SCP-199
ocena: +4+x
fern.jpg

SCP-199

Identyfikator podmiotu: SCP-199

Klasa przechowawcza: Roślina

Klasa podmiotu: Euclid

Specjalne Czynności Przechowawcze: Ogród SCP-199 został zbudowany w Ośrodku 19 w celu badań oraz przechowywania podmiotu. Ogród znajduje się wewnątrz wentylowanej jednostki przechowawczej z odpowiednim do wzrostu roślin sztucznym światłem i automatycznym systemem nawadniania. Na suficie umiejscowiona jest zelektryfikowana krata zdolna do niszczenia instancji SCP-199-2. Cała komora przechowawcza ma być otoczona klatką Faraday'a by zapobiec emisji SCP-199-3.

Instancje SCP-199 lub SCP-199-2 znalezione poza przechowalnią należy zniszczyć przy pomocy ognia lub pestycydów.

Opis: SCP-199 to gatunek paproci z obrębu rodziny Hymenophyllaceae. SCP-199 jest stycznie powiązany z paprotnikami, ale jest bardziej tolerancyjny względem temperatury, wilgotności, zanieczyszczeń oraz uszkodzeń zewnętrznych. Kłącza roślin są w stanie wszczepić się oraz rosnąć na większości twardych nawierzchni. Wygląd SCP-199 jest zbliżony względem wątrobowców jednak jego liście są unikalne dla jego gatunku.

Liście SCP-199 uformują się w pęcherze w przybliżonym rozmiarze 10 cm średnicy oznaczonych jako SCP-199-2. Ostatecznie wypełnią się, wytwarzanym przez SCP-199, wodorem w gazowej formie, odłączając się od rośliny i dryfując w powietrzu. SCP-199-2 uniesie się na wysokość jednej mili n.p.m i zacznie dojrzewać. Podczas tego procesu SCP-199-2 będą emitować SCP-199-3 z początkową prędkością jednego sygnału na godzinę stale wzrastającą podczas dojrzewania SCP-199-2. Gdy SCP-199-2 dojrzeje, pęknie rozsiewając swoją zawartość.

W większości przypadków SCP-199-2 będzie pusty i jego wybuch nie przyniesie żadnych konsekwencji. Sporadycznie eksplozja SCP-199-2 uwolni nasiona, które wyrosną w nowe instancje SCP-199.

SCP-199-3 odnosi się do sygnałów radiowych produkowanych przez SCP-199-2. Wszystkie sygnały radiowe zawierają męski głos o wysokiej intonacji, mówiący w mandaryńskiej odmianie języka chińskiego, przekazujący "raporty analityczne" na podstawie obserwacji SCP-199-2 i "raporty o stanie" samych SCP-199-2. Analiza SCP-199-2 wykazała, że ani źródło głosu, ani sygnały radiowe nie istnieją jeśli większość instancji SCP-199-2 jest pusta.

SCP-199 wydaje się dobrze rozwijać w zanieczyszczonym środowisku sugerując, że jest przystosowany do wzrostu w gęsto zaludnionych terenach. Dodatkowo SCP-199 jest odporny na większość pestycydów. SCP-199 jest najczęściej widywany wewnątrz kominów, w ogrodach wielkich miast oraz wewnątrz fabryk przemysłowych.

SCP-199 został pierwotnie odkryty po zgłoszeniu mieszkańców Xi'an w Chinach obecność balono-podobnych obiektów kolidujących z hotelami oraz zakłócającymi działanie urządzeń radiowych. Źródłem SCP-199-2 okazała się być grządka obiektu umiejscowiona w obrębie centrum miasta. Od tamtej pory instancje SCP-199 zostały odkryte w wielu dużych miastach, w szczególności w Nowym Yorku, Los Angeles, San Francisco, Pekinie i Tokio.

Analiza SCP-199-3:

Dodatek: Dnia 21/09/2018 mieszkańcy Stambułu, Turcja, zgłosili obecność "chmury" złożonej z ponad 50 instancji SCP-199-2. Zanim formacja operacyjna była w stanie odpowiedzieć na wezwanie, wszystkie instancje jednocześnie pękły. Zamiast nasion SCP-199-2 uwolniły kwaśny szlam, uszkadzając infrastrukturę drogową, powodując trzy ofiary. Wprowadzono kampanię dezinformacyjną uznającą źródło SCP-199-2 za atak bioterrorystyczny.

Źródłem tego zjawiska okazała się być grządka SCP-199-2 umiejscowiona na obrzeżach Stambułu. Formacja operacyjna usiłowała zniszczyć rośliny przy pomocy ognia; jednak SCP-199 dokonał reakcji z ogniem i eksplodował toksycznym zielonym szlamem, raniąc pięciu agentów Fundacji. Po zniszczeniu grządki analiza gleby wykazała zasadzenie SCP-199 w tym miejscu cztery tygodnie wcześniej.

Nowy wariant SCP-199 został wstępnie oznaczony jako SCP-199-B. SCP-199-B został zaobserwowany m.in. w Bombaju, Lagos i Meksyku.

W pobliżu grządki w Lagos odkryto częściowo rozkładającą się, plastikową saszetkę nasion zakopaną w ziemi. Wierzch saszetki posiadał symbol przypominający oko z czerwoną tęczówką oraz zieloną substancją pokrywającą trzecią część oka. Na odwrocie saszetki znajdował się symbol bardzo przypominający logo tarczy Fundacji, ale ze strzałkami skierowanymi na zewnątrz tarczy oraz trzema pionowymi paskami zakrywającymi wewnętrzny okrąg.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported