: 20/12/2015
Lokalizacja: Ośrodek wypoczynkowy █████ w miejscowości ██████, Lubuskie.
Reakcja Fundacji: Z racji bardzo małej ilości turystów przebywających w tym czasie w ośrodku, nielicznym świadkom zdarzenia zaaplikowano preparat amnezyjny klasy C. Mimo, iż kilku świadków nagrało manifestację obiektu, nie podjęto żadnych działań ze względu na niezarejestrowaniu jakiegokolwiek śladu obecności podmiotu na materiale filmowym.


#0005
Opis zjawiska: Płonąca, zardzewiała drezyna elektryczna która z odgłosem przypominającym krzyki agonalne torturowanych ludzi zmaterializowała się 100 metrów [m] od przejazdu kolejowego w pobliżu miasta ████, po czym przejeżdżając z dużą prędkością przez przejazd znikła w tej samej odległości od drogi, w jakiej się pojawiła.
Data wystąpienia: 19/01/2016
Lokalizacja: Województwo Warmińsko-Mazurskie, okolice miasta ████.
Reakcja Fundacji: Preparat amnezyjny klasy C został zaaplikowany dróżnikowi pilnującemu przejazdu. Z racji późnych godzin nocnych na przejeździe nie było samochodów.


#0006
Opis zjawiska: W miejscowości ███ podczas obchodów święta miasta zaobserwowano nienaturalnie poruszającą się osobę w długim płaszczu i kapeluszu z szerokim rondem. Osobnik zwracał uwagę niektórych osób w pobliżu swoimi ''mechanicznymi'' i przerywanymi ruchami. Po oddaleniu się od tłumu zebranego wokół głównej ulicy, podmiot wtargnął na jezdnię pod nadjeżdżający samochód który nie mogąc zahamować potrącił postać, która odbita od samochodu odleciała na odległość 9 metrów [m] od miejsca zderzenia. Przy bliższym przyjrzeniu się ofierze wypadku, okazało się iż był to zwyczajny plastikowy manekin sklepowy.
Data wystąpienia: ██/██/20██
Lokalizacja: ███, Świętokrzyskie.
Reakcja Fundacji: Wszystkich świadków wypadku przesłuchano i zaaplikowano preparaty amnezyjne klasy C. Resztki manekina zostały zebrane, poddane analizie i wykorzystane do odbudowy obiektu. Zreperowana kukła dotychczas nie wykazuje żadnych właściwości anomalnych.


#0007
Opis zjawiska: O czasie 17:32 odnotowano zniknięcie samolotu pasażerskiego Boeing 767-300 z radarów. Pilot przelatującej pobliżem awionetki oraz mieszkańcy okolicznych zabudowań potwierdzili, że zaobserwowali wówczas wybuch samolotu. O czasie 17:38 odnotowano ponowne pojawenie się ww. samolotu pasażerskiego na przydzielonej mu drodze powietrznej.
Data wystąpienia: 20/05/2016
Lokalizacja: ███████, województwo mazowieckie
Reakcja Fundacji: Po wykryciu zjawiska oraz zweryfikowaniu zebranych doniesień osobom, które podejrzewa się o zaobserwowanie wystąpienia, zaaplikowano preparaty amnezyjne klasy B. Załogę oraz pasażerów tamtego lotu poddaje się od tamtej pory rutynowym procedurom kontrolno-badawczym Fundacji. Droga powietrzna została wyłączona z użytku na czas nieokreślony.


#0008
Opis zjawiska: O godzinie około 17:16, Agent █████ zaobserwował podczas lotu samolotem ███████ mężczyznę, w stroju diabła piłującego metalową piłą śmigło samolotu. Według Agenta zjawisku towarzyszył dźwięk piłowania drewna. Agent █████ obserwował mężczyznę przez około 20 sekund, po czym ten odwrócił się w jego stronę, przyłożył palec do ust i zeskoczył ze śmigła.
Data wystąpienia: 06/06/2006
Lokalizacja: Na samolocie lecącym do Argentyny z ██████. W momencie wystąpienia zjawiska samolot znajdował się nad ██████, Polska.
Reakcja Fundacji: Mimo wszelkich starań i poszukiwań nie znaleziono śladu mężczyzny ani na samolocie, ani w miejscu, w którym mógł wylądować. Owe zjawisko nie zdarzyło się już więcej ani razu, lecz samolot pozostaje pod obserwacją.


#0009
Opis zjawiska: W godzinach między 09:00 a 14:55, każda osoba która zadzwoniła na numer ratunkowy dla niedoszłych samobójców prowadzony przez ████████, zamiast dokonać połączenia z pracownikiem linii słyszała w słuchawce piosenkę Kill Yourself w wykonaniu Bo Burnhama. Zaprzeczono, jako iż by osoby prowadzące rozmowy uruchomiły muzykę. Wszystkie osoby będące w studiu podczas tego wydarzenia doznały anomalii czasowej, postrzegając niecałe 6 godzin jako kilka minut.
Data wystąpienia: 13/08/20██
Lokalizacja: Województwo ████████ i █████████.
Reakcja Fundacji: Ze względu na globalną skale wydarzenia utajnienie go było niemożliwe. Dzięki manipulacji mediów przyjęta została historia traktująca o żarcie osób prowadzących rozmowy. Osoby te zostały potraktowane środkiem Amnezyjnym klasy A i osadzone w więzieniu na 2 lata.


#0010
Opis zjawiska: Równo o godzinie 00:51 wszyscy członkowie personelu znajdujący się w Ośrodku 91 kichnęli, jedyną osobą niedotkniętą efektem był woźny Pan Andrzej Grusza.
Data wystąpienia: 29.08.2013
Lokalizacja: Ośrodek PL-91, województwo kujawsko-pomorskie.
Reakcja Fundacji: Pan A. Grusza obecnie pozostaje w izolatce, oczekując na badania mające potwierdzić ewentualne anomalne właściwości.


#0011
Opis zjawiska: Kontrola ruchu lotniczego odebrała sygnał S.O.S. na wszystkich użytkowanych kanałach komunikacyjnych stosowanych przez Kontrolę ruchu lotniczego. Sygnał nadawany był alfabetem Morse'a, nieustannie przez 30 minut, powodując wstrzymanie zezwoleń na lądowania i startowania. Próby nawiązania kontaktu i uzyskania jakiejś odpowiedzi się nie powiodły. Po 26 minutach od pierwszego sygnału na radarach pojawił się niezidentyfikowany obiekt latający. Uruchomione zostały systemy wspomagania lądowania oraz nadawano odpowiedzi za pośrednictwem komunikatorów internetowych, wskazujące wolne pasy do lądowania. Radary odczytywały lokalizację obiektu, lecz personel nie mógł niczego dostrzec. Po zakończeniu nadawania sygnału S.O.S. personel lotniska sprawdził pas, na którym miał "wylądować" obiekt. Znaleziono tam kurze jajko oraz parę brudnych, białych skarpet.
Data wystąpienia: 11.04.2019
Lokalizacja: Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, województwo Pomorskie.
Reakcja Fundacji: Personel Portu Lotniczego, piloci, cywile oraz inni świadkowie zostali poddani preparatom Amnezyjnym klasy A. Rejestry i logi komputerowe zostały zastąpione spreparowanymi; oryginalne zostały przekazane do archiwum. Jajko oraz skarpety zostały zatrzymane.


#0012
Opis zjawiska: Obsługa budki-baru serwującego szybkie dania rybne podczas otwierania zauważyła nagłe otwarcie stojącej poza budką lodówki na napoje, z której wyszedł mężczyzna w wieku około 40 lat, ubrany według mody zachodniej lat 20 XX wieku. Mężczyzna odszedł kawałek od lodówki, po czym rozejrzawszy się po okolicy rzekomo wypowiedział frazę ,,w porządku" i wrócił do wnętrza lodówki, zamykając drzwi. Po jej ponownym otwarciu obsługa nie zaobserwowała nic nadzwyczajnego.
Data wystąpienia: 24.07.2020
Lokalizacja: Port morski w Ustce, Pomorskie.
Reakcja Fundacji: Zlokalizowanym świadkom podano preparat amnezyjny klasy B. Lodówka została przetransportowana do najbliższej placówki badawczej celem dalszej analizy. W wyposażenie baru wstawiono identyczny model.


#0013
Opis zjawiska: O godzinie 13:26 znajdująca się w danej lokalizacji, wisząca rzeźba przedstawiająca nurkującego pływaka, opadła w kierunku ziemi, chwytając znajdującą się pod nią osobę. Po czym wzniosła się ponownie z pochwyconą osobą do poprzedniej pozycji.
Data wystąpienia: 14/10/2020
Lokalizacja: ul. Królowej Jadwigi, Toruń, woj. Kujawsko-Pomorskie.
Reakcja Fundacji: Przesłuchano świadków i zaaplikowano im preparaty amnezyjne klasy A. Zarekwirowano i podmieniono nagrania okolicznego monitoringu. Rzeźbę zdemontowano i zbadano, potwierdzając brak trwałych właściwości anomalny, po czym zwrócono ją miastu. Przesłuchanie autora rzeźby, Jerzego Kędziora, nie wykazało powiązań z żadną znaną organizacją o działalności anomalnej, ani wiedzy na temat zjawisk anomalnych. Po przesłuchaniu podano J. Kędziorowi preparat amnezyjny klasy A. Nie potwierdzono anomalnych właściwości innych dzieł tego autora.


#0014
Opis zjawiska: O godzinie 19:07 wszystkie ciecze bieżące w promieniu 300 metrów od Marka Wrońskiego momentalnie wyparowały.
Data wystąpienia: 22/12/2020
Lokalizacja: Okolice domu Marka Wrońskiego
Reakcja Fundacji: Fundacja podała wszystkim świadkom zjawiska środki amnezyjne klasy A. Wszystkie ciecze dotknięte zdarzeniem zostały uzupełnione. Przesłuchano bezpośrednich świadków zjawiska – Marka Wrońskiego i jego przyjaciół którzy przebywali na przyjęciu. Przesłuchania wykazały że w momencie wystąpienia zdarzenia Marek Wroński wypowiedział wyjątkowo słaby żart. Kawał został zapisany i zatrzymany celem badań pod kątem możliwego zagrożenia informacyjnego. Marek Wroński pozostaje pod obserwacją Fundacji.


#0015
Opis zjawiska: Ślad pozostawiony przez samolot linii LOT lecący do Warszawy pokazywał wiadomość "Przegraliście lmao" (sic), mimo, że samolot nie odbił z kursu.
Data wystąpienia: 30.01.2018
Lokalizacja: Niebo nad okolicami Warszawy.
Reakcja Fundacji: Wypuszczono historię jakoby był to żart pilotów samolotu, poddano ich postępowaniom dyscyplinarnym.


#0016
Opis zjawiska: Na kanał użytkownika "██████" na Youtube został wrzucony film o nazwie "TOP 10 ZBRODNI WOJENNYCH FUNDACJI, o których RADA O5 CI NIE POWIE".
Data wystąpienia: 14.02.2017
Lokalizacja: N/A
Reakcja Fundacji: Film usunięto, w następnym filmie na kanale umieszczono czynnik memetyczny, powodujący zapomnienie o materiale. Podczas przesłuchania właściciel kanału zaprzeczył wiedzy o istnieniu filmu.


#0017
Opis zjawiska: W nocy w garażu należącym do rodziny Dr. Borowskiego pojawił się przezroczysty humanoid z niezidentyfikowanym obiektem w ręce. Obiekt podszedł do zaparkowanego samochodu i zniszczył go używając obiektu po czym znikł. Zdarzenie zarejestrowały kamery w pomieszczeniu, warto zaznaczyć, że gdy byt był widoczny na nagraniu jego jakość drastycznie spadała, a obraz był "zamglony".
Data wystąpienia: 11.11.2011
Lokalizacja: Warszawa
Reakcja Fundacji: Dr Borowski obudził się w nocy w związku z odgłosami wydanymi przez byt niszczący samochód, jednakże przed tym jak dotarł do garażu ten już zniknął. Przejrzał on materiały z kamer, po czy zawiadomił Fundację. Rodzinie Dr Borowski powiedział, że uszkodzenia samochodu zostały spowodowane przez włamywacza.


#0018
Opis zjawiska: Na dyrektora Ośrodka PL-55, Dariusza Addamsa, podczas przeglądania dokumentacji spadło 31 skarpet w różnych kolorach i wzorach. Wszystkie miały wyszyte nazwy firm, które je wyprodukowały, lecz potwierdzono, że żadne z owych przedsiębiorstw nie istnieje w rzeczywistości bazowej.
Data wystąpienia: 29.09.2021
Lokalizacja: Ośrodek PL-55
Reakcja Fundacji: Skarpety, po przebadaniu pod kątem właściwości anomalnych (których nie znaleziono), udostępniono jako zapasowe w kwaterach mieszkalnych w Ośrodku PL-55.


#0019
Opis zjawiska: W Ośrodku PL-174 we wszystkich automatach z przekąskami jednocześnie pojawiły się portale międzywymiarowe prowadzące do nieznanej rzeczywistości. Skutkowało to uszkodzeniem elektryki w większości urządzeń, dwa urządzenia, które przetrwały znajdowały się w Skrzydle Mieszkalnym B i Skrzydle Administracyjnym.
Data wystąpienia: 25.07.2014
Lokalizacja: Ośrodek PL-174
Reakcja Fundacji: Automaty oczekują na wymianę.


#0020
Opis zjawiska: Fundacyjny satelita HEWELIUSZ odebrał krótki sygnał radiowy pochodzący z gwiazdozbioru Wagi, który po odsłuchaniu okazał się pierwszymi 10 sekundami czołówki serialu Zadzwoń po Saula.
Data wystąpienia: 07.09.2039
Lokalizacja: SCPF-562-HWL "HEWELIUSZ"
Reakcja Fundacji: Informacje o sygnale zostały zatuszowane.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported