SCP-355
ocena: +4+x

Identyfikator podmiotu: SCP-355

Klasa podmiotu: Euclid

Specjalne Czynności Przechowawcze: Wszystkie osobniki SCP-355 należy przechowywać w terrarium w Ośrodku 19 o wymiarach 5 [m] × 5 [m], wysypanym glebą, którą należy codziennie nawadniać. W sekcji tej należy zminimalizować przemieszczanie się powietrza celem zapobiegania przypadkowemu wydzielaniu nasion oraz umieścić Standardową Mieszankę Atmosferyczną #14. Należy utrzymywać w pomieszczeniu słabe źródło czerwonego światła. Do pomieszczenia dostępu udziela dr Fieswell, a testy odbywają się pod jego nadzorem. Wszyscy wchodzący do przechowalni muszą być ubrani w grubowarstwowe kombinezony środowiskowe. Wejście do przechowalni musi być zabezpieczone śluzą powietrzną i systemem wentylacyjnych, które uniemożliwią przypadkowe wydzielenie nasion przez obiekt.

Opis: SCP-355 to nieznany gatunek trawy, na pierwszy rzut oka nierozróżnialny od zwyczajnej trawy, któremu po względem genetycznym najbliżej jest do taksonu mahoni. Pusty rdzeń z celulozy oraz buckminsterfullerenu przebiega pośrodku osi każdego źdźbła, nadając trawie pionowości. Każda żyłka w źdźble jest okryta podobnym rdzeniem, co sprawia, że trawa jest nadzwyczaj sztywna i z zewnątrz ostra do tego stopnia, że można nią przebijać cienkie warstwy drewna i niektóre plastiki. Główne źdźbło przeprowadza fotosyntezę, absorbując składniki odżywcze zawarte w najbliższym otoczeń bez żadnych odstępstw od norm. Korzeń sięga niespotykanie głęboko, jak na tak niewielką roślinę. Nie stwierdzono innych anormalności.

Jednakże wszystko wskazuje na to, że gatunek ten powstał w środowisku ubogim w energię, jako że szybkość zachodzenia fotosyntezy w warunkach atmosferycznych gorszych niż standardowe jest nadzwyczaj wysoka i przyspiesza cykl reprodukcyjny gatunku, wywołując szybkie tworzenie i rozsiewanie nasion trawy (cykle zachodzą co około dwa tygodnie). Hipotezę tę popiera fakt, iż obiekt jest pasywnym mięsożercą, podobnym do rosiczki czy lilii kobrzej (również żyjące w środowiskach ubogich pod względem składników odżywczych). Każda istota, która wejdzie na trawę bez odpowiednio chronionych stóp, będzie cierpiała przebicie stóp twardymi źdźbłami, reakcję na delikatny kwas, a następnie utratę płynów ustrojowych, które będą pobierane przez rdzeń rośliny. Roślina jednocześnie wysuwa ostre zadry ze źdźbeł w reakcji na nagły ucisk, co utrudnia ofierze ucieczkę; próby dokonania tego zazwyczaj skutkują oderwaniem źdźbła od korzenia, co sprawia, że wysysanie płynów ustrojowych nadal zachodzi, a przynajmniej stopa jest ciężko okaleczona. Celem kontrolowania rozwoju rośliny w przechowalni wykorzystuje się przygaszone światło, które uniemożliwią atypowy rozwój trawy; powietrze zaś jest odpowiednio nasycone składnikami odżywczymi, które są niezbędne roślinie do poprawnego rozrostu.

SCP-355 został odkryty przypadkowo, w czasie szturmowania magazynu kontrolowanego przez Rebelię Chaosu w █████████, w Albercie. Magazyn ów miał sprawiać wrażenie oddalonej od skupisk ludzkich rezydencji. W czasie szacowania strat po walce, niektóre nieobecne osoby odnaleziono na trawniku przed magazynem, przy drewnianej tabliczce z napisem: "Prosimy nie wchodzić na trawę", gdzie z ich powoli trawionych ciał wysysane były płyny ustrojowe. Granice pola pokrytego rośliną zostały określone po rozrzuceniu nań mięsa, a część trawnika została usunięta celem poddania jej badaniom. Pozostałą trawę zniszczono. W czasie tego, jak i następnych kontaktów z instalacjami Rebelii Chaosu, SCP-355 z powodzeniem niszczono poprzez otrucie tlenem, wysokotemperaturowe płomienie, kwasy antyorganiczne oraz, jeden raz — wystawienie na działalność hodowanych domowo ssaków kopytnych. SCP-355 najwyraźniej nie jest nadzwyczajnie wrażliwy na trucizny, w tym [USUNIĘTO], w formie skażonego mięsa, ulotnych herbicydów czy toksyn glebowych.

Notatka: SCP-355 nie znajdował się pośród obiektów SCP wykradzionych przez Rebelię Chaosu w czasie odłamywania się od Fundacji. Obiekt został więc pozyskany w późniejszym czasie. Jego geneza nie została poznana, aczkolwiek dokumenty pozyskane w czasie [ZMIENIONO] wskazują na to, iż obiekt ten wraz z kilkoma innymi został pozyskany przez SCP-CI-103.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported