SCP-229
ocena: +4+x

Identyfikator podmiotu: SCP-229

Klasa podmiotu: Euclid

Specjalne Czynności Przechowawcze: Żadne urządzenie elektryczne nie może znajdować się w promieniu 30 metrów od obszaru. Każdy personel wchodzący do strefy powinien ze względu na bezpieczeństwo być ubrany w odzież ołowiową i kask. Wszystko, co zostanie zainfekowane przez SCP-229 ma być natychmiast spalone, a powstałe popioły i resztki są przechowywane i usuwane zgodnie z protokołem XJR-99.

Strefa przechowawcza obiektu składa się z wydrążonej kostki z granitu o grubości 18 [cm], z bokiem długości 8 metrów. Strefa zawiera pojedyncze drzwi i śluzę. Urządzenia w strefie nie mogą zawierać elementów elektrycznych, więc powinny być one wykonane z drewna lub kamienia.
 
Każdy organizm zainfekowany SCP-229 ma zostać natychmiast spalony. Wszelkie przedmioty lub personel opuszczający obszar muszą zostać przeskanowani i oczyszczeni przez ochronę.

Opis: SCP-229 wydaje się być masą przewodów i kabli. Wygląda na to, że są to surowe przewody miedziane, izolowany kabel Ethernet, kabel telefoniczny, przewody elektryczne i wiele innych rodzajów kabli elektrycznych. Masa przy ostatnim pomiarze wynosiła 94 [kg].

SCP-229 jest wstępnie określany jako forma życia na bazie krzemu. SCP-229 jest bardzo inwazyjnym pasożytem, ​​atakującym cokolwiek, co niesie nawet małą ilość prądu. SCP-229 będzie rosnąć o kilka [cm] co godzinę a także tworzyć złącza umożliwiające podłączenie się do źródeł zasilania elektrycznego (wtyczki do gniazdka ściennego, złącza USB itp.). SCP-229 będzie także spajać się w linie energetyczne i istniejące przewody jeśli nie będzie miał połączenia. SCP-229 wydaje się "zasilać" prądem elektrycznym.

SCP-229 wydaje się być nieaktywny, gdy nie ma źródła elektrycznego w pobliżu. Każdy prąd elektryczny wchodzący w zasięg 30 [m] od obiektu natychmiast spowoduje, że SCP-229 zacznie "rosnąć" w kierunku energii elektrycznej. Pytania dotyczące możliwej inteligencji i narządów zmysłowych SCP-229 są nadal badane.

SCP-229 wydaje się "najlepiej rosnąć" na metalach i tworzywach sztucznych, ale jest bardzo zdolny do infekowania żywej tkanki. SCP-229 na kręgowcach szybko penetruje naskórek i inne tkanki. Po przymocowaniu się zacznie otaczać kręgosłup. SCP-229 będzie wtedy rozwijał się wzdłuż torów nerwowych aż do mózgu, przyłączając się i zarażając ofiarę w ciągu kilku dni. Ten proces wydaje się być bardzo bolesny i może powodować bardzo niekorzystne zachowanie. Kiedy zarażony pacjent będzie bliski śmierci, zazwyczaj z powodu masywnego wewnętrznego krwawienia i uszkodzenia mózgu, SCP-229 wyjdzie z ciała poprzez przebicie się przez skórę i przymocowanie do pobliskich struktur a tym samym znowu rozpocznie cykl.

Uważa się, że SCP-229 zawsze występował w naszym ekosystemie, ale poziom technologiczny a tym samym dostępność energii elektrycznej był niewystarczający, aby umożliwić jego rozprzestrzenianie się. Przy obecnej częstości występowania drutów i innych urządzeń elektrycznych, wykrywanie może być bardzo trudne. Spalanie jest obecnie najlepszym sposobem na usunięcie SCP-229.

Dodatek: Obecnie eksperymenty krzyżowe między SCP-229 i SCP-217 są dopuszczalne tylko przy zatwierdzeniu przez członka rady O5.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported