SCP-022
ocena: +10+x

Identyfikator podmiotu: SCP-022

Klasa podmiotu: Euclid

Specjalne Czynności Przechowawcze: Drzwi kostnicy zostały wstawione po incydencie z 022-827. Drzwi muszą pozostać zamknięte przez cały czas, pomijając moment pojawienia się instancji SCP-022-1. Oryginalne drzwi od SCP-022 zostały zniszczone w czasie incydentu 022-827, próby zastąpienia drzwi zakończyły się z niepowodzeniem. Kamery bezpieczeństwa zostały zainstalowane w celu monitorowania SCP-022-1.

W razie manifestacji SCP-022-1 automatyczny system spopieli instancję w momencie jej wyjścia z SCP-022. Drzwi będą wówczas mogły być odblokowane przez sprzątaczy. Jeżeli zautomatyzowane systemy nie zniszczą SCP-022-1, siły reagowania będą zobowiązane wykonać procedurę. Do SCP-022 nie może wejść żaden człowiek, z wyjątkiem pracowników testujących obiekt, z upoważnieniem poziomu 4. lub wyższego. Pracownicy ci mogą wydać polecenie obezwładnienia i przetrzymania SCP-022-1, aczkolwiek instancja nie może opuścić placówki przechowującej SCP-022.

Opis: SCP-022 to kostnica znajdująca się w piwnicy [USUNIĘTO] szpitala w Wielkiej Brytanii. Do roku 198█ nie zgłoszono żadnych nietypowości. Doniesienia o niezrozumiałej aktywności wpłynęły w listopadzie, roku 198█. Obszar został szybko poddany kwarantannie przez Fundację. Oficjalne wyjaśnienie zamknięcia opisuje, iż budynek jest nawiedzony. Nadal trwają badania mające wyjaśnić powód nagłego zyskania przez budynek właściwości anomalnych.

Co pewien czas przypadkowa szuflada w kostnicy otwiera się, a w środku niej znajdują się zwłoki przykryte płachtą. Po około sześciu minutach owe zwłoki ożyją i będą usiłować opuścić kostnicę. W tym momencie denat otrzyma desygnację SCP-022-1. W niektórych przypadkach zwłoki są zbyt uszkodzone lub rozłożone, by mogły z powodzeniem wyjść z SCP-022 albo chociaż wstać z platformy, na której leżą: zazwyczaj, SCP-022-1 będzie się wtedy wić i szarpać, aż do momentu, gdy nastąpi ponowny jego zgon. Jeśli SCP-022-1 nie opuści platformy, ta z powrotem zasunie się do wnęki, której drzwiczki następnie się zamkną. Raporty wskazują, że po takim zdarzeniu natychmiast wyczuwalny jest smród palonej tkanki.

Źródło energii, która podtrzymuje SCP-022-1 przy życiu, nie zostało jeszcze zidentyfikowane. Instancja nie oddycha, nie spożywa jedzenia ani nie sypia, ponadto takowe zwłoki nie wydzielają ciepła. Analiza SCP-022-1 nie wykazała żadnych nieprawidłowości narządów ani obecności substancji chemicznych; zwłoki wydają się w pełni ludzkie.

SCP-022-1 mogą korzystać z siły fizycznej, która przekracza normy u zwyczajnych ludzi. Choć bezpośrednie badania wykazały się problematyczne, naukowcy szacują wzrost wytrzymałości na około 500 N (112 funtów); to więcej, niż mogłoby przyjąć ludzkie ciało. Analitycy próbują ustalić, czy efekt ten jest związany z nieznanym źródłem energii, czy jest to zupełnie odrębne zjawisko.

Gdy części ciała zostają oddzielone od SCP-022-1, część z największą masą pozostaje ożywiona; wszystkie pozostałe osiągają bezczynność. Zniszczenie głowy lub mózgu nie zabija SCP-022-1; pozostałe rejony ciała nadal pozostają funkcjonalne. Całkowite zniszczenie tkanki wydaje się jedyną skuteczną metodą neutralizacji SCP-022-1. Pozostawione same sobie SCP-022-1 ponownie doznają zgonu — ich ruchy ustają i ponownie zaczynają przypominać normalne zwłoki. Tempo rozkładu prowadzącego do ponownego zgonu jest zależne od uszkodzeń zwłok; proces może zająć od dwóch dni do trzech tygodni.

Śledztwo ujawniło, że ciała, które zostają oznaczone jako SCP-022-1, są zgodne z opisami skradzionych zwłok z kostnic, z całego kraju. Kwestia ta jest przedmiotem trwającego śledztwa.

Dodawanie materii do SCP-022 jak dotąd okazało się niemożliwe. Każdy obiekt, który wchodzi do SCP-022, znika wkrótce po przejściu przez drzwi, nie pozostawiając żadnych śladów. Dotyczy to również obiektów nieożywionych i próbek biologicznych. Szczegóły w dodatkach 022-001 oraz 022-002.

Tak długo, jak SCP-022-1 ma funkcjonalne usta, język i tchawice, jest w stanie komunikować się z badaczami. Szczegóły w logu przesłuchań 022-751.

Dodatek 022-001: Złożono wniosek o utworzenie nowego wejścia do SCP-022 poprzez usunięcie fragmentu ściany południowej. Wniosek oczekuje na rozpatrzenie.

Dodatek 022-002: Na podłożu, bezpośrednio pod SCP-022 odkryto kupkę materii. Okazało się, że pomieszczenie zawiera wszystkie rzeczy, które zostały wysłane przez SCP-022, z wyjątkiem ludzi. Wszystkie materiały pojawiły się zepsute lub zużyte. Elementy metalowe były pokryte dużą ilością rdzy, a wszystkie części biologiczne znajdowały się na różnych etapach rozkładu. Badania wykazały, że czas pomiędzy włożeniem obiekt do SCP-022 a ponownym jego pojawieniem się wynosi dokładnie 183 sekundy. Jednakże wchodzący do środka ludzie się już nie pojawiają. Wydaje się, że ludzie podlegają wchłonięciu przez kostnicę, by później manifestowali się w formie instancji SCP-022-1.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported