SCP-4054
ocena: +5+x

box_art.png

Obraz 1.1: Pudełko The Seventh Door.

Identyfikator podmiotu: SCP-4054

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: Dla celów testowych utrzymywane są trzy konsole NES1 zmodyfikowane by uruchamiać SCP-4054. SCP-4054 ma być trzymany w bezpiecznej szafce. Dostęp do podmiotu jest ograniczony do personelu z Poziomem 3 lub wyższym.

Fundacyjnych agentów obserwujących pchle targi, wyprzedaże garażowe i aukcje nieruchomości pod kątem anomalnych aktywności należy powiadomić o egzystencji SCP-4054. Wszelkie kartridże NES podejrzewane o bycie kopiami SCP-4054 należy kupić w celach inspekcji.

Fundacyjny bot (I/O-SAURON) ma obserwować internetowe społeczności gamingowe pod kątem rozmów o istnieniu SCP-4054. Należy zainicjować wspólne działanie MFO My-4 ("Debuggers") i MFO Gamma-5 ("Red Herrings") z celem sprawdzenia tych rozmów i ustalenia, czy ich członkowie wiedzą o SCP-4054.

atitle.png

Obraz 1.2: Ekran tytułowy.

Należy pozyskać wszystkie kopie i podjąć działanie by zdyskredytować istnienie SCP-4054 jako oszustwo lub legendę miejską. Wszystkie zrzuty ekranu i filmy ukazujące SCP-4054 należy usunąć lub podmienić na spreparowane materiały mające utrwalać powyższą wersję wydarzeń.

Opis: SCP-4054 to The Seventh Door (Siódme Wrota), nielicencjonowana platformowo-przygodowa gra wydana na Nintendo Entertainment System w roku 1988. Zawartość każdego kartridżu znacznie wykracza poza ograniczenia pamięciowe ich czipu ROM (pamięci tylko do odczytu). Ekstrakcja PRG ROM SCP-4054 tworzy plik zbyt duży by pomieścić go na jakimkolwiek dostępnym obecnie urządzeniu.

Ze względu na ograniczoną publikację (trzy tysiące jednostek), niemożność skopiowania, ograniczoną możliwość ponownej rozgrywki i niekompletny stan, działające kopie The Seventh Door są wysoko cenione przez kolekcjonerów NES. Gra jest także warta uwagi z powodu jej unikalnej metody na ominięcie północnoamerykańskiej wersji systemu blokowania 10NES.2

screenshot1.png

Obraz 1.3: Poziom 5 (Katakumby).

W każdym kartridżu znajdują się dwa tranzystory, które funkcjonują jak falownik. Gdy jest aktywowany komponent ten wytwarza ujemnie naładowany skok napięcia, który jest w stanie tymczasowo wyłączyć wczesne wersje CIC3 konsoli, omijając klucz uwierzytelniający i pozwalając na uruchomienie nielicencjonowanych kartridżów. Późniejsze iteracje NES dodadzą serię oporników 1k wraz z diodami i urządzeniami uziemiającymi by przeciwdziałać tej technice.

Jednakże defekt w konstrukcji falownika powoduje nienaprawialne uszkodzenia pamięci SRAM4 z każdym kolejnym resetem. Powoduje to zwiększającą się liczbę glitchy, które nieuchronnie powodują, że kartridż przestaje funkcjonować.

The Seventh Door został wysłany do sprzedaży przed ukończeniem. Konsekwentnie kilka z głównych części rozgrywki różni się od tego, co jest opisane w instrukcji i na pudełku gry:

screenshot2.png

Obraz 1.4: Poziom 7 (Pogrzebane Miasto). Warto zauważyć, że kilka sprite'ów i kafelków nie ładuje się prawidłowo.

  • Protagonista nie ma dodatkowych żyć; po śmierci postęp jest tracony, a kartridż resetuje się.
  • W grze nie ma żadnych ulepszeń opisanych w instrukcji oprócz jednego (Hand of Glory (Ręka Chwały),5 który uniemożliwia potworom i platformom ruch na dziesięć sekund).
  • W grze nie ma żadnych potworów.
  • Wpadnięcie w dziurę nie zabija protagonisty. Zamiast tego protagonista będzie spadał poza ekranem a dźwięk porażki będzie się zapętlał.
  • Przepełnienia pamięci okresowo powodują, że sprite'y ładują się nieprawidłowo.
  • Więźniowie używają sprite'u protagonisty zamiast swojego.
  • Po odblokowaniu drzwi, więźniowie nie dają wskazówek odnośnie lokacji innych kluczy (okienka tekstowe są puste).
  • Protagonista umiera w prawdopodobnie losowych odstępach (zazwyczaj po chwili stania w miejscu). Ma to miejsce bez względu na to, czy gra jest wstrzymana, czy nie.
  • Dotychczas badacze odkryli kilkaset poziomów po siódmym (opisanym w instrukcji jako ostatni poziom i lokalizacja siódmego klucza). Etapy te składają się z rozległych sieci krypt, więzień, opuszczonych fabryk i pustych podziemnych miast. Dokładna liczba dodatkowych poziomów po siódmym nie została jeszcze ustalona, jednakże znacznie wykracza poza ograniczenia pamięciowe czipu ROM kartridża.
  • Na siódmym poziomie nie ma siódmego klucza.

Dodatek 4054.1: Transmisja Wideo

stream.png

Obraz 1.5: Materiał wideo z transmisji użytkownika inky49.

W roku 2004, Charles Rogers (amatorski kolekcjoner kartridżów NES) opublikował wątek na www.opening-the-seventh-door.int (nieaktywne forum internetowe poświęcone The Seventh Door) pod nazwą użytkownika 'inky49'. Zasugerował tam użycie NES Game Genie,6 by bezpośrednio zmienić wartość związaną z liczbą kluczy protagonisty do siedmiu.

Kilka dni później Pan Rogers opublikował link do transmisji wideo, gdzie próbował przejść The Seventh Door korzystając z tego exploita. W połowie jego podejścia wideo nagle się zatrzymało. Późniejsze śledztwo ustaliło, że Pan Rogers zaginął; władze podejrzewały aktywność kryminalną po tym, jak w konsoli NES Pana Rogersa znaleziono kilka paznokci zdartych z jego lewej ręki.7

Do dnia dzisiejszego SCP-4054 powiązano z 25 zaginięciami. Pozostaje to przedmiotem śledztw.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported