Tłumaczenie dzieł SCP

Mówisz więc, że masz ochotę coś potłumaczyć?

Ten poradnik przedstawia wszystkie zasady i oczekiwania SCP-PL względem osób przekładających prace. Znajdują się tu również porady mające na celu pomóc Ci w poprawnym tłumaczeniu.

Więc tak: właściwe tłumaczenie to siedzenie przed ekranem komputera lub wyświetlaczem telefonu i sumienne przekładanie kolejnych zdań dzieła źródłowego przy pomocy słowników językowych, wyrazów bliskoznacznych, obcych, dwujęzycznych; materiałów, które pomogą Ci rozszyfrować slang, wyrazy przestarzałe, terminologię fachową, oraz tych, które służą upewnianiu się w danych kwestiach strony merytorycznej artykułu.

Ponadto od tłumaczy oczekuje się, po pierwsze, znakomitej znajomości języka polskiego i obcego. Nie wymagamy od Ciebie certyfikatów językowych. Jeszcze musisz pamiętać o tym, że tłumacze muszą przestrzegać pewnych ustalonych standardów.

Wszystko to może wynikać z naszego dążenia do perfekcjonistycznego utrzymywania w tłumaczonych artykułach jak najwyższej jakości. Pozytywną stroną dobrego zaplecza pomocniczego jest to, że jeżeli przyłożysz się w ciągu tych dwudziestu minut do tłumaczenia, na 99% będzie ono odpowiadało naszym standardom przekładania. Jednakże bez obaw — lista odnośników do zaufanych, ww. pomocy tłumaczeniowych znajduje się na dedykowanej zakładce.

A oto lista rzeczy, które decydują o tym, czy jesteś typem tłumacza, jakiego poszukujemy. Chciałbym, byś się z nimi zapoznał i stwierdził czy je spełniasz. Jeżeli nie, nic straconego; będziesz kiedyś, o ile się przyłożysz do pracy, a w międzyczasie przecież możesz pisać dzieła SCP!

  • Przygotowanie techniczne.
  • Znakomite posługiwanie się językiem polskim.
  • Biegła znajomość języka obcego.
  • Gotowość do przestrzegania standardów tłumaczeniowych SCP-PL.
  • Znajomość zasad użytkowania licencji.

O ile może Ci się wydawać, że to sporo roboty, to jednak nie powinno Cię to zniechęcić: w końcu ten artykuł służy do tego, aby móc Ci pomóc. Tłumacząc pracę, jednak bądź co bądź ponosisz pewną odpowiedzialność: jeśli przełożysz dany artykuł niepoprawnie, to wprowadzisz użytkowników w błąd. Jesteśmy jednak pewni, że ten artykuł pomoże Ci tego uniknąć.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Uznanie autorstwa — na tych samych warunkach 3.0 unported