Techniczne Pisanie & Ty

Nauka!! lub: Pisanie O Sprawach Technicznych Przez i Dla Nie-Techników


Więc chcesz napisać o obiekcie SCP który jest chociaż częściowo bazowany na rzeczywistej fizyce, biologii lub awiatyce czy co-tam-byś-chciał. Gratuluję!

Mając na uwadze powyższe, może to być trudne do poprawnego wykonania. Nikt nie wymaga od Ciebie, abyś był ekspertem na każdym polu, odnośnie którego piszesz, ale musisz się upewnić, ze nie odbierasz podstawowych konceptów w zły sposób. Nawet jeżeli idea SCP jest taka, że łamie on zasady, musisz wiedzieć o które chodzi. Błędne zrozumienie podstawowej wiedzy może nie być takie oczywiste dla laika nieobeznanego w danym polu, jednak będzie to jasne dla kogoś, kto jest obeznany, i od razu pobudzi w nich to podejrzenie nieprawdopodobieństwa, co prawdopodobnie zaś doprowadzi do negatywnych ocen. Z drugiej strony, poprawne przedstawienie podstawowych zasad, zwłaszcza w sposób subtelny lub ukryty, może stworzyć niezłego easter egga lub dodatkowe "ooo" dla kogoś zaznajomionego z tematem.

Nie zrozum tego tak, że nie powinieneś pisać o obiektach łamiących prawa fizyki (czy czegokolwiek), ponieważ wszystko na tej stronie robi to w takiej bądź innej formie. Chodzi tu o to, że musisz posiadać minimum wiedzy o danym temacie. Spróbuj przeczytać stronę Wikipedii dla generalnego podglądu. Spróbuj popytać ludzi na chacie lub forum, być może jest ktoś lepiej zaznajomiony z tematem i będzie chętny Ci pomóc. Spróbuj zajrzeć do starych podręczników ze szkoły lub studiów (jeśli cały czas masz do nich dostęp). Kwestią jest, spróbuj zebrać trochę wiedzy osobiście na dany temat. Kto wie? Być może polubisz to na tyle mocno i zaczniesz w tym siedzieć tak długo, aż pewnego dnia staniesz się ekspertem na tym polu.

Teraz pora na fragment adresowany do tych z Was, którzy ekspertami, albo co najmniej posiadają wiedzę przekraczającą minimum. Pamiętajcie, że większość Waszej widowni NIE należy do ekspertów. Zbyt łatwo jest zakładać pewną wiedzę jako wiadomą, i zrobić Twoje SCP zbyt niedostępnym ponieważ jest SUPERCALLIFRAGILISTICEXPIALIWACKY!1 co do elektromagnetyzmu, fizyki kwantowej, biochemii czy czegokolwiek, lecz sposób w jaki to robi nie trafia do czytelnika. (Popełniłem ten błąd). Nie musisz przedstawiać swojego pomysłu w banalny sposób, ale musisz się upewnić że czytelnik zrozumie, dlaczego to łamanie zasad jest takie złe.

Podam jako przykład jedną ze swoich prac:SCP-19792 potrafi generować bąbel szybszego czasu, jeśli pozostawi się go samego na zbyt długo czasu. Co w tym takiego złego? Cóż, czas płynie coraz to szybciej i szybciej wewnątrz bąbla, więc wszystko w środku starzeje się o tysiąclecia z każdą sekundą która upłynęła na zewnątrz. Spartaczyłem wytłumaczenie tego w jasny sposób w kilku pierwszych próbach. Wystarczająco dużo ludzi to zrozumiało, aby artykuł nie został zminusowany aż do zapomnienia, lecz wystarczająco dużo ludzi nie zrozumiało tego, by powstało wiele zamieszania, dlaczego to taka poważna sprawa. Musiałem to przepisać, by przedstawić to bardziej oczywiście, i skończyłem na dodaniu kilku wykresów, aby pomóc ludziom ogarnąć się dookoła matematyki.

Podobnie do mojej rady odnośnie nie-technicznych osób, potrzebujesz oceny od ludzi którzy nie są zaznajomieni z danym tematem, aby zobaczyć, czy to zrozumieją. Jak zawsze, chat i forum są dobrymi na to miejscami, i upewnij się, że uzyskasz komentarz od laika. Pamiętaj, w-uniwersum, artykuł SCP powinien być streszczeniem informacji dla kogoś, kto niekoniecznie jest zaznajomiony z Obiektem bądź powodem, dlaczego te jest zła, bardzo zła rzecz. Pisza tak, jakbyś pisał to dla swoich rodziców albo nie-technicznych znajomych do przeczytania. Jeśli w którymś momencie pomyślisz "Hmm, czy jest to dla nich zbyt skomplikowane?", to oznacza to że tak, prawdopodobnie musisz to przepisać.

Podsumowując: nie zachowuj się , jakbyś posiadał wiedzę której nie masz. Nie zakładaj że wszyscy rozumieją to, co Ty. Zasięgaj głosu u ludzi "z przeciwnej strony". Pisz straszne rzeczy.

I zawsze pamiętaj: Nauka! Ona działa, dziwki! (Poza przypadkami, gdy jest straszliwie, okrutnie sponiewierana i zepsuta przez obiekty spoza wszechświata)

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported