SCP-180
ocena: +4+x

Identyfikator podmiotu: SCP-180

Klasa podmiotu: Euclid

Specjalne Czynności Przechowawcze: Panuje zakaz wnoszenia nakryć głowy (w tym spinek do włosów i kokard) do Skrzydła Badań Relikwiarnych i na Teren Przechowawczy 76 dla wszystkich zewnętrznych pracowników ochrony. Osoby, które pogwałcą niniejszy zakaz, będą poddawane pełnym przeszukaniom fizycznym i potwierdzaniu tożsamości za pomocą DNA, zanim będą mogły przemieszczać się po Terenie 76.

SCP-180 nie może opuścić przydzielonego laboratorium badawczego. Aktualny wygląd SCP-180 należy codziennie zgłaszać Ochronie. W razie spostrzeżenia przez pracowników w odpowiadających im departamentach osoby, której nie znają, a która będzie zachowywać się lub nosić odzienie oznaczające ich przynależność do owego miejsca (jako że mogło dojść do kradzieży ich tożsamości), są zobowiązani natychmiast poinformować o tym Ochronę.

Opis: SCP-180 wygląda jak kapelusz lub dowolna, inna forma nakrycia głowy bądź akcesoriów. Osoba, która założy SCP-180 na swoją głowę, zostanie "okradziona" z tożsamości przez kapelusz. Efekt ten sprawi, że oryginalny właściciel tożsamości stanie się całkowicie nierozpoznawalny, nawet względem ludzi mocno z nim zżytych. Osoby, które obserwują podmiot pozbawiony jego tożsamości, będą w stanie jedynie ogólnikowo opisać cechy wyglądu podmiotu, np. włosy, kolor tęczówek, karnację i ubiór, lecz nie będą mogły rozpoznać tożsamości podmiotu. Gospodarze, którzy zostali okradzeni z tożsamości, nie będą w stanie przekonać innych o właściwej im tożsamości. Efekt ten trwa, dopóki SCP-180 nie wybierze nowego gospodarza.

Kiedy dojdzie już do pozyskania czyjejś tożsamości przez SCP-180, a sam obiekt zostanie nałożony na czyjąś głowę, tożsamość pierwszego podmiotu (gospodarza) zostanie przekazana drugiemu. Jest to możliwe nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt i obiektów martwych. Na przykład, ludzie byli przekonani, że psy, statuy i stoły do kawy, na które wcześniej nałożono obiekt, to gospodarze okradzeni wcześniej przez SCP-180.

Wygląd SCP-180 zmienia się wraz ze zmianą gospodarza, jednakże efekt ten jest wyłącznie wizualny. Obiekt przyjmował już formę m.in. cylindra, jarmułki, bejsbolówki, bandany, spinki do włosów, hidżabu i kasku motocyklowego. Obrazowanie za pomocą MRI i ultradźwięków 3D wykazało, że SCP-180 to w rzeczywistości jedynie znoszony fragment płótna lub materiału, który przypomina welon lub kaptur. Poprawne nałożenie SCP-180 na głowę właściwie zakrywa twarz. Badania nie były w stanie wyjaśnić, jak ani dlaczego promieniowanie (wizualne i podczerwień) jest manipulowane przez SCP-180, aby pokazywać różne obrazy.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported