Oznaczanie treści dla dorosłych

Przedmowa

Ponieważ duchem uniwersum SCP jest horror, tajemniczość czy ogólnie pojmowana dziwność, stosowane ograniczenie wiekowe ma na celu uchronić młodszych czytelników od treści mogących wpłynąć na nich negatywnie — nie chcemy, aby młody człowiek pobiegł z płaczem do rodziców, że jadą po niego agenci Fundacji po spojrzeniu na obrazek memetyczny; przeczytanie straszniejszej historii również może wzbudzić niepożądany efekt, w którym wyobraźnia niebezpiecznie zatrze granicę między prawdą a fikcją.

Jednakże niektóre z prac na witrynie mogą okazać się zbyt mocne, bądź ich treść może być kontrowersyjna i nieodpowiednia również dla tych osób, które znajdują się u nas legalnie. Chodzi tu m.in. o dewiacje seksualne, tortury i niezbyt humanitarne eksperymenty, bogate opisy samych stosunków seksualnych bądź czysta brutalność. Takie treści są dostępne, jednakże jedynie dla osób pełnoletnich (wiek 18+ dla przypomnienia), które są świadome pożądanej treści i samoistnie decydują o tym, czy chcą je zobaczyć czy nie.

Wprowadzenie

Jeżeli Twoja praca zawiera elementy przeznaczone dla osób dorosłych, treść taką należy bezwzględnie i widocznie oznaczyć. Stawiamy na to, że jako autor danej strony bierzesz za nią odpowiedzialność i w ramach związanego z tym obowiązku oznaczeniem zajmujesz się Ty. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie skonsultować się z danym Przedstawicielem Administracji, który rzuci okiem na stworzone przez Ciebie dzieło celem stwierdzenia, czy kwalifikuje się do oznaczenia. Wątek terminacji klasy D, wynik jakiegoś pomniejszego eksperymentu w którym Agent A lub Doktor D zostali zamienieni w kupkę podrobów czy inne podobne rzeczy zazwyczaj nie powinny być i nie są kwalifikowane jako treść 18+, dopóki nie umieścisz w pracy soczystego i szczegółowego opisu tychże działań. Tak, opisy spraw łóżkowych personelu również pod to podchodzą, jednakże jesteśmy tu, by czytać fikcję naukową, nie porno.

Oznaczanie treści

Pierwszym i najważniejszym elementem oznaczenia pracy klasyfikującej się jako „Dla dorosłych” jest specjalna ramka z informacją o zawartości przeznaczonej dla czytelników 18+. Znajduje się ona wraz z instrukcją jej implementacji w następnej zakładce. Wystarczy jedynie, że zgodnie ze wskazówkami skopiujesz kod i umieścisz go w swoim dziele. Dzięki temu ramka utworzy się sama, a lwia część obowiązku zostanie zrobiona.

Drugim również istotnym elementem oznaczania jest dodanie tagu „dla-dorosłych”. Dzięki temu widzimy na liście tagów wszystkie strony, które wolelibyśmy trzymać z dala od młodych czytelników.

Elementem trzecim są tak zwane "tagi kontentu", czyli oznaczenie, jaki rodzaj nieodpowiednich treści dzieło zawiera. Wynika to z tego, że nie każdy rodzaj "nieodpowiedniego" kontentu ludziom przeszkadza, i są osoby, które mogą bez problemu czytać treści głęboko brutalne, lecz czują się niekomfortowo przy treściach seksualnych lub naturalnie na odwrót. Tagi te mają na celu dać potencjalnemu czytelnikowi wiedzę w co się pakuje za wczasu. Specyfika tagów znajduje się na kolejnej zakładce.

Tagi kontentu, w przeciwieństwie do tagu "dla-dorosłych", nie są tagami systemowymi wikidotu i nie powinny zostać dodane na listę tagów.

Pamiętaj, że oznaczenie jest elementem administracyjnym i nie ma wpływu na treść/fabułę/jakość pracy. Zabronione jest oznaczanie pracy jedynie celem zwrócenia na nią uwagi i zaintrygowania czytelnika.

Tłumaczenia

Sprawa z tłumaczeniami prezentuje się w inny sposób. Przedstawiona ramka została stworzona do oznaczania treści na SCP-Wiki.net.pl. Jeżeli kiedykolwiek zainteresowałeś się tagami wiesz, że istnieje anglojęzyczny tag „adult” będący odpowiednikiem naszego „dla-dorosłych”. Poszczególni autorzy stosują mniej lub bardziej zaawansowane sposoby oznaczania treści bądź pomijają ten zabieg, jednakże tłumacząc pracę, użyj tej samej metody, jaką proponuje autor oryginału.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported