Przedmowa
Ponieważ duchem uniwersum SCP jest horror, tajemniczość czy ogólnie pojmowana dziwność, stosowane ograniczenie wiekowe ma na celu uchronić młodszych czytelników od treści mogących wpłynąć na nich negatywnie — nie chcemy, aby młody człowiek pobiegł z płaczem do rodziców, że jadą po niego agenci Fundacji po spojrzeniu na obrazek memetyczny; przeczytanie straszniejszej historii również może wzbudzić niepożądany efekt, w którym wyobraźnia niebezpiecznie zatrze granicę między prawdą a fikcją.
Jednakże niektóre z prac na witrynie mogą okazać się zbyt mocne, bądź ich treść może być kontrowersyjna i nieodpowiednia również dla tych osób, które znajdują się u nas legalnie. Chodzi tu m.in. o dewiacje seksualne, tortury i niezbyt humanitarne eksperymenty, bogate opisy samych stosunków seksualnych bądź czysta brutalność. Takie treści są dostępne, jednakże jedynie dla osób pełnoletnich (wiek 18+ dla przypomnienia), które są świadome pożądanej treści i samoistnie decydują o tym, czy chcą je zobaczyć czy nie.
Wprowadzenie
Jeżeli Twoja praca zawiera elementy przeznaczone dla osób dorosłych, treść taką należy bezwzględnie i widocznie oznaczyć. Stawiamy na to, że jako autor danej strony bierzesz za nią odpowiedzialność i w ramach związanego z tym obowiązku oznaczeniem zajmujesz się Ty. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie skonsultować się z danym Przedstawicielem Administracji, który rzuci okiem na stworzone przez Ciebie dzieło celem stwierdzenia, czy kwalifikuje się do oznaczenia. Wątek terminacji klasy D, wynik jakiegoś pomniejszego eksperymentu w którym Agent A lub Doktor D zostali zamienieni w kupkę podrobów czy inne podobne rzeczy zazwyczaj nie powinny być i nie są kwalifikowane jako treść 18+, dopóki nie umieścisz w pracy soczystego i szczegółowego opisu tychże działań. Tak, opisy spraw łóżkowych personelu również pod to podchodzą, jednakże jesteśmy tu, by czytać fikcję naukową, nie porno.
Oznaczanie treści
Pierwszym i najważniejszym elementem oznaczenia pracy klasyfikującej się jako „Dla dorosłych” jest specjalna ramka z informacją o zawartości przeznaczonej dla czytelników 18+. Znajduje się ona wraz z instrukcją jej implementacji w następnej zakładce. Wystarczy jedynie, że zgodnie ze wskazówkami skopiujesz kod i umieścisz go w swoim dziele. Dzięki temu ramka utworzy się sama, a lwia część obowiązku zostanie zrobiona.
Drugim również istotnym elementem oznaczania jest dodanie tagu „dla-dorosłych”. Dzięki temu widzimy na liście tagów wszystkie strony, które wolelibyśmy trzymać z dala od młodych czytelników.
Elementem trzecim są tak zwane "tagi kontentu", czyli oznaczenie, jaki rodzaj nieodpowiednich treści dzieło zawiera. Wynika to z tego, że nie każdy rodzaj "nieodpowiedniego" kontentu ludziom przeszkadza, i są osoby, które mogą bez problemu czytać treści głęboko brutalne, lecz czują się niekomfortowo przy treściach seksualnych lub naturalnie na odwrót. Tagi te mają na celu dać potencjalnemu czytelnikowi wiedzę w co się pakuje za wczasu. Specyfika tagów znajduje się na kolejnej zakładce.
Tagi kontentu, w przeciwieństwie do tagu "dla-dorosłych", nie są tagami systemowymi wikidotu i nie powinny zostać dodane na listę tagów.
Pamiętaj, że oznaczenie jest elementem administracyjnym i nie ma wpływu na treść/fabułę/jakość pracy. Zabronione jest oznaczanie pracy jedynie celem zwrócenia na nią uwagi i zaintrygowania czytelnika.
Tłumaczenia
Sprawa z tłumaczeniami prezentuje się w inny sposób. Przedstawiona ramka została stworzona do oznaczania treści na SCP-Wiki.net.pl. Jeżeli kiedykolwiek zainteresowałeś się tagami wiesz, że istnieje anglojęzyczny tag „adult” będący odpowiednikiem naszego „dla-dorosłych”. Poszczególni autorzy stosują mniej lub bardziej zaawansowane sposoby oznaczania treści bądź pomijają ten zabieg, jednakże tłumacząc pracę, użyj tej samej metody, jaką proponuje autor oryginału.