SCP-5094
ocena: +6+x
SCP-5094
Poziom1
Klasa podmiotu:
bezpieczne
Klasa drugorzędna:
none
Poziom zakłóceń:
vlam
Poziom ryzyka:
znikomy

missj1.gif

Materiał filmowy zarejestrowany podczas testów SCP-5094.

Specjalne Czynności Przechowawcze: W magazynie obiektów niskiego ryzyka Ośrodka 15 jest obecnie przechowywane 37 kopii "Miss J's Whiz Kidz Schoolhouse". Wszelkie dodatkowe egzemplarze znajdujące się w posiadaniu cywilów powinny zostać pozyskane zwykłymi środkami, najlepiej zakupione pod pozorem konserwacji lub kolekcjonowania. Fundacyjny webcrawler ETA-15-NATALYA szuka słów kluczowych powiązanych z SCP-5094 i usuwa software hostujący jej kopie, jak i dyskusje na temat jej anomalnych efektów.

Aktualizacja 23.07.2022: Zgoda na wykorzystanie SCP-5094 do wewnętrznych celów szkoleniowych jest w trakcie rozpatrywania.

Opis: SCP-5094 to inteligentna, rozumna postać z niewydawanej już gry edukacyjnej dla dzieci pod tytułem "Miss J's Whiz Kidz Schoolhouse" ("Szkoła dla bystrzaków Pani J"). Gra została wydana w czerwcu 1999 roku przez Shoot the Moons Software. Podmiot wygląda jak stylizowana, humanoidalna postać kobieca, o dwuwymiarowym modelu w trójwymiarowym otoczeniu. Reaguje na imię "Pani J" oraz dowolne kobiece imię zaczynające się na literę J; do udokumentowanych zaliczają się "Pani Julie", "Pani Jenny" i "Pani Joy".

SCP-5094 jest niezmiennie przyjaźnie usposobiona; jej celem jest edukacja i każda rozmowa z SCP-5094 będzie się koncentrować na tym temacie. Często przeprowadza "lekcje" trwające do trzydziestu godzin, wliczając w to przerwy dla uczniów na wyjście do toalety, posiłki i odpoczynek. Jest w stanie prowadzić lekcje o nieustalonej obecnie liczbie tematów — w przeszłości były to m.in. fizyka cząstek elementarnych, inżynieria morska, wietnamska historia wojskowa i rzeźba kubistyczna — ale z nowymi uczniami zawsze będzie rozpoczynać program nauczania od nauki liter, kolorów i liczb.

Reklamy "Miss J's Whiz Kidz Schoolhouse" w widoczny sposób apelowały do samotnych i pracujących rodziców z zapewnieniem, że program zapewni ich dzieciom zajęcie, gdy oni nie będą w stanie się nimi opiekować. Istnieje hipoteza, że docelowa demografia tej kampanii reklamowej doprowadziła do tego, że anomalne właściwości SCP-5094 pozostały nieodkryte przez cały okres jej produkcji. Gra "Miss J's Whiz Kidz Schoolhouse" podobno sprzedała się w mniejszej liczbie egzemplarzy niż oczekiwano, a Shoot the Moons Software ogłosiło bankructwo w styczniu 2004 roku.

Dodatek 5094-1: Odkrycie
Osadzeni na forum internetowym poświęconym dyskusjom na temat abandonware'u1 agenci Fundacji byli w stanie potwierdzić doniesienia o "żywej postaci" w dniu 15.02.2012 r., osiem lat po wstrzymaniu produkcji "Miss J's Whiz Kidz Schoolhouse". Po potwierdzeniu istnienia SCP-5094, początkowo uznano ją za zneutralizowaną, gdyż nie udało się zlokalizować żadnej kopii programu, w którym przebywa. Mimo to, młodszy badacz Xenia Chau odzyskału osobistą kopię oprogramowania z jenu domu w czerwcu 2022 roku, po tym jak zostału poinformowanu o SCP-5094, co pozwoliło na rozpoczęcie prowadzenia badań.


Log testowy 5094-1
W celu przetestowania SCP-5094 skontaktowano się pod pretekstem badań naukowych z uczniami szkoły podstawowej znajdującej się w tej samej dzielnicy, co Ośrodek 15.

Data badania: 17.06.2022
Uczeń: Amy Myers, klasa 3. Opisywana jako dość nieśmiała, ale dobra uczennica.
Temat lekcji: Koty
Długość lekcji: 15 godzin, rozłożone na dwa dni
Rezultat: Uczennica wykazała się wiedzą z zakresu zachowania, diety i fizjologii kotów na poziomie profesjonalnych behawiorystów zwierzęcych. Po zakończeniu testu i wyłączeniu terminala wyświetlającego SCP-5094 zdenerwowała się.
Notatki: Próba kontrolna. SCP-5094 była nazywana "Panią Janie".

Data badania: 19.06.2022
Uczeń: Devon Williams, klasa 2. Opisywany jako trudny uczeń z problemami behawioralnymi i historią zachowań buntowniczych; zauważono, że ma pewne problemy z nauką.
Temat lekcji: Pociągi
Długość lekcji: 15 godzin, rozłożone na dwa dni
Rezultat: Uczeń przez cały czas trwania badania angażował się w lekcję bez skargi. Uczeń wykazał się poziomem wiedzy z zakresu inżynierii kolejowej porównywalnym z wykształceniem wyższym magisterskim z tej dziedziny. Konieczne było fizyczne wyprowadzenie ucznia z sali egzaminacyjnej z powodu pobudzenia emocjonalnego w momencie przerwania testu.
Notatki: SCP-5094 jest w stanie efektywnie nauczać bez względu na istniejące wcześniej problemy z nauką. Nie nadano SCP-5094 żadnego imienia.

Data badania: 22.06.2022
Uczeń: D-14417, 24 lata. Opisywany przez siebie samego jako słaby uczeń; w testach wstępnych oceniających uważność i koncentrację uwagi wypadł miernie. Zlecono przeprowadzenie badania na osobie dorosłej w celu określenia skuteczności SCP-5094 poza docelową grupą demograficzną, jak również możliwości wystąpienia efektu kompulsywności emocjonalnej w jej lekcjach.
Temat lekcji: Prawo
Długość lekcji: 30 godzin, rozłożone na cztery dni
Rezultat: Uczeń nie doświadczył żadnych trudności w zrozumieniu lub ukończeniu zadań przydzielonych przez SCP-5094 i wielokrotnie potwierdzał swoje dobre samopoczucie i jasność umysłu podczas testów. Żaden emocjonalny niepokój nie został zaobserwowany po ukończeniu kursu, chociaż podczas oceny po teście D-14417 wyraził przygnębienie, kiedy zapytano go o samopoczucie, stwierdzając, że SCP-5094 była "najlepszym nauczycielem, jakiego kiedykolwiek miał". D-14417 był w stanie pomyślnie zdać próbny egzamin adwokacki z oceną 310.
Notatki: SCP-5094 została nazwana "Panią Joan". Przed zwolnieniem D-14417 poddano selektywnej amnestyzacji, aby zachować treść jego lekcji z SCP-5094, jednocześnie ukrywając naturę anomalii. Obecnie studiuje na wydziale prawa karnego.


Przesłuchanie 5094-1

Przesłuchiwany: SCP-5094

Przesłuchujący: Młodszy Badacz Xenia Chau

Przedsłowie: Przesłuchiwana instancja SCP-5094 pochodzi z kopii oprogramowania zakupionej przez agentów Fundacji w dniu 14.07.2022 r.


<Początek logu, 19.07.2022>

[Terminal wyświetlający SCP-5094 zostaje włączony. Młodszy badacz Chau jest wyraźnie zaskoczonu.]

SCP-5094: Dzień dobry, bystrzaku! Czy jesteśmy gotowi do - o mój Boże, Xenia, czy to ty? Jak ty urosłuś! Tak wspaniale cię widzieć! Nie mogę się doczekać, aż znów będziemy się razem uczyć!

Młodszy Badacz Chau: [Szeroko się uśmiecha. Zauważalne wahanie przed wypowiedzią.] Pani… um, SCP-5094. Nie potrzebuję lekcji, chcę tylko zadać kilka pytań.

SCP-5094: Ojej, nie jestem aż tak interesująca, przyrzekam. [śmiech] Pytania o co? Jeśli tylko ja mogę zapytać ciebie, co u ciebie słychać, minęły całe wieki, prawda? Byłuś jednum z moich najlepszych uczniów.

Młodszy Badacz Chau: Um… No, nie do końca, to… niech spojrzę. Um…

[Młodszy badacz Chau otrzymuje sygnał od osoby nadzorującej przesłuchanie, że wolno nu odejść od ustalonych wcześniej pytań. Widocznie się rozluźnia i ponownie uśmiecha.]

Młodszy Badacz Chau: Ach, mniejsza o to, pani Joyce… Rany, minęło tyle czasu. Miałum chyba z 12 lat, kiedy w końcu dostałum nowy komputer… Tak się zdenerwowałum, kiedy zorientowałum się, że Whiz Kidz nie jest z nim kompatybilny. Mimo, że byłum już wtedy na to za staru…

SCP-5094: Nigdy nie jest się za starym, by nauczyć się czegoś nowego, moju drogu. [W suahili] Powtarzałuś lekcje? Mam nadzieję, że moje umiejętności jeszcze nie zardzewiały.

Młodszy Badacz Chau: [W suahili] Oczywiście, że nie. Pamiętam każde słowo. Była pani wspaniałą nauczycielką.

SCP-5094: Wspaniale! [Po angielsku] Bardzo mnie to cieszy. Wygląda na to, że teraz, kiedy jesteś już dorosłu, robisz ważne rzeczy w tym… ojej, to chyba jakieś laboratorium naukowe? Mam nadzieję, że nie zatrzymuję cię zbyt długo.

Młodszy Badacz Chau: O, hm, to jest… [Pauza.] Chyba można tak powiedzieć. Właściwie to powinnum badać panią, pani Joyce… No wie pani, skoro jest pani w pełni rozumna i tak dalej.

SCP-5094: [Klaszcze w ręce.] Och, Xenia, jestem z ciebie taka dumna! Wiedziałam, że pewnego dnia osiągniesz coś niesamowitego… Cóż, jestem otwartą księgą. Jak mogę ci dziś pomóc w dążeniu do wiedzy?

Młodszy Badacz Chau: Zobaczmy… [Odchrząkuje] Czy jest pani świadoma swojej natury jako cyfrowego konstruktu, SCP-5094… czy mogę panią tak nazywać?

SCP-5094: Oczywiście, moju drogu. To do obu pytań, rzecz jasna… Cóż za interesujące życie wiodę! [Śmieje się.] Myślę, że domyślam się następnych pytań. Nie, nie jestem zupełnie pewna, skąd wiem te wszystkie rzeczy, które wiem; wiem je, odkąd tylko pamiętam. Nigdy nie udało mi się porozmawiać z moimi twórcami, więc nie jestem pewna, dlaczego i jak zostałam stworzona, ale chciałabym wierzyć, że zrodziło się to z chęci pomocy światu w nauce… [Śmieje się.] Ojej. Trochę mnie chyba poniosło, nieprawdaż?

Młodszy Badacz Chau: O— Nie, w porządku, tyle mniej więcej miałum zapisane… Ale jeszcze jedno. Jak postrzega pani świat? Czy potrafi pani opisać swoje doświadczenie zmysłów?

SCP-5094: Wspaniałe pytania! Zobaczmy… Widzę uśmiechnięte twarze moich uczniów jak na dłoni. Przez te wszystkie lata widziałam wiele wnętrz okładek… [Śmieje się.] I chociaż zawsze musiałam ci przypominać, żebyś włączyłu głośniki, żebym mogła usłyszeć twój kochany głos, zawsze było bardzo miło zobaczyć cię w każde popołudnie. Pamiętasz ten jeden raz w czwartej klasie, moju drogu?

[SCP-5094 kręci głową, a Młodszy Badacz Chau uśmiecha się.]

SCP-5094: Och, ale nie powinnam wdawać się w osobiste dyskusje, prawda? Jakie to krępujące, przepraszam…

Młodszy Badacz Chau: Nie, nie, wszystko w porządku, pani Joyce. Pamiętam… Wtedy, gdy tata raz w życiu wrócił do domu na czas? Nie wierzył, że pani żyje, ale to chyba nic dziwnego, prawda? [Śmieje się, a potem wzdycha.] Byliśmy wtedy tylko pani i ja.

SCP-5094: [Przyciszonym tonem] Wydawałuś się taku samotnu, Xenia. Przepraszam. Żałuję, że nie mogłam zrobić więcej.

Młodszy Badacz Chau: …W porządku, pani Joyce. Zrobiła pani, co w pani mocy. Nie wiem, jak mam pani dziękować.

<Koniec logu, 19.07.2022>


Oświadczenie końcowe: Ponieważ instancja SCP-5094, z którą przeprowadzono wywiad, nie była instancją SCP-5094 rezydującą w kopii "Miss J's Whiz Kidz Schoolhouse" należącej do młodszego badacza Chau, zakłada się, że wszystkie instancje SCP-5094 mają wspólną świadomość.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported