SCP-1029
ocena: +3+x
scp-1029.jpg

Reprodukcja SCP-1029 w pomniejszone skali niewykazujący anomalnych właściwości.

Identyfikator podmiotu: SCP-1029

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: Trzy kopie SCP-1029 są w tej chwili przechowywane na standardowych płytach CD-R w zabezpieczonych sekcjach biblioteki Fundacji w Ośrodkach ██, ██ oraz ██. Dostęp do SCP-1029 jest dozwolony tylko w przypadku prowadzenia autoryzowanych badań dotyczących natury jego działania.

Opis: SCP-1029 to plik obrazu 683x1024 pikseli w standardzie Exif JPEG posiadający sumę kontrolną MP5 bbb61a1033967e337e1c691bd1c860fe. Przedstawia on łodygę fioletowego kwiatu gatunku Hiacynt wschodni. Kiedy podmiot zostanie wyświetlony w pełnym rozmiarze na monitorze komputera, delikatne potarcie palcem (styczność skóry z wyświetlaczem wydaje się niezbędna do wywołania reakcji) spowoduje uwolnienie charakterystycznego zapachu kwiatów tak jak na materiale „scratch 'n' sniff”.

Próbki powietrza zebrane podczas pocierania SCP-1029, zbadane w późniejszym czasie również wykazują taki sam zapach kwiatu, co sugeruje, że SCP-1029 wywołuje fizyczny, a nie czysto mentalny efekt. Trwa chemiczna analiza próbek.

Aby uzyskać dany efekt w nowym pliku, konieczne jest przekopiowanie SCP-1029 piksel po pikselu wraz z odwzorowaniem wartości kolorów zawartych na obrazie. Podczas gdy większość monitorów CRT jest zdolne do wywołania efektu bez konkretnej regulacji, dużo budżetowych wyświetlaczy LCD i większość monitorów starszych niż █ lat nie są w stanie wywołać wyczuwalnego zapachu. Należy jednak zauważyć, że intensywność zapachu nie zależy od jakości wyświetlanego obrazu; po prostu nie powstanie, jeżeli obraz nie spełnia pewnych parametrów.

Zredukowanie głębi koloru w obrazie, przeskalowanie go do mniejszego rozmiaru, zastosowanie dowolnej metody stratnej kompresji bądź edycji (w tym dekompresji JPEG'a), doprowadzi do stworzenia obrazu SCP-1029 niewywołującego efektów anomalnych. Bezstratny obrót o wielokrotność 90°, bezstratna konwersja do formatu PNG lub TIFF oraz przycięcie obrazu o ██ pikseli od prawej krawędzi lub o █ pikseli wszystkich pozostałych krawędzi SCP-1029 nie wpływa na właściwości obrazu. Nieskazitelne kopie pliku w jakiejkolwiek formie wydają się zachowywać właściwości SCP-1029; w pewnym sensie wszystkie te kopie SCP-1029.

SCP-1029 został odkryty przez Agenta █████ w internetowej galerii obrazków o URL [USUNIĘTO] dnia ██.██.████, podczas gdy używał on dotykowego ekranu swojego komputera. Agent █████ zaobserwował reakcje podmiotu na pocieranie i zapisał kopie do przyszłych badań. Pełnowymiarowy „oryginalny” plik (4752×3168 rozdzielczości, stworzony za pomocą aparatu █████ ███ 50█, zgodnie z metadanymi Exif) został również pobrany z tej samej strony, lecz nie wykazywał właściwości SCP-1029; miniatury i inne pochodne obrazu na stronie również są pozbawione efektu SCP-1029.

Naukowiec █████ otrzymał zadanie znalezienia odpowiedniej kombinacji oprogramowania i ustawień które, po zastosowaniu na pełnowymiarowym obrazie odtworzą właściwości SCP-1029.

Agent ███████ otrzymał zadanie włamania się do serwera internetowego, ustalenia zasięgu dystrybucji oraz usunięcia SCP-1029 ze sfery publicznej. Plik ma zostać zastąpiony skompresowaną wersją SCP-1029, zweryfikowaną pod kątem braku występowania anomalii; każdy zarejestrowany dostęp do URL SCP-1029 powinien być wyśledzony i zapisany. Strona internetowa ma być monitorowana pod względem ponownego wystąpienia SCP-1029.

Dodatek: Podczas gdy wydruki z drukarek atramentowych i laserowych, nawet dobrze skalibrowanych i spełniających, wydawałoby się wszystkie wymagania do stworzenia SCP-1029, nie wykazują żadnej reakcji na tarcie, okazało się, że termosublimacyjne wydruki SCP-1029 wytwarzają zapach przy wprowadzeniu niewielkich poprawek. Zasugerowano, że wynika to z efektu ditheringu (kropkowania) w drukarkach atramentowych i laserowych, w przeciwieństwie do ciągłej sublimacji pigmentu w drukarkach termosublimacyjnych.

Dodatek: Zaobserwowano zależność między ilością potu na skórze a intensywnością zapachu. Doktor ██████ wywołał efekt SCP-1029 przy użyciu znacznie spoconego palca po jego wyczerpujących ćwiczeniach na siłowni; zapach został później opisany jako „przytłaczający”. Sugeruje to, że pot (lub przynajmniej jego część) jest przekształcana w określone cząsteczki z właściwością zapachową. Trwają badania nad tym zjawiskiem.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported