SCP-177
ocena: +3+x

Identyfikator podmiotu: SCP-177

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: W związku z tym, że obiekt jest bezpieczny, znajduje się w pokoju dr. Caliba i przeniesiony może zostać wyłącznie za jego zgodą lub za zgodą administratora z upoważnieniem poziomu 4. SCP-177 zabezpieczony jest w szafie przechowawczej poziomu 4. Podczas używania obiektu należy trzymać się standardowych zasad gry w szachy; testerów, którzy będą usiłować oszukiwać lub nie stosować się do tych zasad, należy usunąć z pomieszczenia.

Opis: SCP-177 to standardowa szachownica (osiem na osiem pól), mierząca 40 [cm] na 40 [cm]. Na szachownicy znajduje się 16 pionów, dwóch Królów, dwie Królowe, czterech Gońców, czterech Skoczków i cztery Wieże, co oznacza, że w sumie jest 16 czarnych i 16 białych bierek. Wszystkie elementy są wyrzeźbione z kości słoniowej. Białe bierki można przemieszczać, a nawet usunąć z szachownicy przy użyciu niewielkiej siły; jednakże czarne bierki nie mogą zostać usunięte z planszy ani przesunięte - wykorzystanie siły o wartości ponad 3 kilonewtonów skutkowało jedynie uszkodzeniem wyposażenia.

Kiedy dochodzi do legalnego rozpoczęcia rozgrywki przy użyciu białych bierek, SCP-177 osiąga stan aktywny. W tym stanie SCP-177 może zostać użyty do rozegrania partii szachów wg standardowych zasad (białe bierki przesuwane są na początku, piony można przemieścić o dwa pola w pierwszym ruchu, itd.). Czarne bierki poruszają się automatycznie po wykonaniu ruchu z użyciem białej bierki, która następnie staje się niemożliwa do poruszenia, dopóki czarna bierka nie zakończy ruchu. Po zbiciu bierka zostaje automatycznie usunięta z planszy, na jej bok. W razie zwycięstwa odniesionego przez białą stronę wszystkie czarne bierki powrócą na swoje pierwotne pozycje i nie zaobserwuje się już żadnych efektów, dopóki nie dojdzie do rozpoczęcia nowej partii. W razie wygrania meczu przez czarną stronę, jej bierki wykonają "zwycięski taniec", a białe się przewrócą i przeniosą na swoje oryginalne pozycje. Jeżeli dojdzie do pata, wszystkie bierki się przewrócą i przesuną na swoje pierwotne miejsca.

Dodatek: Historia SCP-177: SCP-177 został pozyskany przez Fundację w dniu 03/██/199█, po przeprowadzenia rutynowego przeszukania sklepów z antykami na terenie Londynu (Anglia). Podejrzany sklep okazał się zwyczajny, z wyjątkiem posiadania na stanie SCP-177, który został pozyskany przez dr. Caliba. Od tego czasu sklep stanowi przedmiot obserwacji w zakresie aktywności anomalnych.

Część Logu Testowego:

Test: 001
Gracz Białych: D-177-01, kobieta, rysy kaukaskie, 25 lat. Wybrana w zw. z jej uzdolnieniem w grze w szachy.
Rezultat: Ciężkie straty po czarnej stronie. Mat czarnych w 60 ruchach.

Test:014
Gracz Białych: D-177-01, tester taki sam jak w poprzednich 13 partiach.
Rezultat: Kilka strat po czarnej strony, rezygnacja ze strony D-177-01 po 50 ruchach; niemalże wszystkie białe bierki zostały zbite. To pierwszy zarejestrowany mecz, w którym zwycięstwo odniósł SCP-177.

Test:025
Gracz Białych: ████ ██ ████ mężczyzna, Chińczyk, 34 lata. Lokalny mistrz szachów miasta [ZMIENIONO], prowincja Jiangsu, ChRL. Pan ████ został poinformowany, że SCP-177 kontrolowany był zdalnie przez zaawansowany komputer do gry w szachy, produkcji Sherman Computer Products.
Rezultat: SCP-177 dokonał promocji jednego z pionów do królowej i wykorzystał bierkę, aby kilkakrotnie szachować D-177-07, a następnie zmatować pana ████ po 75 ruchach. Mężczyźnie zaaplikowano preparat amnezyjny, po czym został wypuszczony.

Test: 051
Gracz Białych: ████ ███, mężczyzna, Japończyk, 50 lat. Były Narodowy Mistrz Japonii w Szachach.
Rezultat: SCP-177 miał wyjątkowo długie przerwy pomiędzy ruchami (często ponad dziesięciominutowe) i powoli poruszał bierkami. W końcu pan ███ zrezygnował, mówiąc, że szachownica była "zepsuta" i "komputerowi zbyt dużo czasu zajmowała gra". W przyszłych testach wykorzystana zostanie kontrola czasowa, aby nie doszło do powtórki z tego eksperymentu. Panu ███ zaaplikowano preparat amnezyjny, a następnie go wypuszczono.

Test: 167
Gracz Białych: Dr Calib, ekspert szachowy i głowa projektu SCP-177. Dr Calib wniósł o rozegranie partii szachów z SCP-177.
Rezultat: Mat dla SCP-177 po 154 ruchach. Dr Calib stwierdził, że był to "najlepszy mecz w szachy, jaki kiedykolwiek rozegrał" i wyraził zainteresowanie rewanżem.

Test: 200
Gracz Białych: Komputer do gry w szachy "Deep Blue".
Rezultat: SCP-177 przegrał o niewiele z Deep Blue w 50 ruchach. Od tego czasu strategia SCP-177 znacznie się poprawiła.

Test: 406
Gracz Białych: Dr Calib
Rezultat: Mat na dr. Calibie w 11 ruchach, nowy rekord dla SCP-177. Dr Calib stwierdził, że SCP-177 "musiał oszukiwać", wskazując na złe wykorzystanie ruchu en passant. Materiały pokazują, że SCP-177 grał legalnie.

Test: 529
Gracz Białych: ██████████ █████, Mistrz Świata w Szachach z roku 20██. Pana █████ poinformowano, że SCP-177 jest kontrolowany przez zaawansowany komputer do gry w szachy, wyprodukowany przez Sherman Computer Products.
Rezultat: Pan █████ przegrał z SCP-177 w 90 ruchach, stwierdzając, że "ktokolwiek zaprogramował ten komputer, był geniuszem". Po zwieńczeniu eksperymentu, panu █████ zaaplikowano preparat amnezyjny klasy A, po czym go wypuszczono.

Test:702
Gracz Białych: Komputer do gry w szachy "Rybka", zwycięzca Mistrzostw Świata Komputerów Szachowych z lat 2007-2010.
Rezultat: SCP-177 wygrał w 25 ruchach.

Test: 975
Gracz Białych: "Andersenn" - komputer do gry w szachy, wyprodukowany przez dr. Caliba, w celu pokonania SCP-177. Komputerowi umożliwiono łamanie zasad i "oszukiwanie", jeżeli będzie to konieczne. Urządzenie manipulowało białymi bierkami przy użyciu ręki robota.
Rezultat: Rozgrywka postępowała normalnie, aż do ruchu nr 63, kiedy Andersenn podjął próbę przesunięcia białej królowej po ruchu przypominającym "L" skoczka, aby osiągnąć szach. SCP-177 "uderzył" w Andersenna niewidzialną siłą o prędkości ponad ██ [km/h], co spowodowało zniszczenie kilku ważnych obwodów w komputerze.

Nowy protokół. Nie oszukiwać. Czy muszę mówić, co by się stało, gdyby to człowiek chciał tę rzecz oszukać?! - Dr Calib.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported