SCP-172
ocena: +3+x

Identyfikator podmiotu: SCP-172

Klasa podmiotu: Euclid

Specjalne Czynności Przechowawcze: Pracownicy chcący uzyskać dostęp do SCP-172 muszą otrzymać zgodę pisemną i przejść jednogodzinną sesję treningową. Wszelkie interakcje z SCP-172 muszą być nadzorowane przez co najmniej jednego operatora klasy 4., który może podjąć decyzję o zakończeniu sesji. Wszelkie nagrania, rysunki lub egzemplarze korespondencji SCP-172 muszą natychmiast zostać przekazane w celu przejrzenia dr. █████. Rozsądne prośby SCP-172 należy zatwierdzać po uzyskaniu zgody dr. █████. SCP-172 może za zgodą opuścić swoją przechowalnię, aczkolwiek wyłącznie w towarzystwie uzbrojonego operatora klasy 4.

Na zewnątrz drzwi przechowalni SCP-172 muszą znajdować się uzbrojeni pracownicy. Jeżeli SCP-172 będzie usiłował uciec, pierwszą reakcją musi być poproszenie obiektu o zaprzestanie działań i odprowadzenie go do jego przechowalni. Przechowalnia musi być zawsze wyposażona w papier, ołówki i dodatkowe komponenty, o które wniesie SCP-172. Stoły, krzesła i wszelkie inne elementy umeblowania, o które wniesie SCP-172, należy dostarczyć obiektowi po uzyskaniu zgody dr. █████. Po osiągnięciu przez SCP-172 stanu uśpienia obiekt należy umieścić w skrzyni transportowej, w której powinien pozostać do czasu, kiedy ponownie zostanie nakręcony.

Opis: SCP-172 przypomina człowieka w wieku 34 lat, mierzącego 185 [cm] (lub 6 stóp i 1 cal ) wysokości, mającego czarne włosy oraz wąsy, ważącego 175,5 [kg] (lub 386 funtów), pochodzenia rosyjskiego. Osobowość SCP-172 jest bardzo przyjazna i inteligentna, aczkolwiek sprawia wrażenie przytłumionej i powtarzalnej. SCP-172 preferuje odzież z lat 60 XIX wieku i zawsze ma na długim naszyjniku uwieszony duży, ozdobny klucz. SCP-172 nigdy nie identyfikował się żadnym imieniem ani nazwiskiem, a do tego nie przejawia obiekcji wobec tego, że inni zwracają się do niego po jego identyfikatorze.

Z perspektywy wewnętrznej SCP-172 to zadziwiająco skomplikowany automat, który składa się z ponad dwóch milionów części ruchomych oraz osiemnastu milionów komponentów, wg. ostatniego liczenia. Komponenty wydają się stworzone ze szkła, jedwabiu, drewna, stali, mosiądzu, gumy i kilku innych substancji. Podobieństwa między tą konstrukcją a SCP-2776 wskazują na możliwość podobnego twórcy lub twórców. SCP-172 zawiera także "moduły", które można zainstalować poprzez otwór na torsie obiektu. Moduły wydają się wpływać na zachowanie, mowę, poruszenia i kilka innych parametrów obiektu, w zależności od rodzajów modułów oraz miejsca ich umieszczenia w ciele obiektu. Obecnie naliczono 46 modułów SCP-172, które obiekt zbudował, od kiedy znajduje się pod opieką Fundacji. Aktualnie na SCP-172 wpływa moduł "inżynier". Rozpoznaje się także moduły: "opiekun", "żołnierz", "medyk", "matka" oraz "król", aczkolwiek niniejsza lista w żadnym razie nie jest wyczerpująca (szczegóły w dokumencie #172-2). Pod żadnym pozorem nie należy wymieniać modułów bez autoryzacji O5.

SCP-172 zasilany jest za pomocą głównej sprężyny, którą nakręca klucz SCP-172 po włożeniu go do otworu u podstawy szyi obiektu. Jedno, pełne nakręcenie sprężyny pozwala SCP-172 na funkcjonowanie przez osiem godzin. SCP-172 wydaje się całkowicie ludzki podczas funkcjonowania i jest w stanie przejawiać podstawowe funkcje związane z byciem człowiekiem. SCP-172 nie musi się odżywiać, oddychać ani spać, aczkolwiek, jeżeli przedstawiona zostanie taka możliwość, to mimo wszystko będzie procesy te wykonywał. SCP-172 jest skrajnie posłuszny i wykona każdą otrzymaną instrukcję najlepiej, jak potrafi.

SCP-172 nie uznaje swojego istnienia za dziwne i twierdzi, że jest człowiekiem, nawet jeśli pokazane zostają mu jego elementy wewnętrzne. SCP-172 jest nadzwyczaj delikatny, wobec czego należy bardzo poważnie podchodzić do konieczności konserwowania obiektu i zachowania jego funkcjonalności. SCP-172 wykazuje nieskazitelne umiejętności mechaniczne i jest w stanie analizować oraz kopiować każde urządzenie mechaniczne, z jakim wejdzie w kontakt. Po raz pierwszy zrozumiano owo po ustaleniu, że żadne zamki nie są w stanie zabezpieczyć SCP-172. Ponadto obiekt wykonał kilka "zmodernizowanych" kopii technologii Fundacji SCP, z których wszystkie polegają na nadzwyczaj złożonych mechanizmach. Na największą uwagę zasługuje [USUNIĘTO].


Dokument #172-4R: Notatki odnośnie do pozyskania SCP-172.

SCP-172 został pozyskany w czasie pierwszej wojny światowej, w komorze znajdującej się pod byłym domem wakacyjnym carów. Obiekt został uwidoczniony z powodu znajdowania się lokacji w pobliżu strefy bombardowań. Komora i jej zawartość były ciężko uszkodzone, ale SCP-172 został znaleziony nienaruszony w żelaznej skrzyni, wraz z wieloma "modułami" oraz kluczem. Obiekt został pozyskany przez operatorów i umieszczony w placówce testowej. SCP-172, po nakręceniu sprężyny, wyglądał, jakby wybudził się z głębokiego snu, po czym przywitał wszystkich obecnych w języku rosyjskim. Kiedy agent ████████████ krzyknął z zaskoczenia, SCP-172 pchnął się w tors i powtórzył powitanie w języku angielskim. Podczas przesłuchania SCP-172 twierdził, że jego ostatnim wspomnieniem jest zabawa z chłopcem. Chłopiec odszedł, a SCP-172 zaczął się czuć "bardzo zmęczony", więc wrócił do skrzyni. Obiekt nie pamięta swojego powstania, stworzyciela ani swego imienia.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported