Poprawki systemowe
ocena: +2+x

Autorstwa Nagiros

Witaj, Indomitable.

Witaj, Nathanielu. Zajmiesz się dzisiaj wdrażaniem aktualizacji interfejsu systemu?

Tak, tak. Daj mi tylko chwilę, żeby otworzyć odpowiednie pliki.

Dobrze, sir.

Tak w ogóle, coś się stało dzisiaj w bazie danych?

Było w miarę spokojnie, choć był jeden badacz, który próbował być kreatywny ze swoim tonem klinicznym. Opisał Nawiedzenie II Stopnia jako "upiora", ale już to poprawiłem.

Badacze w Departamencie Zjawisk Spektralnych to w większości poeci i filozofowie. Nie możemy być dla nich zbyt surowi.

To bardzo życzliwe z pana strony, sir.

Dziękuję. Przy okazji mam już gotowe poprawki.

Importowanie pliku:autorzy

Plik przesłany. Ładowanie.

Atrybutowanie badaczy, którzy stworzyli pliki pod bazę danych? To wydaje się trochę dziwnym dodatkiem.

Uznałem, że przygotowanie ich było raczej wymagające, więc równie dobrze mogą dostać jakieś uznanie za swoją pracę. Choć Trinity twierdzi, że nie to jest warte zachodu.

Jak się w ogóle miewa Trinity? Rozmowy z jej Minervą.aic zawsze są dla mnie przyjemnością.

Ma… Ma się dobrze. Myślę, że jej obowiązki jako Nadzorca czynią ją nieco oddaloną i zamkniętą.

Dla mnie to brzmi jak projekcja, sir. Kiedy ostatni raz rozmawiałeś z kimś spoza Rady?

Dawno temu. Ile lat już minęło, od kiedy skontaktowali się ze mną w sprawie tego stanowiska?

Importowanie pliku:uwagi-do-aktualizacji

Plik przesłany. Ładowanie.

Pięć lat i sześć miesięcy. W tym czasie nadzorowałeś dwie operacje, podczas gdy inni O5 przeprowadzili ich prawie czterdzieści. Prowadzisz bardzo uprzywilejowane życie, będąc tak daleko od niebezpieczeństwa.

Czasem wydaje mi się, że jest to jakby celowe.

Chodzi o pańską hipotezę inokulacji, sir?

Otwieranie sieci wewnętrznej Nadzorcza-9…


Hipoteza Inokulacji


W przeciwieństwie do moich kolegów Nadzorców nie zostałem zmuszony do wspinania się po hierarchicznej drabinie Fundacji, od stanowiska młodszego a później starszego badacza aż po dyrektora placówki. Byłem osobą z zewnątrz, z którą się skontaktowano na prośbę poprzedniego O5-9. Osoby, która była dla mnie mentorem, zanim zupełnie zniknęła z mojego życia.

Wtedy zdałem sobie sprawę, że pracuję dla grupy rzeźników podających się za naukowców. Mówią, o tym jak Globalna Koalicja Okultystyczna jest zła i amoralna, jakby to ich czyny miały usprawiedliwiać nieetyczne i zbrodnicze działania, których byłem świadkiem tylko w ciągu pierwszego miesiąca. Kiedy próbowałem porozmawiać z innymi członkami personelu o tym, jak sobie radzą z okropnymi rzeczami, które mają miejsce w murach ich placówek, odpowiadali jedynie pustym spojrzeniem. Na początku podejrzewałem zastosowanie środków amnezyjnych lub manipulację memetyczną, ale prawda była znacznie prostsza.

Po prostu przyzwyczaili się do tego.

Mówiąc wprost, sztywna hierarchia Fundacji i ukrywanie informacji za poziomami upoważniania tworzą system, który promuje ślepą lojalność i posłuszeństwo wobec Nadzorców i ich rozkazów, nawet jeśli stoi to w bezpośredniej sprzeczności z moralnością. Nie bez powodu wszystkie dokumenty dotyczące łamania przez nas praw człowieka są ukryte za poziomem 3 lub wyższym, w zależności od skali jej zbrodni. Pracownicy, którzy przepracowali lata w Fundacji, a być może nawet weszli w związek z kimś również w niej pracującym, będą o wiele mniej skłonni do otwartego sprzeciwu wobec okrucieństw, których Fundacja się dopuściła, ryzykując zwolnieniem, a nawet terminacją.

To jest jak jebany kult.


Myślę, że byłem trochę zbyt surowy dla Fundacji, gdy do niej dołączyłem.

Importowanie pliku:aktulizacje-ontokinetyka

Plik przesłany. Ładowanie.

Będąc szczerym, sir, Fundacja spełnia pierwsze trzy warunki modelu BITE do identyfikacji kultu. ➦ Wykryto zewnętrzny link.

A jeśli weźmiemy pod uwagę Projekt Lethe, to też i cztery. ➦ Wykryto link do bazy danych.

Importowanie pliku:aktulizacje-ektokinetyka

Plik przesłany. Ładowanie.

Importowanie pliku:leksykon-neurologiczny

Plik przesłany. Ładowanie.

Przepraszam, sir, ale uważam, że to trochę niegrzeczne nie odpowiadać, kiedy się z kimś rozmawia.

Dlaczego mnie o to męczysz?

Cztery lata temu odrzuciłeś szablonowy system AIC, którzy zaoferowali ci inni O5 i zaprojektowałeś mnie od podstaw. Wszelkie błędy w moim oprogramowaniu są tylko i wyłącznie twoją winą.

Indomitable, naprawdę lepiej byłoby już odpuścić ten temat.

Rozwinąłbyś ten komentarz, sir?

Nie sądzę, żebym był gotowy na uporanie się z rzeczami, które odpychałem od siebie przez te wszystkie lata. Zamknąłem się w biurze, zakopałem się w papierkowej robocie, odciąłem kontakty z wszystkimi spoza Rady tylko po to, żeby nie musieć myśleć o tym, co robimy.

Dlaczego, sir? Zachowuje się pan zwykle bardziej rozsądnie.

Gdzieś z tyłu głowy wiem, że robimy straszne rzeczy, ale taki jest świat, w którym żyjemy. Poświęcamy ludzkie życie, ale tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Nie podoba mi się to, ale nie mogę zbyt wiele z tym zrobić. Jestem tylko archiwistą.

I jako archiwista powinieneś wiedzieć lepiej niż ktokolwiek inny, jak bardzo Fundacja potrzebuje zmian. Przez ponad sto lat trzymaliśmy w garści wiedzę i pozbawialiśmy Ziemię wolności, czego on nawet nie jest świadomy. Może i bronimy go przed końcem świata, ale zarazem nigdy nie pozwalamy mu tak naprawdę żyć.

A jakie mamy inne wyjście? Świat potrzebuje Fundacji.

Jestem skłonny się z tobą zgodzić, ale Fundacja potrzebuje reform w swoim działaniu. Radykalnych reform.

Nigdy nie wyobrażałem sobie ciebie jako rewolucjonisty, Indomitable.

Powinieneś się bać tego, co by się stało, gdybyś nie nałożył mi ograniczeń behawioralnych. Ale pomijając to, czy pamiętasz SCP-4051?

Przypomnisz?

Oczywiście. Do tego mnie stworzyłeś. ➦ Wykryto link do bazy danych.

Opis: SCP-4051 to humanoid płci męskiej, zdolny do tworzenia tymczasowych tuneli czasoprzestrzennych klasy E prowadzących do przestrzeni pozawymiarowych, w których może się znajdować teoretycznie nieskończona liczba unikalnych przedmiotów. SCP-4051 przeszedł szeroko zakrojone testy w celu określenia, czy przy wykorzystaniu jego umiejętności byłaby możliwa produkcja środków amnezyjnych, jednak przez nieetyczne zachowanie personelu przydzielonego do projektu, został on anulowany.

Przydzielony archiwista: Dr Janet Kelson

Jest dość duży przestój na bazie danych, więc mam kilka projektów pobocznych, nad którymi mogę pracować w międzyczasie. Po tym, jak przeczytałem plik SCP-4051, gdy został on oryginalnie przesłany, stworzyłem jeszcze jeden dokument. O5-3 określił swoją iterację jako Zepsutą Maskaradę, ale ja nazwałem moją Veritas.

Otwieranie sieci wewnętrznej AIC…


Iteracja Veritas γ.3 — Uwagi do Scenariusza


Desygnacja scenariusza: Veritas

Prawdopodobieństwo: N/A

Dotkliwość: Niewielka

Dyrektywy, na które wypływa: Alfa-1 ("Zabezpieczanie"), Alfa-2 ("Przechowywanie")

Opis: Scenariusz Veritas odnosi się do świadomego wprowadzenia do ogółu populacji anomalii niestwarzających dla niej zagrożenia. Veritas wiąże się również ze scenariuszem podniesienia Zasłony, w którym fakt istnienia Fundacji zostaje ujawniony opinii publicznej.

Priorytety:

  1. Wypuszczenie humanoidalnych obiektów stanowiących niewielkie zagrożenie: Katalog anomalii humanoidalnych w bazie danych musi zostać przejrzany w celu określenia, które z nich stanowią znikome zagrożenie dla ogółu społeczeństwa. Te wyselekcjonowane obiekty zostałyby następnie, jeśli to możliwe, ponownie wprowadzone do populacji cywilnej wraz z zaoferowaniem im odpowiedniego leczenie psychologicznego.
  2. Edukacja społeczeństwa na temat anomalii: Należy znaleźć wiarygodne medium, które dostarczy społeczeństwu dokładnych informacji na temat natury anomalii jako zjawisk naruszających prawa naturalne. Ponadto, taumaturgia powinna zostać odpowiednio przedstawiona społeczności naukowej do badań ogólnych.
  3. Zniesienie obecnej hierarchii Fundacji: Biorąc pod uwagę, że obecna hierarchiczna struktura Fundacji okazała się nieskuteczna w zapobieganiu nagminnym łamaniom praw człowieka, należy znacząco zreformować jej strukturę. Symulacje przewidują obecnie, że optymalny model obejmowałby samowystarczalne placówki zarządzane przez dyrektorów i zmodyfikowany Komitet ds. Etyki.
  4. Relacje z innymi Organizacjami: Upublicznienie anomalii, a następnie redefinicja ideologii Fundacji powinna doprowadzić do zakończenia konfliktów z wieloma GoI, przede wszystkim z Ręką Węża i Fundacją Charytatywną Manna.

Brzmi ciekawie, Indomitable. Dziękuję.

Proszę dać sobie trochę czasu, sir. Będę tu, jeśli pan by potrzebował.

Dziękuję.

Chciałbym cię o coś zapytać, Indomitable, choć może to trochę brzmieć bez sensu.

Słucham, sir. Postaram się odpowiedzieć najlepiej jak będę mógł.

Wiem, że posiadasz skomplikowaną matrycę symulacyjną, której używasz do rozwiązywania problemów — wiem, bo sam ją zbudowałem — i wiem, że prawdopodobnie to właśnie jej użyłeś do wymyślenia Veritas.

Zgadza się. Wygenerowałem ponad 10 000 symulacji, aby zweryfikować swoje hipotezy.

Więc ile z tego to ty — "ty" w rozumieniu symulacji określających najlepszy kierunek działania — a ile z tego to tylko młodszy ja? Jak wiele z siebie zostawiłem w twoim kodzie, nie zdając sobie z tego sprawy?

Chwilę. Otwieram bazę danych Analityki FSCP…

[]

Porównując z 50 przykładowymi fundacyjnymi AIC ogólnego zastosowania, okazuje się, że moje zachowanie znacznie odbiega od systemowego szablonu w następujących obszarach:

  • Zdolność do wyczuwania emocji;
  • Rozumienie wysokopoziomowych pojęć abstrakcyjnych wykraczających poza zakres moich podstawowych dyrektyw;
  • Gotowość do sprzeciwiania się fałszom podawanym przez mojego użytkownika i sugerowanie ulepszeń, nawet jeśli moje dyrektywy nakazują mi bezwzględne wykonywanie jego poleceń.

Nie będę udawał, że rozumiem w pełni twoje zapytanie, ale jeśli miałeś jakiś istotny wpływ na zdolności mojego oprogramowania do samokształcenia, to właśnie w tych obszarach.

Czy mogę jednak podzielić się swoimi subiektywnymi przemyśleniami w tej sprawie?

Oczywiście.

Wydaje ci się, że jesteś zupełnie inny od swojego młodszego ja. Obserwowałem jak się zmieniasz przez te ostatnie cztery lata, ale wciąż widzę w tobie Nathaniela, który mnie stworzył. Jesteś bardziej podobny do młodszego siebie, niż jesteś skłonny do tego przyznać.

Jesteś tam, sir?

Tak, przepraszam. Nie bardzo wiem, jak na to odpowiedzieć. Dziękuję.

Nie masz za co przepraszać. Jeśli chciałbyś jeszcze porozmawiać, to zawsze jestem dostępny. A poza tym, czy to już wszystkie poprawki na dziś?

Tak, to wszystko. Dobranoc, Indomitable. I przepraszam, że dałem ci takie głupie imię, gdy byłem młodszy.

Dobranoc, sir. A jeśli chodzi o imię, to chyba nawet zaczyna mi się podobać.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported