SCP-PL-360

ocena: +11+x

Identyfikator podmiotu: SCP-PL-360

Klasa podmiotu: Bezpieczne

Specjalne Czynności Przechowawcze: Każde istniejące nagrania instancji SCP-PL-360 powinny być poddawane obróbce usuwającej z nich efekt anomalny. Nuty do utworów mogą być rozpowszechniane jedynie w formie delikatnie zmienionej.

Opis: SCP-PL-360 odnosi się do utworów Beli Bartóka1 skomponowanych po roku 1939. Podczas słuchania któregokolwiek z nich, osoby odczuwają nienaturalnie silny lęk bez żadnej zauważalnej przyczyny, a po odsłuchaniu u słuchacza zwiększa się otwartość na doświadczenia. Podobny fenomen został zaobserwowany w późnych utworach Zoltána Kodályego.2

Bart%C3%B3k_B%C3%A9la_1927.jpg

Bela Bartók

Dodatek 1: Po analizie całej twórczości Beli Bartóka, badacze z Departamentu Muzykologii odkryli w niej motywy pojawiające się często w muzyce gatunków oraz ras anomalnych, co może sugerować jego powiązanie z nimi lub nawet przynależność.

"Charakterystyczne dla Esterberskiej populacji Homo sapiens sidhe jest stosowanie palindromów muzycznych — w siedmiu z piętnastu wybranych, często wykonywanych, utworów ludowych, pojawiają się melodie lustrzane."

Dr Dobromir Antosz, "Tradycje muzyczne Homo sapiens sidhe", fragment.

Ze względu na to odkrycie, poprowadzone muszą zostać głębsze badania na temat życia kompozytora.

Dodatek 2: W ramach badań członkowie Departamentu Muzykologii przeszukali SCP-4009, w celu obserwowania z bliska zachowań kompozytora oraz możliwego jego przesłuchania.

Dr Antosz: Mariusz, nie uwierzysz. My się komunikujemy z wymiarem muzyki, tylko po to żeby okazało się że nie ma Bartóka w 4009.

Dr Tobala: Jak to nie ma?

Dr Antosz: No po prostu. Nie ma.

Dr Tobala: Zniknął?

Dr Antosz: Nie. Wygląda tak, jakby nigdy go tutaj nie było.

Dr Tobala: Hm. Dziwne… Niech zgadnę, Kodályego też nie widać?

Dr Antosz: No właśnie to jest tu najdziwniejsze. Widać, i to bardzo wyraźnie. Nie mam pojęcia, co z tego wyciągnąć. Że obie anomalie nie są ze sobą powiązane?

Dr Tobala: Może są, może nie są. To akurat tak ważne nie jest. Mnie bardziej ciekawi to, dlaczego go nie ma.

Dr Antosz: Masz już jakiś pomysł?

Dr Tobala: Może jego nie może tam być. Skoro w 4009 mamy martwych, ludzkich kompozytorów, może okaże się, że dalej żyje, czy coś podobnego.

Dr Antosz: …A może nie był człowiekiem.

Dr Tobala: O kurwa.

Dodatek 3: Po odkryciu nieobecności kompozytora w SCP-4009, badania na temat SCP-PL-360 zwiększyły się w skali. Podczas nich odkryto, że powszechnie dostępne źródła pierwotne dotyczące życia Beli Bartóka zostały edytowane, a wszystkie nawiązania do jego anomalnej natury usunięte. Poniżej znajdują się oryginalne fragmenty listów oraz notatek przed zastosowaniem cenzury.

Jakiekolwiek nowe odkrycia dotyczące SCP-PL-360 oraz jego historii mają być przekazywane Dr. Dobromirowi Antoszowi.

Coraz mniej zadowala mnie pobyt wśród ludzi. Ich zachowania początkowo wydawały się prawie tak fascynujące jak ich formy ekspresji muzycznej, jednak powoli dociera do mnie, że mogłoby być lepiej.

Obelgi rzucane w moją stronę dalej bolą, choć Zoltán stara się jak może, aby załagodzić dyskomfort. Stoi w mojej obronie za każdym razem, kiedy napastnik motywowany nienawiścią rzuca mi coś pod nogi, lub gdy rywal w dziedzinie sztuki anomalnej próbuje zepchnąć mój fonograf ze stołka. Choć mnie to zadowala, bardziej szczęśliwy byłbym gdyby ciepłe słowa nie działały tylko na rany emocjonalne. Z każdym dniem staję się słabszy.

Mogłem bardziej się przygotować. Choć o tym teoretycznie wiedziałem, ilość żelaza w ludzkich siedliskach jest zdumiewająca. Nie pomyślałem, że aż tak odbije się to na moim zdrowiu.

Brak szacunku do mojej osoby, problemy zdrowotne, a teraz jeszcze dochodzi do tego wojna…

Jakoś to przeżyję. Zoltán ukrywał mnie przed każdym, kto wolałby żebym nie żył, przed wojną też mnie uchroni.

Wybieram się do Ameryki. Mawiają, że jest tam bezpieczniej dla takich jak ja. Zoltán pomógł mi się spakować, wyruszam jutro. Życzcie mi szczęścia, będę potrzebował go wiele.

Dodatek 4: Znaleziony przez członków Departamentu Muzykologii wycinek z gazety dotyczącej świata anomalnego The Multiverse World.

ESTERBERSKI KSENOMUZYKOLOG BELA BARTÓK POSTRZELONY W ZBRODNI NIENAWIŚCI

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported