SCP-036
ocena: +4+x

Identyfikator podmiotu: SCP-036

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: Co roku Mobilna Formacja Operacyjna zostaje zmobilizowana przez dowództwo przechowawcze 02 w [USUNIĘTO] i wysłana do Ośrodka 22A celem ochrony pasa startowego oraz pobliskiego portu lotniczego. Placówka cywilna musi zostać opuszczona przez wszystkie osoby niezwiązane z SCP do godziny 04:00 23 września; cywilom nie wolno wrócić, aż do świtu następnego dnia. 1 października cywile znów muszą zostać ewakuowani przed świtem i nie mogą wrócić do Ośrodka 22A, aż do powrotu "lotu pielgrzymkowego".

Przybywający pielgrzymi oczekujący na "Lot Pielgrzymkowy" mogą zostać sprawdzeni jedynie przez pracowników z upoważnieniem poziomu 3 lub wyższego.

Opis: SCP-036 to Ośrodek 22A (niewielkie lotnisko w północno-irackiej prowincji Mosul) oraz Ośrodek 22B (miejsce docelowe pasażerów lecących z Ośrodka 22A). Kluczowymi składowymi SCP-036 są:

  • "Przylot" — samolot pasażerski (co roku jest innej produkcji i modelu), który przylatuje na niedługo przed świtem 23 września. Obiekt pojawi się na radarze, w odległości ok. 30 — 40 [km] od Ośrodka 22A. Po wylądowaniu "pielgrzymi" opuszczą samolot i wejdą do terminalu. Żaden członek obsługi lotu nie wychodzi z obiektu. Obserwacje ujawniły jedynie istnienie zamaskowanych pilotów. Samolot odleci zaraz po opuszczeniu go przez pielgrzymów i nie będzie oczekiwał na pozwolenie na odlot — nie będzie również identyfikował się podczas podchodzenia do lądowania.
  • "Pielgrzymi" — wyznawcy Yazidi, którzy wychodzą z "przylotu"; uważa się, iż przechodzą oni "kiras guhorîn". Każdego roku rozpoznaje się w nich różnych ludzi związanych z wiarą Yazidi, którzy zmarli rok wcześniej. Identyfikacja polega na porównaniu aktów urodzenia, zdjęć identyfikacyjnych, konkretnych pytaniach na temat danej osoby, a nawet — o ile możliwe — porównaniu odcisków palców. Większość pielgrzymów jest nastawiona przyjaźnie względem innych, jednakże znaczna ich część nie lubi zdradzać szczegółów na temat kiras guhorîn. Żaden z pielgrzymów nie jest w stanie rozpoznać członków swojej rodziny ani przyjaciół; nikt nie pamięta też niczego spoza zasobów pamięci krótkotrwałej. Późnym popołudniem, 23 września, większość pielgrzymów zaczyna podkreślać, jak istotne jest rozpoczęcie ich pielgrzymki. Następnie pielgrzymi wchodzą na pokład "lotu pielgrzymkowego", by nim odlecieć już na zawsze.
  • "Lot pielgrzymkowy" — samolot pasażerski, zapewniony przez Fundację w celu transportu "pielgrzymów". Samolot obsługuje załoga złożona z wyszkolonych świętych Yazidi. Załoga, w zasadzie, nigdy nie jest w stanie dokładnie opisać pielgrzymki ani powiedzieć, czym jest kiras guhorîn. Sprzęt SCP, który używany jest w samolocie, działa bez zarzutów, jednakże pozyskane nim rokrocznie informacje nie są znaczące. Pomimo iż lot trwa siedem dni, załoga jest jego świadoma jedynie przez kilka godzin; sprzęt nagraniowy również pozyskuje jedynie kilkugodzinne zapisy. Z pozyskanych nagrań brakuje zwykle dni, mimo iż nie obserwuje się niczego anomalnego. Samolot znika z radaru, a kontakt wizualny zostaje przerwany około 50 — 60 [km] od Ośrodka 22A. Trwa to do momentu powrotu samolotu, 1 października.
  • Ośrodek 22B — miejsce docelowe "lotu pielgrzymkowego". To niewielkie lotnisko, na które składa się pas startowy oraz pojedynczy budynek zlokalizowany w punkcie o współrzędnych [USUNIĘTO]. Miejsce zostało zaobserwowane jedynie przez załogę samolotu pielgrzymkowego i umieszczonej na nim kamery. Lokacja nie jest widoczna na zdjęciach satelitarnych, a próby osiągnięcia jej pieszo są bezskuteczne (raz rezultat był katastroficzny). Kamery mają problem ze skupieniem na obrazie okolicy, jako że ciepło pochodzące z lokalnego gruntu wywiera efekt mirażo-podobny wobec wszelkich obiektów znajdujących się więcej niż kilkadziesiąt metrów od samolotu. Przelot zwiadowczy nad lokacją, na kilka tygodni przed pielgrzymką, ujawnił teren niezabudowany i pewnego rodzaju antyczną statuę z kamienia. W latach 90. Mobilna Formacja Operacyjna Sigma-4 dokonała próby osiągnięcia Ośrodka 22B jednocześnie z lotem pielgrzymkowym. Po osiągnięciu lokacji komunikacja została zerwana, a formacja operacyjna zaginęła. Nie zaleca się prób eksploracji tego obszaru w czasie pielgrzymki.
SCP-036-2.jpg

Święci Yazidi na krótko przed pielgrzymką

Pierwotnie, mówiący po kurdyjsku wyznawcy Yazidi, którzy mieszkali blisko Mosulu, wykonywali pielgrzymkę potajemnie, na własną rękę. Pielgrzymi ze wschodu byli eskortowani przez zamaskowanych strażników na wielbłądach, pod opiekę świętych Yazidi. Następnie święci Yazidi zabierali pielgrzymów do "krainy umarłych", gdzie pielgrzymi oczekiwali na "odrodzenie" w jednego z Yazidi. "Kiras guhorîn", czyli po kurdyjsku "zmiana szat", to określenie służące do opisu wiary w reinkarnację, którą przechodzą dusze niższe w hierarchii Yazidi. Mimo iż właściwa podróż dokonywana była potajemnie, symboliczna "kiras guhorîn" jest corocznym wydarzeniem wykonywanym przez innych Yazidi.

W latach 60. przejęcie terenów przez Kurdów i Muzułmanów, ataki Turków i odwetowe prawa Islamskiego Rządu Iraku ograniczyły możliwości i zwyczaje Yazidi. Wtedy Fundacja zaoferowała współpracę: w zamian za pomoc w pielgrzymce, samoloty Fundacji miały otrzymać nieograniczony dostęp do portów lotniczych w okolicy. Niemalże natychmiast tajemnicze samoloty, transportujące pielgrzymów ze wschodu, zaczęły lądować w lokalnym porcie i wyznaczyły nieuchwytne, docelowe miejsce swoich podróży.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported