SCP-346
ocena: +3+x

Identyfikator podmiotu: SCP-346

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: SCP-346 zamknięty jest wewnątrz standardowej klatki dla ptaków o wysokości co najmniej 1 [m] i szerokości 1,5 [m]. Nie wymaga się instalacji zamków ani dodatkowych środków bezpieczeństwa, gdyż SCP-346 nie jest ani silniejszy, ani mądrzejszy niż typowa papuga długoogonowa. Klatka SCP-346 zawierać musi co najmniej dwa pojemniki na wodę umieszczone na grzędach; codziennie należy dokonywać wymiany wody i karmić osobnika pięcioma bądź sześcioma średniego-rozmiaru, żywymi świerszczami. W klatce znajdować musi się również gałąź, która może posłużyć obiektowi do sadowienia się, drapania i wspinania; ponadto wymaga się także gniazda z wejściem odgórnym (do kupienia w sklepie zoologicznym), wyścielonego mchem i z zawieszonym sznurkiem, na końcu którego znajdują się jasno-kolorowe dzwoneczki (w celach rozrywkowych).

Dół klatki SCP-346 pokryty jest biodegradalną ściółką na bazie kaczanu kukurydzy, jej wymiany oraz czyszczenia pojemnika obiektu dokonuje się cotygodniowo. W czasie tych czynności SCP-346 może znajdować się na czyjejś ręce, w papierowej torbie (z wyciągniętym na zewnątrz uchwytem) albo latać po zamkniętym pomieszczeniu.

Klatka SCP-346 zabezpieczona jest w biurze dr Rights i nie może zostać stamtąd usunięta bez jej zgody. Pomimo nawyku SCP-346 polegającego na skubaniu końcówek palców i wyrywaniu włosów, SCP-346 nie stwarza żadnego zagrożenia w razie ucieczki i może zostać ponownie, łagodnie złapany za pomocą sieci lub ręki.

Opis: SCP-346 to niewielki przedstawiciel nierozpoznanej rodziny pterodaktyli. Rozmiar obiektu odpowiada wymiarom małego nietoperza, ponadto posiada delikatną strukturę kostną. Pomimo braku owłosienia na głowie, skrzydłach oraz nóżkach, większa część ciała pokryta jest ciemnym, miękkim, futropodobnym materiałem. Pochodzenie SCP-346 jest nieznane, gdyż został on zakupiony przez agenta ██████████ w małym sklepie zoologicznym w Brazylii, gdzie nazwany był "Kongo-mato".

Właściciel owego sklepu twierdzi, że nie wie, skąd pochodzi SCP-346, ponieważ zakupił on kolekcję jaj na czarnym rynku (wykluł się z nich tylko jeden SCP-346), sądząc, że są po prostu rzadkim gatunkiem papug. Niektóre z teorii wskazują na to, że większa kolonia podobnych do SCP-346 osobników może znajdować się gdzieś w Ameryce Południowej.

Testy wykazały, iż pomimo dojrzałości SCP-346, obiekt prawdopodobnie nie rozwinął swojego naturalnego rozmiaru, ponieważ cierpiał na niedożywienie i dorastał w małej, ciasnej klatce. SCP-346 to samiec nazwany przez lubiących go pracowników "Pterry".

SCP-346 zachowuje się podobnie jak ptaki i nietoperze, ponieważ największą aktywność wykazuje o świcie i o zmierzchu; energicznie wlatuje także wszędzie tam, gdzie może, insekty pozyskuje z powietrza, podłoża i gałęzi. SCP-346 ćwierka i piszczy podobnie jak ptaki i gryzonie, najaktywniej robi to w godzinach wieczornych. Niektóre osoby opisują wokalizacje SCP-346 jako ujmujące, a inne jako irytujące.

Dodatek 1: Po odkryciu SCP-1265 niektóre teorie sugerują, że gdzieś w Ameryce Południowej może istnieć duża kolonia stworzeń podobnych do SCP-346. Jednak istnienie SCP-346 sugeruje, że te rzekome kolonie (jeśli powinny istnieć) nie mają takich samych anomalnych właściwości jak SCP-1265.

Dodatek 2: Zasugerowano dalsze badania w celu określenia pochodzenia SCP-346, w nadziei, że dojdzie do znalezienia większej kolonii podobnych okazów, możliwe, że będącej wskazaniem na przetrwałych przedstawicieli pterodaktyli lub rozdarcie czasoprzestrzenne.

Zgodnie z wnioskiem dr Rights, SCP-346 powinien być trzymany z dala od SCP-529.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported