Identyfikator podmiotu: SCP-826
Klasa podmiotu: Bezpieczne
Specjalne Czynności Przechowawcze: SCP-826 musi być przechowywany w sejfie o wymiarach 25 cm x 25 cm, wyposażonym w panel do wprowadzania kodu zabezpieczającego. Kod do zamka będzie udostępniany tylko pracownikom 2 poziomu upoważnienia i będzie zmieniany co tydzień.
Opis: SCP-826 to zestaw dwóch podpórek do książek, o wymiarach 20 cm x 15 cm, odlanych na kształt dwóch, spoglądających w przeciwne strony, smoczych pysków. Próbki zdrapane z powierzchni obiektu pozwoliły na ustalenie jego składu w postaci: 99% Sn, 0.5% Cu, 0.3% Sb i 0.2% Pb, czyli cyny wysokiej jakości. Nie wiadomo jednak, czy SCP-826 jest w całości wykonany z cyny, czy cyna jest tylko pokryciem innej substancji, której SCP-826 zawdzięcza swoje właściwości.
Kiedy podmiot umieści książkę między SCP-826, tak aby dotykała ona obu elementów, po czym opuści pokój, SCP-826 natychmiastowo zamieni wnętrze pomieszczenia w którym się znajduje (jako pomieszczenie definiujemy zamknięty obszar) w scenerię z użytej książki. Jakakolwiek próba wejścia do takiego pomieszczenia będzie skutkowała wejściem do losowej lokacji z książki. W czasie tego przekształcenia, SCP-826 wraz z książką, przeniosą się do innej scenerii, preferując miejsca w których zwykle książki się znajdują (uczelnie, biblioteki, itd.). Aby przerwać działanie obiektu, podmiot musi znaleźć i usunąć książkę z SCP-826, po czym opuścić pomieszczenie w którym tego dokonał. Podmiot znajdzie się wtedy na zewnątrz pierwotnego pomieszczenia w którym SCP-826 dokonał transformacji, które wróci do naturalnej postaci.
Dodatkowo, podmiot znajdzie się w losowym przedziale czasowym z osi fabularnej książki, począwszy od samego początku do jej końca. Jeżeli podmiot nie odnajdzie SCP-826 w scenerii przed "zakończeniem" historii, SCP-826 "zresetuje" scenerię, rozpoczynając fabułę od nowa. Podmiot zostanie wtedy "wcielony" do książki jako jedna z postaci, co wiąże się z utraceniem wszelkich wspomnień z poprzedniego życia poza SCP-826.
Badacze zajmujący się obiektem proszeni są o katalogowanie wyników w Dzienniku Eksperymentów 826