SCP-1986
ocena: +7+x
tunz.jpg

Wejście do tunelu SCP-1986. Pierwsze 100 metrów było oświetlone.

Identyfikator Podmiotu: SCP-1986

Klasa Podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: Jako, że SCP-1986 jest obiektem stacjonarnym ulokowanym w mocno uczęszczanym budynku publicznym, należy utrzymywać ochronę w ukryciu, aby zapobiec przeciekowi informacji o jego istnieniu do wiadomości publicznej. Należy zatrudnić ochronę podającą się za pracowników biblioteki. Zatwierdzone zostały jedynie środki nie będące śmiertelne w skutkach.

Opis: SCP-1986 jest cylindrycznym tunelem o średnicy ok. 2 metrów, wyłożonym tomami książek. Choć całkowita długość tunelu nie jest znana, Interferometryczny Syntetyczny Radar Szczelinowy (IfSAR) wskazał głębokość min. 274 700 km albo prawie 1 sekundy świetlnej (ekspedycje potwierdziły głębokość przynajmniej 4 441 km). Wysunięto przypuszczenie, że tunel może być nieskończony.1

Tomy wyścielające tunel często przypominają znane prace, jednak zawierają istotne zmiany w zakresie stylu, postaci, fabuły i tematu. Autorzy są okazjonalnie autentyczni, choć częściej są w ogóle nieznani. Znajdują się tam prace od niecodziennych do kompletnie bezsensownych, choć przynajmniej nominalnie zrozumiałe (patrz sekcja Wydobyte Dzieła). Zarówno współczesne jak i martwe języki znajdują swoich przedstawicieli. W żadnym z przypadków nie znaleziono żadnych danych na temat publikacji. Metody datowania ustaliły, że dzieła pochodzą z okresów, z których wydają się pochodzić na podstawie użytej semantyki i języka. Nie odkryto żadnego wzoru2 dotyczącego ułożenia książek.

Ściany tunelu zbudowane są ze zwykłego wapienia. Próby przebicia ich wykazały, że tunel jest nieeuklidyczny, tj. przebicie się przez podłogę powoduje wyjście z sufitu (topologicznie,3 można porównać go do trój-torusa). Próby dotarcia do tunelu pod kątem skończyły się niepowodzeniem, jako iż tunel istnieje tylko od środka.

Dziennik Pozyskania:
SCP-1986 zostało odkryte w 1989 roku przez bibliotekarza4 w nieużywanej piwnicy La Biblioteca de la República Argentina w Buenos Aires. Personel Fundacji zaaplikował preparaty amnezyjne klasy B tym, którzy zdawali sobie sprawę z jego istnienia i zamknął piwnicę pod pozorem przeprowadzania nagłych napraw strukturalnych.

Wydobyte Dzieła:

Poniżej znajduje się lista wybranych dzieł wydobytych z SCP-1986.
W przypadku pojawienia się innych przykładów wartych uwagi należy skontaktować się z obecnym archiwistą w celu oceny i możliwego włączenia.

Tytuł: Ewangelia Ewy
Autor: brak
Język: Aramejski, circa 1100 p.n.e.-200 n.e.
Głębokość wydobycia: 75 m
Opis: Część biblijnych Apokryfów rzekomo będąca opisem życia Ewy po jej wygnaniu z Ogrodu Edenu. Ewa zostaje ukazana w szaleńczym konflikcie sama ze sobą na temat wolnej woli i grzechu pierworodnego.

Tytuł: Niematerialne Herezje
Autor: Carina Giusti
Język: Włoski, współczesny
Głębokość wydobycia: 2,318 m
Opis: Tom poezji epickiej, przypominającej styl Italo Calvino, choć pod silnym wpływem magicznego realizmu. Przedmowa przedstawia dzieło jako nagrodzone Nagrodą Nobla za Upór.

Tytuł: Północny Robak
Autor: Edgar Allan Poe
Język: Angielski, współczesny
Głębokość wydobycia: 433 m
Opis: Dotychczas nieznany zbiór krótkich utworów. Uważny badacz zauważył, że to fikcyjne dzieło było wspomniane (lecz nieopisane) w „Człowieku, który zebrał Poe” Roberta Blocha. Wszystkie utwory dotyczą skorupiaków.

Autor: Pierre de Langitaire
Język: Francuski, przejściowy
Głębokość wydobycia: 171 888 m
Opis: W stylu i treści podobne do Essais (tłum: Podejścia) Montaigne’a: zbiór wielu krótkich, subiektywnych podejść do różnych tematów zainspirowanych studiowaniem klasyków (m. in. Plutarcha), oraz anegdotalnych i autobiograficznych dygresji. Nagminnie używa czasu Future Perfect Progressive (np. „the song will have been being sung by an Angel when the fruits of love I desire will have been being consumed by me”).

Tytuł: Potrzeba Legalizacji Aborcji
Autor: brak
Język: Angielski, współczesny
Głębokość wydobycia: 28 111 m
Opis: Polemika na temat moralnych, medycznych i społecznych kosztów nielegalnej aborcji. Forsuje pogląd, iż aborcja powinna być legalna do końca czwartego trymestru.

Tytuł: Walczące Łodzie Jane, rocznik 2061
Autor: wielu
Język: Angielski, anachroniczny
Głębokość wydobycia: 889 484 m
Opis: Publikacja dotycząca zmieniających się możliwościach współczesnej marynarki wojennej, jej flocie, samolotach i systemach zbrojeń w użyciu oraz w trakcie konstrukcji. Wiele statków i systemów zbrojeń jest kompletnie nieznanych. Pisane w formie limeryku.

Tytuł: Świerszcz na sumieniu
Autor: Hawthorne Abendsen
Język: Angielski, współczesny
Głębokość wydobycia: 77 m
Opis: Nowela dotyczy równoległej rzeczywistości, w której Stany Zjednoczone wygrały II WŚ (jednak nie w sposób jednolity z naszą historią), wydaje się być napisana z perspektywy autora żyjącego w świecie, gdzie wygrali Naziści. Poszukiwania wśród dwudziestowiecznej fikcji odkryły, iż jest to dzieło wymyślone wokół fabuły prawdziwej powieści Philipa K. Dicka, „Człowiek z Wysokiego Zamku”.

Tytuł: Łono Uciętych Języków
Autor: Lisa Palladino, PhD
Język: Braille, archaiczny circa 1850 n.e.
Głębokość wydobycia: 44 m
Opis: Zbiór esejów na temat ruchu amerykańskich sufrażystek. Przeplatane dotychczas nieznaną wariacją na temat implementacji dotykowo-węchowej nazywanej potocznie potrzyj-i-powąchaj.

Tytuł: Ja, Lucyfer
Autor: Antoine Pierce
Język: Angielski, współczesny
Głębokość wydobycia: 51 200 m
Opis: Powieściowy „gniot” skupiający się wokół pożycia seksualnego kółka lesbijek i ich dzieci.

Tytuł: Leczenie Nagłej Śmierci Łóżeczkowej u Dorosłych: Podejście Diagnostyczne, szesnaste wydanie
Autor: Dr Pallas Benchko
Język: Islandzki, stary około 950 n.e.
Głębokość wydobycia: 3 303 m
Opis: Notatka: przypadłość rzeczywiście badana w Zespole Nadliczbowej Kończyny Fantomowej. Skomponowane w blankvers (nierymowany pentametr jambiczny).

Tytuł: Amulety do ochrony dziecka
Autor: brak
Język: Egipski, 8 Dynastia circa 1950 p.n.e – 1300 p.n.e
Głębokość wydobycia: 2 m
Opis: Świadectwo rozwoju religii i myśli w starożytnym Egipcie. Większość materiału pozostaje kwestią domysłu, jako że większość nie daje się przetłumaczyć. Zawiera porównanie dobrze przeżytego życia do korporacji Ford Motor.

Tytuł: Hagiografia i Reakcja Gusto-Mimiczna
Autor: Declan McManus
Język: Baskijski, współczesny
Głębokość wydobycia: 1 119 m
Opis: Libretto opery opowiadającej ciężki los grupy strażaków z Alaski, którzy utknęli w zasypanej śniegiem remizie, oszaleli z głodu i zostali zmuszeni do zjedzenia swoich dalmatyńczyków. Dialogi składają się wyłącznie z pytań retorycznych.

Tytuł: Przed Potopem, Po Upadku (lub Antediluvian, Postlapsarian)
Autor: brak
Język: Fenicki, antyczny circa 1725 p.n.e-1490 p.n.e
Głębokość wydobycia: 4 441 113 m (notatka: jest to obecnie najgłębiej wydobyty tom)
Opis: Seria przesłuchań między mitycznym Minotaurem i Sfinksem. Odpowiedzi są złożone z anagramów pytań.


Dodatkowa Lista Wydobytych Dzieł wg. Kategorii (w przybliżeniu):

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported