SCP-2030
ocena: +14+x
scp2030pl.png

Manifestacja SCP-2030 na popularnej stronie strumieniowania wideo.

Laugh.jpg

Klatka z nagrania SCP-2030-1 uchwyconego przez jedną z ukrytych kamer.

Identyfikator podmiotu: SCP-2030

Klasa podmiotu: Keter

Specjalne Czynności Przechowawcze: Operowany przez Fundację bot Delta-09 ("LAUGHSTOP") musi bezustannie analizować sieć, jego stan jest sprawdzany dwa razy w tygodniu przez pracownika obsługi Poziomu 2 zaznajomionego z jego funkcjonowaniem. Bot ten przeszukuje szeroki zakres stron oferujących udostępnianie plików i strumieniowanie wideo pod kątem SCP-2030, usuwając jakiekolwiek znalezione instancje.

Znalezienie i izolacja źródła SCP-2030 są priorytetem poziomu Delta. Próby odnalezienia studia, w którym nagrywany jest SCP-2030 trwają.

Opis: SCP-2030 to zjawisko manifestujące się jako serial telewizyjny. Media, poprzez które SCP-2030 dociera do widowni, są zależne od aktualnie popularnych formatów; od roku 2014, SCP-2030 najczęściej umieszcza się w automatycznych punktach wypożyczania DVD, stronach powalających na udostępnianie plików i płatnych serwisach strumieniujących wideo na żądanie. Do 2012, SCP-2030 często pojawiał się w wypożyczalniach płyt DVD, a także kaset VHS przed 2003. Dotychczas nie znaleziono dowodów manifestacji SCP-2030 przed jego odkryciem w roku 1993; jednakże, Fundacja wie o istnieniu 38 sezonów programu, co sugeruje, że podmiot był aktywny do pewnego stopnia od 1976.

Tytuł serialu z reguły brzmi Śmiech to Zabawa, jednak odmiany tej nazwy, takie jak Śmiech to Życie lub Śmiech to Śmiech, nie należą do rzadkich. Serial nie ma ustalonej szaty graficznej opakowania; naśladuje grafiki innych serialów telewizyjnych, często wprowadzając w błąd widzów chcących obejrzeć inny program.

Serial opiera się na nagrywaniu z ukrytych kamer reakcji różnych ludzi na dziwne, niepokojące i często anomalne sytuacje. Odcinki trwają z reguły od 10 do 12 minut, zawierają wprowadzenie i segment zamykający, podsumowujący nagrania z ukrytych kamer. W żadnym znanym odcinku nie pojawiły się napisy końcowe.

SCP-2030-1 to (prawdopodobnie) dorosły mężczyzna, pełniący rolę prowadzącego serialu, wprowadza i podsumowuje wydarzenia, a także wyjawia "ofiarom", że były filmowane na potrzeby serialu telewizyjnego. SCP-2030-1 niezmiennie nosi trójelementowy garnitur koloru królewsko niebieskiego oraz czarno-białe, perforowane buty. W związku z kadrowaniem scen, SCP-2030-1 jest widziany jedynie od szyi w dół, co utrudnia identyfikację. Nazywa siebie "Laughy McLaugherson".

Osoby pojawiające się w serialu często reagują na obserwowane wydarzenia panikując lub rozpaczając, ale uspokajają się natychmiastowo w momencie pojawienia się SCP-2030-1. Dzieje się tak nawet w momencie, gdy osoby te odniosły znaczące uszkodzenia ciała lub były świadkami szczególnie traumatycznego wydarzenia. Ponadto, większość nagranych osób zdaje się wykazywać pewną znajomość SCP-2030-1, niektórzy twierdzą nawet, że są fanami serialu. Fundacja bada, czy SCP-2030 wykorzystuje swoich widzów jako źródło ofiar.

Każdy odcinek ma inny motyw, według którego wybierane są "dowcipy" przedstawione w nim. SCP-2030-1 przedstawia motyw na początku każdego epizodu w nieodkrytym dotąd studio, stojąc na żółtej scenie udekorowanej sporymi, różnokolorowymi kształtami geometrycznymi. Motywy odcinków są różnorodne, od niewinnych, takich jak "plaża", "zwierzaki" czy "cukierki", po dziwne i brutalne, jak "oszustwo pocztowe", "podpalenie" czy "terroryzm". SCP-2030-1 wygłasza podobną mowę na końcu każdego odcinka w celu zamknięcia go.

Na koniec każdego odcinka, kamera odwraca się od sceny, aby pokazać widownię w studio, która zazwyczaj składa się z osób pojawiających się w odcinku. Podczas tego fragmentu, słowa 'Nakręcone przed widownią w studio. Stworzone we współpracy z YWTGTHFT' są nałożone na nagranie. Zbadanie tożsamości ludzi pojawiających się w show wykazało, iż wszyscy zostali oficjalnie uznani za martwych lub zaginionych w roku pojawienia się ich w programie.

Dokładniejsze dochodzenia śmierci uczestników SCP-2030 ujawniły szereg zaprzeczeń i niespójności w okolicznościach śmierci. Dodatkowo, ekshumacje szczątków wyjawiły, iż ciała wszystkich nagranych uczestników są zaginione. Aktualna teoria badaczy SCP-2030 zakłada, że ofiary są porywane po wykorzystaniu ich na potrzeby serialu, a ich zniknięcie ukryte przed społeczeństwem, gdy tylko możliwe. Jednakże, nie znaleziono dotychczas konkretnych dowodów łączących śmierci tych osób z SCP-2030 poza materiałem serialu.

Poniżej znajduje się zapis typowej mowy wygłaszanej przez SCP-2030-1 podczas segmentu zamykającego jeden z odcinków:

Sezon: 32 (2008)
Motyw odcinka: Drukarki
Transkrypcja: Ha! Niezła jazda, prawda, moi drodzy? Widzieliśmy drukarki które jedzą, zjadaczy, którzy drukują i wszystko pomiędzy! Na pewno docenicie teraz swoje stare złomy w biurach, czyż nie? Nie, drukarki nie działają zawsze kiedy chcecie i ich potrzebujecie, lecz na pewno dostarczają nam wiele zabawnych sytuacji. A po to tutaj jesteśmy: zabawa. Jesteśmy tu, by was roześmiać. Mamy nadzieję że się śmialiście. Dziękujemy za wspólny śmiech. Dlatego tutaj jesteśmy, czyż nie, ludziska? Przyjdźcie pośmiać się z nami następnym razem! I pamiętajcie: ŚMIECH … TO … ZABAWA! Dobranoc! I śmiejcie się! Śmiejcie! Po prostu śmiejcie! Uwielbiamy sprawiać śmiech. Róbcie więcej śmiechu aby śmiać. Śmiejcie się z nami. Śmiejcie się z nami. (Widownia w studiu dołącza w chórze) Śmiejcie się z nami! Śmiejcie się z nami! Śmiejcie się z nami! Śmiejcie się z nami! Śmiech! Śmiech! Śmiejcie się i wpuśćcie nas!
Uwaga: Nagranie nagle zatrzymuje się, pokazując czarny ekran przez 30 sekund. Śmiech i miękkie, mokre odgłosy słyszane są w tle, nim kończy się program.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported