SCP-PL-227
ocena: +9+x

Identyfikator podmiotu: SCP-PL-227

Klasa podmiotu: Ticonderoga

Poziom zagrożenia: Niebieski

Specjalne Czynności Przechowawcze: Jakiekolwiek zabezpieczenie obiektu jest niemożliwe ze względu na nietrwałą naturę SCP-PL-227. Stosowane czynności opierają się na tworzeniu prowizorycznych stanowisk badawczych w lokalizacjach bytowania obiektu, działających pod przykrywką działalności mykologicznej za zgodą lokalnych władz i organów terenów chronionych.

Grzyb.jpg

SCP-PL-227

Opis: SCP-PL-227 jest grzybem przypominającym przedstawicieli rodziny Sarcoscyphaceae (Czarkowate). W porównaniu do nieanomalnych osobników czarkowatych SCP-PL-227 bytuje wyłącznie na podłożu skalistym, ubogim bądź wręcz nieposiadającym jakichkolwiek substancji odżywczych mogących posłużyć grzybowi do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania. Ze względu na charakterystykę występowania SCP-PL-227 niewiele wiadomo na temat biologii, cyklu życiowego i rozmnażania organizmu. Występowanie grzyba zostało określone mianem niezwykle rzadkiego, na co wpływ ma nie tylko wyraźne występowanie jego stanowisk na wysokościach powyżej 1800 metrów n.p.m. i wyłącznie w paśmie Tatrzańskim, ale również tworzenie owocników jedynie podczas bardzo krótkiego okresu, jakim jest noc przesilenia letniego na półkuli północnej.

Na kilka godzin przed wymienionym wyżej zdarzeniem astronomicznym, SCP-PL-227 na swoim stanowisku bytowania wytworzy zawsze dokładnie jeden owocnik, który dojrzewa do momentu zapadnięcia zmroku i pozostaje w niezmienionym stanie aż do świtu następnego dnia, gdy zarówno sporokarp, jak i całość grzybni ulegają obumarciu i rozkładowi. Obserwacja tego procesu pozwoliła ustalić, iż plecha grzybni zdaje się bytować płytko pod powierzchnią skały, zajmując wytwarzane w niej kanaliki.

Sam owocnik SCP-PL-227 pod względem aparycji charakterystycznej dla czarkowatych wyjątkowo wyróżnia się jaskrawo żółtą barwą, określaną przez niektóre osoby jako niemal złotą, wzrokowo i estetycznie podbijaną przez występującą silną bioluminescencję, która pozwala na zlokalizowanie grzyba w występującej porze nocnej.

Zaobserwowano, iż przebywanie w okolicy SCP-PL-227 powoduje występowanie negatywnego zjawiska, zwiększającego swoją siłę wraz ze zbliżaniem się do obiektu — opisywane jest ono jako odczucie paranoi potęgowanej wrażeniem bycia obserwowanym przez nieokreślone byty bądź istoty, które znajdują się w ukryciu wobec danej osoby i podchodzą na coraz mniejszą odległość w miarę zbliżania się do SCP-PL-227. Odbiór tego zjawiska wydaje się zależeć od kondycji psychicznej konkretnych ludzi i w rzadkich przypadkach może wywoływać bezpodstawne uczucie złości i agresji, zwłaszcza gdy w pobliżu znajduje się inna osoba. Podłoże manifestacji fenomenu nie zostało dotąd ustalone ani w żaden sposób rozpoznane, jednakże sugeruje się możliwe występowanie zagrożenia poznawczego, jakiego źródłem jest sam owocnik SCP-PL-227, gdyż po jego zerwaniu wszystkie negatywne odczucia natychmiast znikają. Nie wykluczone, iż zjawisko to jest swego rodzaju anomalnym mechanizmem obronnym SCP-PL-227, mających odstraszyć potencjalne szkodniki, w tym ludzi, aby umożliwić wysyp zarodników pozwalający na utrzymanie rzadkiej egzystencji gatunku.

Zerwany owocnik SCP-PL-227 zachowuje swoje właściwości bioluminescencyjne przez kilka godzin, po których zanika. Jeżeli do tego momentu zostanie on skonsumowany, wywoła reakcję na psychikę danej osoby (określanej jako SCP-PL-227-1), powodując zwiększenie odczuwanego szczęścia i występowanie mało inwazyjnych, bardzo specyficznych halucynacji, których obserwacja zdaje się stanowić wskazówkę dla 227-1 dotyczącą osiągnięcia sukcesów w życiu osobistym. Sposób, w jaki zostaną one zrealizowane, wydaje się zależeć ściśle od interpretacji obserwowanych halucynacji i mogą nie przynieść każdorazowo pożądanego skutku. Co interesujące, efekt anomalny spożycia SCP-PL-227 zanika natychmiastowo w momencie, w którym 227-1 wykorzysta halucynacje na korzyść innej osoby. Z powodu niewystarczającej praktycznie ilości owocników pozyskiwanych przez Fundację nie wiadomo, czy efekt może zostać powtórzony.

Ze względu na charakterystykę występowania SCP-PL-227 i jego cykl życiowy Fundacja nie przeprowadziła skutecznych prób kultywacji grzyba w warunkach kontrolowanych i polega wyłącznie na osobnikach znajdowanych w stanie naturalnym. Poszukiwaniu stanowisk towarzyszy monitorowanie ruchu członków Polskiego Związku Grzybiarstwa Anomalnego w krótkim okresie poprzedzającym wystąpienie przesilenia letniego, dzięki czemu skutecznie udało się zlokalizować kilka stanowisk SCP-PL-227. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż nigdy nie odnaleziono więcej niż jednego stanowiska grzyba podczas wskazanego zdarzenia.

Dodatek #1: Ulotka informacyjna Polskiego Związku Grzybiarzy Anomalnych dotycząca SCP-PL-227.

Dodatek #2: Incydent z udziałem osoby trzeciej.

21 czerwca 2023 roku doszło do incydentu podczas akcji poszukiwawczej stanowiska obiektu SCP-PL-227. Agent Ryszard Wiertel, będąc przeszkolonym z zakresu prowadzenia badań mykologicznych został przydzielony do grupy mającej udać się w drogę za zidentyfikowanymi członkami PZGA, jednoznacznie poszukujących stanowisk SCP-PL-227. Ze względu na charakter misji każdy agent pełnił swoje zadanie osobno, pozostając w kontakcie z pozostałymi członkami wyprawy. Agent Wiertel około północy stwierdził pozytywne zakończenie poszukiwań przez obserwowany cel, a następnie zgodnie z przyjętą procedurą zachowawczą wkroczył do czynności przejęcia obiektu, wcześniej powiadamiając resztę grupy o znalezisku i podając swoje współrzędne. Śledzony mężczyzna został potem zidentyfikowany jako Marek Fijałkowski, członek PZGA ze stosunkowo krótkim stażem. Poniżej znajduje się log nagrania wykonanego przez agenta za pomocą umieszczonej na jego czole kamery noktowizyjnej.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported