SCP-099
ocena: +5+x

Identyfikator podmiotu: SCP-099

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: SCP-099 przechowywany jest w Galerii 27, w przymocowanej do ściany, ognioodpornej szkatule o wymiarach 100 [cm] × 75 [cm]. Ta sekcja galerii objęta jest standardowymi regulacjami dotyczącymi klimatu i wilgotności. W związku z właściwościami obiektu SCP-099 może być oglądany wyłącznie w galerii, przez pracowników z upoważnieniem poziomu 2. lub wyższego; obserwujący obiekt muszą stać dalej niż pięć metrów od celu, a sama obserwacja nie można przekroczyć pięciu minut dziennie. Kiedy nikt nie przeprowadza obserwacji na obiekcie, szkatuła musi pozostać zamknięta i elektronicznie zablokowana.

Opis: SCP-099 to obraz pt. "Portret", o wymiarach 73 [cm] × 50 [cm]. Obiekt został stworzony w roku 1935 przez malarza surrealizmu, o godności René Magritte. Oryginalny malunek posiada właściwości memetyczne, które wywołują paranoję o ostrym przebiegu i przewlekłe problemy natury psychicznej, zakładając, że obserwator zbyt długo obserwował obiekt lub dystans, który dzielił go od celu, był mniejszy niż trzy metry. Malowidło przedstawia prosty, nieruchomy obraz, przedstawiający między innymi oko, które wpatruje się w obserwatora.

Kopia dzieła aktualnie jest przechowywana w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku; replika pozbawiona jest niebezpiecznych elementów, aby zapobiegać wywołaniom paranoi. Szczegółowe informacje dotyczące modyfikacji kopii obrazu zawarte są w Dokumencie 099b. Szczegółowe reprodukcje i fotografie oryginalnego malowidła nie są pozbawione właściwości memetycznych.

Osoby, które zbyt długo obserwowały obiekt lub robiły to ze zbyt małej odległości, będą przekonane, że każdy byt i obraz przedstawiający byt z oczami, wpatruje się w nie. Sporadycznie poszkodowani obserwatorzy twierdzą, że obiekty martwe próbują utrzymać z nimi kontakt wzrokowy.

Stan ten bywa uporczywy do tego stopnia, iż poszkodowani mogą być przekonani, że utrzymują kontakt wzrokowy z osobami, których głowy są odwrócone potylicą do poszkodowanego. W zależności od stopnia wystawienia na działanie malowidła obserwatorzy mogą przebywać w tym stanie nawet do śmierci, będącej rezultatem przewlekłej paranoi i ochlofobii.

Dodatek: SCP-099 został pozyskany z prywatnej kolekcji Kay Sage, malarki-surrealistki. Zadanie zostały wykonane przez MFO Theta-6 "Różową Panterę". Pani Sage była nieświadoma zamiany obiektu na replikę, jednakże dochodzenie przed operacją zamiany wykazało, iż malarka mogła zdawać sobie sprawę z właściwości malunku, jednocześnie pozostając niewrażliwą na jego działanie lub nigdy nie stając zbyt blisko obiektu.

Magritte żył w czasie, kiedy SCP-099 przechowywany był w Galerii 27. Pozostał pod obserwacją Fundacji, aż do zgonu w roku 1967. Badanie wskazują na to, że memetyczny aktywator w obrazie stworzony został celowo, jednakże jego ostateczna funkcjonalność i siła najprawdopodobniej nie były zamierzone. Fundacja, dokonując badań nad dziełami Magritte, jak dotąd nie stwierdziła w nich innych anomalii o właściwościach memetycznych.

Replikacja w celach bojowych: [USUNIĘTO].

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported